מחאת נכי צה"ל מול הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאות במחאת נכי צה"ל מול הכנסת: "לא רוצים פוליטיקאים שקרנים"

אחרי שנציגי משרדי הממשלה נועדו אמש עם נציגי ארגון נכי צה"ל, הנכים הפגינו היום על הסחבת והמחלוקות שבין משרד הביטחון למשרד האוצר בכל הקשור לאי מימוש רפורמת "נפש אחת". חלקם ניסו להזיז את המחסומים בכניסה לכנסת
ורד פלמן ונופר משה
05 במאי 2021
09:20
עודכן ב 13:44

עדכון 06.05.21: אחרי מחאת נכי צה"ל - הושגו הסכמות בעניין רפורמת אגף השיקום - לכל הפרטים

נכי צה"ל חסמו את הכניסה לירושלים: "נפצענו בנפש ואנשים צופרים לנו כי הם מאחרים"

העיכוב באישור הרפורמה בטיפול בנכי צה"ל ומערכת הביטחון | נכי צה"ל ותומכים נוספים הפגינו היום (רביעי) מול רחבת הכנסת בירושלים על הסחבת ואי ההסכמה בין המשרדים על המקור התקציבי בכל הקשור לרפורמת "נפש אחת". חלקם ניסו להזיז את המחסומים בכניסה לכנסת ומפגין אחד אף עבר את המחסום, אך נבלם בידי משמר הכנסת. על הרפורמה הוחלט לאחר שנכה צה"ל פוסט טראומתי, איציק סעידיאן, הצית את עצמו מול אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה.

הבוקר הודיע שר האוצר ישראל כ"ץ שנציגי משרדו, יחד עם אנשי משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, נפגשו הלילה עם ראשי ארגון נכי צה"ל. הפגישה, שנמשכה עד השעות הקטנות של הלילה נועדה לגבש תוכנית מוסכמת, כולל תקצוב ולוחות זמנים, לטובת הטיפול בנכי צה"ל. "הנחיתי את אנשי האוצר לעשות הכול כדי להגיע לסיכומים", צייץ שר האוצר בציוץ בטוויטר.

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קליימן, אמר הבוקר במאהל שהוקם בירושלים כי המחאה לא תיפסק עד שהרפורמה - "נפש אחת" - תעבור במלואה. "ראש הממשלה הבטיח, ואנחנו מצפים ממנו לקיים ולהעביר את הרפורמה מייד", הוסיף יושב ראש ארגון נכי צה"ל.

במקביל, ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנה הבוקר בסיוע לנכי צה"ל. זיו שילון, שנבחר על ידי גנץ להוביל את הרפורמה, אמר בוועדה: "רוב הדברים שהעליתם קיימים בתוך הרפורמה, יש למטה אנשים שבוערים מבפנים ואני לא רוצה שייבערו מבחוץ". לדבריו, "יש בינינו חיים-מתים, אני נלחמתי בשביל המדינה, אוהב את המדינה אהבת נפש. אני מבקש ממכם שכשבעוד חודש אחיין שלי שמשרת בצה"ל ישאל אותי 'אם אני אפצע, יזרקו אותי לכלבים?' - אוכל לעמוד מולו ולהגיד - אין סיכוי".

נציג משרד האוצר אמר בדיון: "אנחנו צריכים למצוא מקור ל-300 מיליון שקלים, נצטרך שתקציב הביטחון יהיה חלק מהמקורות. זה בדיונים פנים ממשלתיים. עוד דבר שדרוש משאבים הוא נושא כוח האדם באגף שיקום, גם כאן אני חושב שמשרד הביטחון יכול להסיט משאבים".

אתמול, לאה, אחותו של איציק סעידיאן, התייחסה לאי קידום הרפורמה בטיפול בנכי צה"ל. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב היא זעקה כי "הרגשתי שאחי נשרף מחדש. מרגישים שהמדינה פשוט בוגדת בנו, אני מזועזעת. פשוט לא מאמינה שהמדינה שיודעת לשלוח את הלוחמים שלה למלחמה, לא יודעת להגן עליה חזרה. אני מתביישת". 

האזינו לריאיון עם לאה סעידיאן

היא סיפרה על החיים לצד אח הלום קרב, ואמרה: "זה להקפיץ אותך פעם-פעמיים בשבוע באמצע העבודה או הילדים. להיות כל הזמן בחששות. תמיד להרגיש, וגם עכשיו, שלא עשיתי מספיק. שהייתי צריכה לשרוף את עצמי במקומו". לאה קראה לציבור להגיע מחר להפגנה מול הכנסת, כדי למחות נגד אי יישום הרפורמה.

זיו שילון אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב אמר שילון כי "ההבטחות אמורות להיות מגובות בצבע תקציבי. אני אמור לדעת שאין תקציב למרות שהובטח? לא. אם לא יהיה פתרון, אני חושש שמקרה איציק סעידיאן לא יהיה מקרה בודד".

האזינו לריאיון עם זיו שילון