t
נפתלי בנט בנאום, 24.03

היממה של בנט: מ"ראש הממשלה הבא" ל"סוף הקריירה הפוליטית"

אחרי הודעת ח"כ שיקלי שלא יתמוך בכניסה לממשלה תחת לפיד, לא בטוח שליו"ר ימינה נשארו קלפים לשחק איתם. ובכל זאת, הנה כמה מהאפשרויות שנשארו לאיש עם האינטרס הרב ביותר למנוע הליכה לבחירות
שמואל רוזנר, המדד
05 במאי 2021
14:56

אם ברצונכם להבין עד לאן הידרדרנו, רק הביטו בכותרת: ״מקורב לשיקלי: הוא לא מתפטר״. ראיתי כותרת כזאת. צחקתי, ואז נזכרתי שהבדיחה על חשבוני. עד לפני רגע, עמיחי שיקלי היה עוד נספח אנונימי לרכבת של נפתלי בנט. פתאום היום, יש לו ״מקורבים״. במסורת השנתיים האחרונות, והפוליטיקה שלא נגמרת, כל שיקלי מלך (ובכל זאת נאמר, שיקלי הוא איש טוב, עם לב במקום הנכון, אבל לא ממש פוליטיקאי).

בלי שיקלי, נותרו לבנט שישה ח״כים. כלומר, הוא רוצה להיות ראש ממשלה פריטטי עם שישה ח״כים מאחוריו. בלעדיו, המבנה הרופף של ממשלת בנט-לפיד נשען על קופסת גפרורים. 61 חברי כנסת, אם אף אחד לא יעזוב, אם רע״ם בפנים, אם יש הסכמות. אם צריך להמר, שיקלי הוא לא הפורש האחרון. אם צריך להמר, עוד רגע לפיד יאמר לבנט שעם תמיכה כל כך דלה אין סיבה שהוא, בנט, יהיה ראש ממשלה. בטח לא ראשון. בטח לא פריטטי. אם צריך להמר, ממשלת האחדות המדוברת של השבועות האחרונים כנראה מתה בטרם נולדה. אולי תבוא אחרת במקומה, נאמר, בצירוף חלקים מהמשותפת, ובלי ימינה. מספרית זה גבולי בקושי. וזה בהנחה שבתסריט כזה זאב אלקין נשאר. וצריך להניח עוד כמה הנחות.

מחכים שתבואו לחזות את הקואליציה הבאה. זה לא קל, אבל תוכלו לעשות זאת כאן

ובאותה הזדמנות, ספרו לנו מה דעתכם על ביצועיו של הנשיא האמריקאי ג׳ו ביידן והאם הוא טוב לישראל

אתמול בלילה, קצת לפני חצות, הופעתי בחדשות הלילה של כאן, כאורח תוכניתה של רינת ספיבק. אצטט בקצרה ממה שאמרתי, בלי לדעת מראש על הסכין ששיקלי מחדד. הנה, ציטוט: ״נדמה לנו שבנט הוא האיש המחזיק את כל הקלפים ביד, משום שאנחנו כבר כמה שבועות שמים לב שאדם עם שבעה מנדטים אמור להיות ראש הממשלה. צריך לומר שממחר בבוקר הקלפים של בנט הם קצת פחות חזקים ממה שנדמה לו, משום שבנט הוא האיש שמפסיד יותר מכולם אם יש בחירות חמישיות. בנט הוא האדם שבשבועות הקרובים יש לו את האינטרס המובהק ביותר להגיע למצב שמוקמת ממשלה״.

אמרתי, ולא באמת ידעתי מה אמרתי. קלפים פחות חזקים? השאלה אם נותרו לו בכלל קלפים. הוא כבר סובב את הגב לנתניהו, ושרף את עצמו בעיני כל בוחר שרוצה נתניהו. הוא כבר השתהה מספיק, ורקד מספיק סיבובים עם נתניהו, כדי לשרוף את עצמו בעיני כל בוחר שלא רוצה נתניהו. מלכתחילה, הבחירות הוכיחו שאין לו כל כך הרבה קהל נאמן (שבעה מנדטים), ושיקלי הוכיח שגם הקהל הנאמן הוא לא לגמרי נאמן. ובמילים פשוטות: אם לפיד נכשל, ומוכרזות בחירות חמישיות בנט בצרה גדולה. עד כדי כך, שרק יום חלף מאז דובר בו כראש ממשלה – והיום כבר נשאלת השאלה אם זהו סופו הפוליטי. מפסגת המצוק לתחתית התהום בנפילה חופשית. נותרו כמה ימים כדי לראות האם לבנט יש יכולת לפרוש מצנח.

מה הוא יכול לעשות? ננסה כמה הצעות, כדי לא להיראות כמי שכבר מספידים את בנט. עוד מוקדם להספיד אותו (אבל להתכונן צריך):

לקוות שלפיד מוכן לדבוק במה שסיכמו, למרות שבנט-עצמו נותר עם פחות קלפים. לקוות שסיעות הכנסת האחרות האמורות להצטרף לממשלה לא יגידו רגע-רגע, למה בנט עם שישה מקבל יותר עם מיכאלי עם שבעה וגנץ עם שמונה.

להיכנע ללפיד, ולהיכנס לממשלת מרכז-שמאל, לא פריטטית ולא נעליים, עם חלק מהח״כים של ימינה שיסכימו להישאר איתו, בידיעה שאין לו, לבנט, ברירה (כי בבחירות חמישיות הוא ייעלם). השאלה אם יישארו מספיק ח״כים כדי לקיים ממשלה של לפיד.

לזגזג חזרה לנתניהו. בשלב הזה זיגזוג מהיר בחזרה הוא הסכמה לחקיקה של בחירה ישירה. אבל לא בטוח שנתניהו יסכים לשלם היום את מה שהיה מוכן לשלם אתמול. וגם לא בטוח שיהיה לזה רוב עם בנט, כל עוד עבאס מנסור מסרב להתחייב.

לזגזג בחזרה לנתניהו בתקווה שהלחץ על סמוטריץ׳ יעשה את שלו, ובכל זאת תוקם ממשלה עם רע״ם, שבה כל שיקלי יהיה מלך – כלומר, גם בנט יהיה סוג מלך. זאת לא תהיה חוויה נעימה.

להתחיל לתכנן איך הוא מגיע לבחירות חמישיות בלי ללכת לאיבוד. מה האפשרויות? אין הרבה. כבר יותר מפעם אחת התברר שאין מספיק קונים לסחורה הכוללת כיפה קטנה, שפה היטקית, ימיניות מדינית, מרכזיות תרבותית. יותר מדי מצביעים חילונים לא ממש סומכים עליו. יותר מדי מצביעים דתיים לא ממש רואים בו אחד משלהם. יותר מדי פיצולים, הקמות, סכסוכים, הפכו את בנט לפוליטיקאי שכל חמש דקות מנסה להמציא את עצמו מחדש. הוא היה בבית היהודי, ובימין החדש, ובימינה, עם סמוטריץ׳, בלי סמוטריץ׳, מספר אחת, מספר שתיים אחרי שקד, עם ביבי, נגד ביבי, ברית אחים, לא ברית אחים. באמת, קצת יותר מדי בקריירה לא ארוכה. מה הלאה? אולי איחוד עם גדעון סער, שלא ברור לגמרי מי הקהל שלו. אולי איחוד מחדש עם סמוטריץ׳, שלא ברור אם הוא באמת זקוק לו. בנט הוא מנהיג עם כריזמה, עם נוכחות, עם סדר יום. הגרוש שחסר ללירה זה בוחרים.