יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ אורבך מימינה דוחה את הצעת נתניהו: "דרכו של בנט היא הנכונה"

מוקדם יותר דחתה את הצעת נתניהו גם ח"כ סילמן • מנגד, ח"כ שיקלי מימינה ממשיך להביע התנגדות לממשלה עם גוש השינוי. רה"מ שיבח אותו - וקרא לעוד חברים מימינה להצטרף, כדי "לא לחבור לממשלת שמאל מסוכנת" • לאחר הטלת המנדט עליו, לפיד יישא הערב הצהרה על ממשלת אחדות - בין היתר במטרה לסייע לבנט לחבור אליו. הבוקר התחדשו המגעים בין השניים, שחלוקים בנוגע לזהות יו"ר הכנסת • דרעי לבנט: זאת ממשלת שמאל, חזור בך
זאב קם, מיכאל שמש ויערה שפירא
06 במאי 2021
08:29
עודכן ב 19:53

לאחר הטלת המנדט על לפיד, במערכת הפוליטית נערכים לחידוש המשא ומתן להקמת הממשלה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כינס הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים, בה הציג את "חזון הממשלה החדשה" - דיבר על ממשלת אחדות כמטרה ועל ההכרח למנוע שחיתות ציבורית.

לדברי מעורבים, ההצהרה נועדה בין היתר לסייע לבנט לחבור ללפיד. בתוך כך, ח"כ עמיחי שיקלי מימינה הבהיר הבוקר שלא יצביע בעד ממשלה שתקום עם מפלגות מרצ והרשימה המשותפת. בגוש הימין פועלים כדי למצוא מתנגדים נוספים מימינה.

19:40 - דרעי לבנט: זאת ממשלת שמאל, חזור בך

בהצהרת ראשי המפלגות החרדיות פנה הערב יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי לבנט וקרא לו לחזור בו מהשותפות המתגבשת עם לפיד. "זאת ממשלת שמאל, חזור בך, הכדור לא אצלנו אבל עוד לא מאוחר", קרא דרעי. "משלת ימין תקום כשידעו שאין אפשרות לממשלת שמאל, יש לנו שותפות ארוכה, אל תנתקו את החבל הזה".

18:25 - נתניהו: לא הולך לשום מקום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לחברי הליכוד בישיבת סיעה כי הוא לא הולך לשום מקום. "אני נשאר פה, נלחם יחד איתכם עד שננצח", אמר נתניהו.

17:30 - גם ח"כ אורבך מימינה דוחה את הצעת נתניהו: "דרכו של בנט היא הנכונה"

לאחר שח"כ עידית סילמן מימינה אומרת כי סירבה להצעות מצד ראש הממשלה, עכשיו עושה זאת גם חבר הכנסת ניר אורבך מהמפלגה. "כאיש ציונות דתית, אני מאמין שהדרך של בחירות חמישיות שאתה מנסה להוביל אליהן היא דרך ללא מוצא לישראל", השיב אורבך לנתניהו הוסיף: "דרכו של נפתלי בנט להקמת ממשלה, בה משתפים פעולה זה עם זה למרות מחלוקות, היא הדרך הנכונה".

17:00 - נתניהו תוקף את בנט ושקד: "אחראים להונאה הגדולה ביותר מקום המדינה"

בישיבת סיעת הליכוד האשים ראש הממשלה את יו"ר ימינה נפתלי בנט וח"כ איילת שקד שעשו הכל כדי להדיח את הימין מהשלטון - ולא לחבור אליו, כפי שאמר בנט אתמול בהצהרתו. "בנט ושקד אחראים להונאה הגדולה ביותר מקום המדינה", אמר נתניהו. "בפברואר שקד אמרה שלפיד לא יהיה ראש ממשלה בישראל, ומתן כהנא אמר: 'אם בג"צ יאשר את מראענה לא נוכל לשתף פעולה עם העבודה, יש גבול'. מסתבר שאין גבול", המשיך רה"מ. "אם ימינה הייתה אומרת לבוחרים שזה מה שהם מתכוונים לעשות - ממשלת שמאל - לא בנט ולא שקד היו יושבים היום בכנסת". 

אחר כך קרא נתניהו לבנט ושקד להצביע נגד הממשלה המתגבשת. לח"כ שקד פנה אישית ואמר: "עשי את המעשה הנכון, אל תחברי לממשלת שמאל מסוכנת". מנגד, שיבח נתניהו את הצהרתו של ח"כ שיקלי: "קראתי את מכתבו המכונן, שהוא אמיץ עם יושרה, ומסרב להפר את ההבטחות לבוחרים. המעשה של הח"כ מימינה הוא המתחייב וכפי שהוא עשה את הדבר הנכון - כך גם שקד ועוד חברים בימינה יכולים וצריכים".

15:30 - ח"כ סילמן מימינה מגבה את בנט

חברת הכנסת עידית סילמן מימינה אומרת כי סירבה להצעות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי היא מגבה את בנט: "אינני מעוניינת בכך, אלא במניעת בחירות חמישיות".

