יפעת שאשא ביטון, מיקי זוהר, אתמול
צילום: ערוץ הכנסת

מאחורי כל שאשא ביטון מוצלחת עומד מיקי זוהר

כשחברת הכנסת מתקווה חדשה שמעה את הדברים שאמר לה אתמול יו"ר סיעת הליכוד היא לא נראתה מופתעת. למה? משום שזאת לא הייתה הפעם הראשונה ששמעה ממנו או מח"כים אחרים אמירות כאלה. גם לא השנייה. ולמרבה הצער היא גם לא היחידה | הזווית
הזווית
06 במאי 2021
07:29

מערכת היחסים המקרטעת של חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד וחברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון מתקווה חדשה הגיעה אתמול (רביעי) קבל עם וצופי ערוץ הכנסת לשפל חדש. בנאום שנשאה ח"כ שאשא-ביטון במליאה, אמרה: "אז איך אמר מיקי זוהר? 'כוח וכסף'? אז כנראה שהסיפור הגדול של הממשלה כאן זה הכוח, זה הרצון עדיין לשלוט בחיים של אנשים, ומי יודע? אולי יש פה גם עניינים כספיים כי אף אחד לא יודע להסביר למה אנחנו נמצאים בתוך המעגל הזה".

ח"כ זוהר לא נשאר חייב ובעוד חברתו לשעבר לסיעת הליכוד נשאה את דבריה, ניגש אל דוכן הנואמים ודרש את זכות הדיבור. מכשקיבל אותה הגיב לדברים ולא חסך במילים: "חשבתי שאת מתכוונת לומר לי תודה, אני בניתי לך את הקריירה הפוליטית. אם אני לא הייתי עושה את אותו אירוע בתוך הוועדה, אני לא יודע אם היו יודעים מי זאת יפעת שאשא-ביטון. אז זה קצת מפתיע שלא עלית להגיד לי תודה".

אבל זה לא היה הסוף. זוהר המשיך ואמר: "אז אם לא אמרת תודה, לפחות תגידי סליחה לגדעון סער ששרפת לו עשרה מנדטים בתוך כמה חודשים מהרגע שחברתם. אז תודה לי לא אמרת, סליחה לגדעון סער לא אמרת, אבל לתקוף אותי אישית פה על הדוכן כן בחרת. אז הרבה בריאות, הרבה הצלחה - זה מה שאני מאחל לך".

"כוח, כבוד וכסף": האמירה של מיקי זוהר בריאיון לכאן חדשות

ואם שכחתם, לא מדובר בהתבטאות ראשונה של זוהר נגד שאשא-ביטון. האחרונה הייתה יריבתו המרה עוד בימי ועדת הקורונה כשעמדה בראשה, אז ניסה להביא לפיטוריה. מכשזה לא צלח - פעל יו"ר הקואליציה לריקון הוועדה מסמכויותיה. בהמשך, כששאשא-ביטון הודיעה על הצטרפות לסער, פעל זוהר כדי להכריז עליה כפורשת מסיעת הליכוד.

בכלל, כבר תקופה שזורם דם רע בין שאשא-ביטון לבין חברי הליכוד. האחרון להתנגח בה היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב שלושה שבועות לפני מערכת הבחירות האחרונה. כשנשאל מדוע למרות מספר החיסונים הגדול שהגיע לישראל, התמותה מקורונה הייתה אז עדיין גבוהה מאוד, השיב נתניהו: "תשאל את הששות והפקות, את הפקה-פקה. תשאל את כל האנשים שאמרו שזה כלום, שזה שפעת. אין שום סיבה שמישהו ימות, הבאתי מיליוני חיסונים".

חודשיים קודם לכן, באותו דיון שהתקיים אז בכנסת בדרישה להכריז על שאשא-ביטון כפורשת מסיעת הליכוד, אמר חבר הכנסת מהליכוד עוזי דיין: "אני רוצה לתת בחינם עצה ספרותית לגדעון סער, כי בדיוק על המקרים האלה כתב שייקספיר 'האישה הזאת היא בת-מעל, היא בגדה באביה היא תבגוד גם בבעל".

