ההילולה במירון, לפני האסון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

כך מהנדס הבטיחות של ההילולה במירון תיכנן את המענה לצפיפות הקהל

מסמך התרחישים ותגובות למקרי חירום שהוכן לקראת ההילולה במירון מציג מענים שהוכחו באירוע כבלתי אפשריים לביצוע, ובלתי מספקים • וגם - אלף דולר כדי להגיע עד לקבר: הקומבינות מאחורי ההילולה במירון
משה שטיינמץ
05 במאי 2021
21:10
עודכן ב 10:32

תרחישי הבטיחות של מירון: מסמך שכתב מהנדס הבטיחות של ההילולה במירון לפני האירוע בו אירע האסון, פירט שורה של תרחישי חירום והמענה הנדרש לטיפול בהם. כמה מהתרחישים, כגון צפיפות קהל, לחץ בכניסות, בהלת קהל ובריחה המונית, לא תואמים את מה שאירע במקום. המענים שפורטו במסמך מדגימים כמה ההכנה לאירוע הייתה לקויה, ולא תאמה את תנאי השטח. 

לדוגמה, במקרה של צפיפות קהל נרשם שיש לשגר אנשי אבטחה למוקדים על מנת לפזרם. אולי מתיעוד האירוע עולה בבירור שהצפיפות הייתה כזו, שבלתי היה אפשרי להביא אנשי אבטחה למוקדים. יתר על כן, בתיעוד מ-2015 שפורסם אתמול בחדשות הערב, נראה כי כבר אז נתקלו בבעיה דומה. 

במקרה של בהלת או מנוסת קהל, נכתב כי יש להפעיל שיקול דעת האם להפסיק את האירוע. בהילולה ביום חמישי החלטה שכזו כבר לא הייתה רלוונטית, שכן עד בהלת הקהל ומנוסתו גרמה לאסון עוד לפני שהחלטה על הפסקת האירוע הייתה יכולה לסייע. 

אלף דולר כדי להגיע עד לקבר: הקומבינות מאחורי ההילולה

כמעט שבוע אחרי האסון, ממשיכים להתברר עוד ועוד פרטים על חוסר הסדר והעסקנות השולטת במקום הקדוש. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כיצד תמורת כסף וקשרים מצליחים מבקרים בהר להשיג גישה מיוחדת למקומות הקדושים, והגעה ברכב פרטי עד למתחם הקבר. 

ההגעה למקום בל"ג בעומר מותרת רק באמצעות תחבורה ציבורית או באמצעות שאטלים מחניות מרוחקות, זאת בעקבות העומס הרב, הצורך לפנות דרכי גישה לרכבי חירום והיעדר חנייה. אולם מתברר כי תמורת 1,000 דולר ניתן לשכור חנייה במושב מירון, סמוך למתחם. 

המפכ"ל למקורביו: ועדה צריכה לקבוע מי אחראי ועל מה

בתוך כך, בחדשות הערב בכאן 11 הובאו פרטים חדשים על קו ההגנה של המפכ"ל יעקב שבתאי בכל הקשור לאחריות על האירוע. שבתאי אמר לבני שיחו שאינו מתכוון לצאת בקרוב ולומר שהוא אחראי לאירוע. היום פורסם כי ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה להקים ועדת חקירה או בדיקה לנסיבות האסון

הוועדה שהוא מבקש להקים היא זו שתקבע מי האחראי ועל מה, אמר למקורביו. עוד שמעו סביבו, שהמפכ"ל הוא זה שמאשר את התוכניות, אבל לא בודק בדיוק איפה עומד כל שוטר ומכיר ברמה הטקטית את האירוע. המפכ"ל טען גם שהמשטרה לא יכולה הייתה להגביל את כמות הנוכחים במקום.