-
צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

בצל המתיחות בהר הבית: בכיר ישראלי ערך ביקור סודי בירדן

הבכיר במערכת הביטחון טס מישראל במטוס קל של חיל האוויר, שהה בממלכה במשך כמה שעות אז נפגש עם גורמים רשמיים • עוד לפני הסרת החסימות בשער שכם - בכירים במדינות ערביות ביקשו מגורמים בכירים בישראל להוריד את גובה הלהבות בירושלים מחשש מהסלמה
גילי כהן
04 במאי 2021
20:51
עודכן ב 21:18

בצל המתיחות סביב ירושלים: בכיר במערכת הביטחון ביקר השבוע בירדן והשתתף בסעודת איפטר. הבכיר טס מישראל במטוס קל של חיל האוויר, שהה בממלכה במשך כמה שעות אז נפגש עם גורמים רשמיים והשתתף בארוחת איפטר מסורתית, ואז שב לישראל. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב, בכאן 11.


מדובר באחד מהביקורים הרשמיים הראשונים של בכיר ישראלי בממלכה מאז המשבר בין ישראל לירדן, שאירע כאשר בוטל ביקורו של הנסיך הירדני בהר הבית. בתגובה לכך, על פי לשכת רה"מ, באותה העת ביטלה ירדן את הגעת  מטוס מנהלים מרבת עמון שהיה אמור להטיס את ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור ראשון באמירויות.

בשנים האחרונות בכירים ישראלים נוהגים לבקר בארוחות איפטר הן בירדן והן במצרים, אך החשיבות של הביקור הזה היא דווקא בשל המשבר והמתיחות שנרשמה בנוגע להר הבית.

עוד לפני הסרת החסימות בשער שכם - בכירים במדינות ערביות הביעו בפני ישראל חשש מהסלמה

עוד לפני הסרת החסימות בשער שכם בעיר העתיקה בירושלים בשבוע שעבר, בכירים בכמה מדינות ערביות – האמירויות, בחריין, מרוקו וירדן קיימו שיחות עם גורמים בכירים מאוד במשרד החוץ הישראלי וביקשו מישראל להוריד את גובה הלהבות בירושלים.


אותם בכירים באותן מדינות ערביות הביעו חשש בשיחות מהסלמה משמעותית בבירת ישראל במהלך חודש רמדאן שאנחנו עדיין בעיצומו. השיחות היו חלק מהסיבות שהביאו בסופו של דבר להחלטה בשטח להסיר את החסימות בשער שכם. החלטה שלפי שעה הורידה את גובה הלהבות. פרט לשיחות בין הצדדים, האמירויות ובחריין הוציאו בשבוע שעבר גינויים חריגים לאירועים בירושלים, לראשונה מאז נרמול היחסים ואף הטילו את האחריות על ישראל.