שלושה ימים לאחר מכן חזר בו דיין מהדברים, בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב. "זה היה דבר מיותר לומר, לא בגלל שהוא לא נכון, אלא בגלל איך שהוא נתפס - סמי סקסיסטי. הבעיה היא שלא טוב להתייחס לאנשים, אלא לעשייה ולמחדלים שלהם", אמר. מאז אגב, דיין מצא את עצמו מחוץ לכנסת במערכת הבחירות האחרונה.

אמירות מהסוג הזה, למרבה הצער, נשמעו לא פעם בין כותלי הכנסת. בתום נאום שנשאה בחודש ספטמבר האחרון חברת הכנסת לשעבר ע'דיר כמאל מריח מיש עתיד, בדיון על הצעת החוק להגבלת ההפגנות, אמר חבר הכנסת זוהר שניהל אותו: "קראת נאום שקט, רגוע, נינוח, "לבנך הקטן", שהיה אחד הנאומים הדוחים והמגעילים ששמעתי בכנסת ישראל. מילים דוחות שאני לא הייתי מוכן שהבן שלי ישמע אותי מדבר ככה כנבחר ציבור".

חברת הכנסת אורנה ברביבאי מיש עתיד פנתה למחרת ליו"ר הכנסת יריב לוין בדרישה להדיח את זוהר מתפקיד סגן יו"ר הכנסת לאלתר, בטענה שאינו ראוי לתפקיד. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב, אמרה כמאל מריח: "יש כאן שוביניזם מודחק, הוא מרשה לעצמו כי אני גם אישה וגם מיעוט". זוהר שלא חזר בו מהדברים השיב כי "כנראה שהפופוליזם והגישה המסלפת של יש עתיד הדביקו אותה באופן קיצוני".

אחת האמירות הזכורות (ולא לטובה) נשמעה בנובמבר 2018 בדיון על חוק הנאמנות בתרבות, אז פרץ עימות בין חבר הכנסת אלעזר שטרן לשרת התרבות דאז מירי רגב. שטרן שנשא דברים בדוכן הנואמים אמר בתגובה לקריאות ביניים שהשמיעה השרה: "מירי, אני לא רוצה לדבר על איך התקדמת בצבא. לא כדאי".

"דבריו של שטרן הם כתב אישום נגד הנשים שקודמו בצבא. בדבריו כלפיי יש רמיזה לכך שאני התקדמתי לא כפי שהגברים מתקדמים בצה"ל, על פי הקריטריונים והמלצות מפקדיי, אלא בהחפצה נשית", אמרה למחרת רגב. היא טענה כי פנתה ליועמ"ש, לשר הביטחון ולוועדת האתיקה של הכנסת בדרישה "שיבדקו מול כל מפקדיי בצבא ולשמוע מהם אם נפל דופי בקידומי בצה"ל". שטרן חזר בו כמובן מהדברים.

וזאת לא הפעם האחרונה שרגב נתקלה באמירות לא מכבדות. לפני שבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על קרב האשמות וחילופי דברים עוקצניים בישיבת הליכוד, בעקבות ההפסד לגוש מתנגדי נתניהו בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת.

על פי הפרסום של מיכאל שמש, רגב האשימה את יו"ר הכנסת לוין לוין ויו"ר הקואליציה זוהר בהפסד, ואמרה: "אצל יולי (אדלשטיין) זה לא היה קורה", וכינתה את השניים "חבורת אפסים". הדברים של רגב כנראה הרגיזו את נתניהו, שאמר לשרת התחבורה: "בתחבורה את מבינה, בפוליטיקה קצת פחות". השרה רגב הכחישה את הדיווח.

אז כן, חבל שהאמירות הללו נשמעות עוד ועוד בזמן האחרון. אולי אז היינו נרעשים ומתקוממים אפילו יותר ולא מתייחסים אליהן כאל דבר שלצערנו כבר הפך לשגרה. ולפני שכולנו נגררים לאמירות שובינסטיות או עקיצות בעלות אופי מיני, שווה להזכיר משהו לחברי הכנסת: אתם שם בזכות קולות שווי ערך שהצביעו עבורכם גברים ונשים כאחד. כשאתם מנסים להקטין את היריבה הפוליטית שלכם באמירות שאינן נוגעות לחוסר ההסכמה שיש ביניכם וגולשים לפסים אישיים - אתם מקטינים גם את עצמכם. כי כמו שכבר הבנתם - הארכיון זוכר.