-

תיעוד מצלמות אבטחה מבית סמוך למסדרון המוות במירון - שאין להן דורש

המלצמות תיעדו את הדינמיקה שהובילה לטרגדיה ואת תנועת החוגגים, אך אף גורם חקירה לא דרש את החומר
יפעת גליק
04 במאי 2021
21:35
עודכן ב 08:17

צפו בכתבה

גדי אורון ואברהם בנון הם מחלוצי מפיקי העל בישראל. מהופעת הענק של ג'סטין ביבר בפארק הירקון ועד מיסת האפיפיור הגדולה בכורזים – אירועים המוניים רבים עברו תחת ידיהם. לפני כמה שנים, כשנפוצו שמועות שהילולת ל"ג בעומר במירון תצא למכרז הפקה חיצוני, הם הלכו לבדוק את השטח – וחזרו עם התחושה שהמפיק שיזכה בו "יישב בחדר מעצר", כהגדרתם. אתמול הם ביקרו בזירת האסון.

"יש כאן בנייה לא מקצועית לחלוטין", אמר גדי אורון. על הביקור שלו במירון לפני כמה שנים סיפר כי "באתי לראות את המקום, שאלתי איפה יש מסעדה טובה, אכלתי צהריים וחזרתי לתל אביב". כשנשאל למה, הסביר כי הוא הבין שזה לא מקום לאירועים.

בזמן ביקורה במקום, גילתה כתבת כאן חדשות כי יש בית שנמצא בתוך המתחם, והוא מרושת מצלמות. במרפסת שלו התרחשה הילולת האסון. בני הבית מספרים שאף אחד לא דרש את החומר ואיש לא צפה בו. בתיעוד רואים את הדינמיקה שהובילה לטרגדיה ואת תנועת החוגגים. 

למה אין הליך רישוי לאירועים ממלכתיים ודתיים?

המפיק גדי אורון מספר שיש החלטת ממשלה שאין צורך ברישיון לקיים אירועים ממלכתיים ודתיים. "ממשלת ישראל פטרה את במות יום העצמאות, את כל האירועים הממלכתיים מרישוי וכל האירועים הדתיים מרישוי", אמר אורון.

על אסון הר הרצל, בו נהרגה סגן הילה בצלאלי לאחר שקרסו עמודי התאורה במהלך החזרות לטקס יום העצמאות, סיפר בנון שהוא וגדי נקראו לשקם את האירוע. "דבר ראשון שהגענו, שאלתי 'איפה תוכניות הבטיחות?' אמרו לי 'לא ראיתי, לא יודעת'. פתאום נהג של משרד ההסברה אומר לי 'אני חושב שראיתי מעטפה כזאת'. שלושה ימים לפני האירוע - המעטפה הייתה סגורה".

אורון סיפר שאומנם יש תקנים לאירועים, אך אין חוק.