-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האסון במירון: המפכ"ל ביקש מהיועמ"ש להקים ועדת חקירה או בדיקה

לדברי המפכ"ל יעקב שבתאי: "אף קצין לא יכול היה לעצור את האירוע. גם אם המשטרה לא הייתה מאשרת את האירוע הוא היה מתקיים, אם המשטרה הייתה מגבילה את הכניסה העימותים היו בלתי נמנעים"
משה שטיינמץ
05 במאי 2021
15:48

(היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה על הקמת צוות חקירה משותף למשטרה ולמחלקה לחקירות שוטרים לבדיקת האסון במירון - 6.5.2021)

האסון במירון: מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי שוחח שלשום (שני) עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש ממנו להקים ועדת חקירה או בדיקה לנסיבות האסון במירון. המפכ"ל אמר לאחרונה בשיחות סגורות כי הוא "מקווה שימונה גוף שיוכל לבחון את כל מי שהיה לו חלק באירוע הזה. מקווה שהוועדה שתוקם תהיה נטולה כל לחצים של כל הפועלים שם ושיהיה שיניים ליישום המסקנות שמישהו ייקח אחריות".

לדברי שבתאי, "משטרת ישראל נשאבה לוואקום" במירון. "אף קצין לא יכול היה לעצור את האירוע. גם אם המשטרה לא הייתה מאשרת את האירוע הוא היה מתקיים, אם המשטרה הייתה מגבילה את הכניסה העימותים היו בלתי נמנעים", אמר המפכ"ל, והוסיף שהוא ממשיך לגבות את מפקד המחוז הצפוני. 

עוד התייחס רנ"צ שבתאי לביקורת לפיה אישר את התכניות בלי להתעמק. "כשמפכ"ל עושה אישור תכניות לאירוע כזה הוא לא בודק איפה כל שוטר עומד". המפכ"ל ציין בשיחות כי הוא התעקש שיהיו מנחתי מסוקים למקרה שידרש פינוי אווירי. על העובדה שלא לקח אחריות על האירוע אמר: "ועדת הבדיקה שתוקם תצטרך לקבוע אחריות של מי על מה".

אתמול התפרסם בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד קשה לצפייה מהילולת הרשב"י במירון בשנת 2015. בתיעוד נראים חסידים במתחם ההדלקה של תולדות אהרן, בו ארע האסון בשבוע שעבר, כשהם קוראים לעזרת כוחות ההצלה בשל הדוחק הרב במקום. כוח של שוטרים ואנשי הצלה שניסה לפלס דרך כדי להגיש עזרה, לא הצליח להגיע אליהם בשל הצפיפות הרבה.