התקיפה הלילה בסוריה

לילה שני ברציפות: סוריה טוענת שישראל תקפה במדינה

אמש דיווחו כלי תקשורת ממלכתיים במדינה דיווחו על תקיפה נגד מפעל פלסטיק בלטקיה • מערכות הנ"מ הסוריות הופעלו
רועי קייס
05 במאי 2021
03:16
עודכן ב 00:58

כלי התקשורת בסוריה דיווחו הלילה (חמישי) על תקיפה ישראלית באזור קוניטרה. על פי הדיווח התקיפה התבצעה באמצעות מסוק, לא דווח על נפגעים באירוע.

אתמול בלילה דווח במדינה כי ישראל תקפה במערב סוריה, בעיר החוף לטקיה. על פי הדיווח הסורי, יעד התקיפה היה מפעל אזרחי לייצור חומרי פלסטיק, ובהפצצה נהרג אזרח ושישה נוספים נפצעו, ביניהם אישה וילד. צוותי כיבוי הוזעקו למקום וכיבו את האש. קודם לכן דווח שהטילים הישראליים שוגרו לאזור העיירה אל-חפה בלטקיה ואל אזור העיר מיסיאף במערב מחוז חמה, ומערכות הנ"מ הופעלו.

לפני כשבועיים, טיל קרקע־אוויר נורה מסוריה ונחת באזור אבו־קרינאת והפזורה הבדואית בנגב, סמוך לדימונה. מדובר צה"ל נמסר כי הטיל חדר בשוגג לשטח ישראל ונפל ככל הנראה בשטח פתוח. עוד מסרו בצה"ל שיירוט הטיל נכשל.

כמו כן מסרו שמערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה שיגרו כמה טילים מדגם SA5, בעלי טווח של מאות קילומטרים, לעבר מטוסי חיל האוויר באזור רמת הגולן, אך הודגש שלא מדובר בתקיפה מכוונת לשטח ישראל, אלא בזליגה של תגובה לתקיפה ישראלית. צה"ל תקף בתגובה את הסוללה שממנה שוגר הטיל שנפל בנגב וכן סוללות אחרות בשטח סוריה.

לפני כחודש, סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערכות הנ"מ במדינה הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית באזור דמשק. פיצוצים נשמעו באזור. גורם צבאי סורי מסר שארבעה חיילים נפצעו בתקיפה ושנגרם נזק. הצבא במדינה מסר שהתקיפה בוצעה לעבר כמה יעדים באזור דמשק ומערכות הנ"מ הסוריות יירטו את רוב הטילים. 

רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד בכרי, שיגר לפני כשבועיים איום לעבר ישראל כשהוא מתייחס במרומז להתקפות האחרונות על כלי שיט איראניים ואמר כי "לא ברור איך איראן תגיב, אבל ישראל לא תישאר רגועה".

"הישראלים חושבים שהם יכולים להמשיך לפגוע בסוריה ולבצע פעולות זדוניות במקומות אחרים ובים מבלי שיגיבו על כך", אמר בכרי. "הצעדים שננקטו בימים האחרונים ואלה העתידיים יגרמו להם להיות נבונים. אנו לא מכריזים דבר בנוגע לתקריות שהתרחשו לאחרונה, אנחנו גם לא יודעים מי אחראי להן, אבל חזית ההתנגדות תלמד את ישראל שיעור טוב מאוד".

הטלוויזיה הסורית דיווחה יום קודם לכן כי פרצה שריפה במכלית נפט מול חופי סוריה, לאחר שהותקפה על ידי מל"ט שהגיע מכיוון דרום. בדיווח לא צויין מי הגורם שירה את המל"ט. במקביל, מרכז המעקב הסורי טוען כי המיכלית שהותקפה הינה בבעלות איראנית. בלבנון דיווחו שגורמים סוריים מעריכים כי ישראל היא זו שתקפה את המכלית מול חופי המדינה.