יוסף קליינמן במרפסת ביתו, 2020
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הלך לעולמו ניצול השואה יוסף קליינמן שהעיד במשפט אייכמן

קליינמן, בן 91, הגיע למחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ בעודו נער בן 14 ושרד אותו לאחר תלאות מרובות
דקלה אהרן-שפרן
04 במאי 2021
16:11

ניצול השואה יוסף קליינמן, שהעיד במשפט אייכמן, הלך היום (שלישי) לעולמו בגיל 91 בירושלים. קליינמן, בן 91, הגיע למחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ בעודו נער בן 14 ושרד אותו לאחר תלאות מרובות. במשפט אייכמן תיאר קליינמן, בין השאר, את מעלליו של ד"ר יוזף מנגלה, את שעלה בגורלם של נערים במחנה ואת הסלקציות שנערכו.

את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בשנה שעברה העביר בביתו בשל מגבלות קורונה, בצפירה עמד במרפסת ביתו. לאחריה צולם כשהוא אוחז תמונה שלו כנער צעיר. ארגון "עמך" ושכניו של ניצול תלו בבניין בו הוא גר שלטים בהם נכתב: "זוכרים מקרוב ומחבקים מרחוק". קליינמן השיב עם שלט: "תודה מהניצולים".

יוסף זלמן קליינמן, תושב ירושלים, היה בן 14 כשנשלח עם בני משפחתו מקרפטו-רוסיה לאושוויץ ב-1944. יחד איתו היו הוריו, אחיו שהיה אז בן 15 ואחותו הקטנה. בעדותו במשפט אייכמן, הוא תיאר את חייהם של 3,000 נערים בגילאי 16-14 שרוכזו באושוויץ  בקיץ של אותה שנה. קבוצה זו הייתה קורבן לניסויים האכזריים של ד"ר יוזף מנגלה. קטע אחד שזכור מאוד מעדותו היה כשסיפר על אחד מהרופאים היהודים שנהג לומר להם - "מאושוויץ אפשר לצאת רק דרך הארובה". 

קליינמן ואחיו הופרדו מבני משפחתם בתחנת הרכבת של אושוויץ. זאת הייתה הפעם האחרונה ששני האחים ראו את הוריהם ואחותם הקטנה, שכן הם נשלחו לתאי הגזים. על רגע ההפרדה סיפר: "עמדה שם קבוצת קצינים. אני תמכתי באבא, אבא היה חלש אחרי הנסיעה ברכבת. אחי, בן 15 ,הלך לפני. הוא נשלח עם אלה שהלכו לעבודה. אותי גם הפרידו מאבא. את אבא שלחו לצד אחר ואותי ואת אחי שלחו עם המבוגרים לעבודה".