14:24 – נתניהו נפגש עם ראשי הגוש שתומכים בו: "ממשיכים להתנגד לממשלת שמאל"

בתום הפגישה שהתקיימה במשרדו עם דרעי, ליצמן וגפני נמסר: "גוש הימין קורא לנפתלי בנט, איילת שקד וחברי הכנסת של ימינה לעמוד בהתחייבותם לבוחר ולא להצטרף לממשלת שמאל עם לפיד, מרצ והעבודה". 

13:43 – ח"כ ברוכי מיהדות התורה: נשארים בגוש נתניהו

 חבר־הכנסת אליהו ברוכי מ'יהדות התורה אמר לכאן רשת ב כי סיעתו דבקה בהחלטתה להישאר בגוש תומכי נתניהו, ואין סיכוי שתצטרף לגוש של מתנגדיו. לדבריו, גם אם ''ש''ס'' תצטרף לקואליציית לפיד-בנט, ''יהדות התורה'' לא תשנה את החלטתה בעניין. בראיון לליאת רגב בתוכנית ''בחצי היום'' אמר ברוכי כי הוא יכול לסמוך על בנט שישמור על הצביון המסורתי של המדינה, אך פחות יכול לסמוך על שותפיו. ''אני לא חושב שבהרכב הזה נוכל לשמור על הצביון', אמר.

12:43 – יום אחרי קבלת המנדט: לפיד ימסור הצהרה ב-20:00

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, יקיים מסיבת עיתונאים הערב. 

12:25 – בכירים בתקווה חדשה: יהיה קשה להגיע לסיכומים תוך כמה ימים

בכירים במפלגתו של גדעון סער אמרו גי למרות הרצון להתקדם מהר זה יהיה קשה עד כדי בלתי אפשרי להגיע לסיכומים בתוך כמה ימים. זאת לאור הפערים שקיימים בין הצדדים ולאור העובדה שכל צד מבקש לעצמו הישגים אידיאולוגיים שיצדיקו בעיני המחנה שלו את הכניסה לממשלה מהסוג הזה. לכן לא צפוי להערכתם הסכם בזק בין בנט ללפיד. 

11:50 – נתניהו הזמין את ראשי הגוש שלו לפגישה במשרדו ב-13:00

07:58 – ח"כ שיקלי: אצביע נגד הקמת ממשלה יחד עם המשותפת ומרצ

לאחר הטלת המנדט על לפיד, ח"כ עמיחי שיקלי מימינה מבהיר הבוקר כי לא יצביע בעד ממשלה שתקום עם מפלגות מרצ והרשימה המשותפת, במסגרת ממשלת הרוטציה שינסו בימים הקרובים להרכיב יאיר לפיד ונפתלי בנט. הצהרה זו של שיקלי מגיעה לאחר דיווחים כי אולי לא ינקוט באף צעד בנוגע לממשלת בנט-לפיד, אך כעת הוא מודיע באופן חד משמעי כי יתנגד לה.

07:32 – המאמץ הבא של הליכוד: לשכנע את ח"כ ניר אורבך

בליכוד ובציונות הדתית פותחים במאמצים להמשיך ולשכנע ח"כים מימינה להתנגד לממשלה המסתמנת, כשהח"כ הבא שסומן לכך הוא ניר אורבך. אורבך, שהיה עד לפני כמה חודשים מנכ"ל הבית היהודי, קשור באופן ישיר ללא מעט רבנים שמתנגדים להקמת ממשלה שכזו וכעת הכוונה היא למקד את הלחץ בו, כדי להוביל לח"כ נוסף שיתנגד לממשלה. אתמול כינס אורבך כמה מאנשיו על מנת להתייעץ ולהבין באיזה צעדים ינקוט בצל הדילמה שבפניה הוא עומד.

האם תקופת שלטון נתניהו בדרך לסיום? האזינו להסכת "עוד יום"

הבוקר צפויים להתחדש המגעים בין לפיד ובנט, כשבין הצדדים יש מחלוקת על זהות יו"ר הכנסת בממשלה המסתמנת. לפיד דורש שהיו"ר יהיה מן המחנה שלו, אך בנט וסער דווקא דורשים לבצע רוטציה בתפקיד באמצע הקדנציה. המועמד המסתמן של לפיד הוא מאיר כהן, בעוד מועמדם הסתמן של בנט וסער הוא זאב אלקין.

במערכת הפוליטית ממשיכים להגיב הבוקר להחלטת ריבלין להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על לפיד: ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי מפלגתו טרם החליטה אם תימנע בהצבעה על הקמת ממשלת בנט-לפיד, אך בכל מקרה לא תתמוך בה: "אנחנו עדיין לא החלטנו, זה נושא כבד מאוד". טיבי אמר כי מפלגתו הציגה ללפיד את דרישותיה ואמר, כי "הוא הקשיב קשב רב ויש לו אמפתיה, הבנה והסכמה לחלק גדול מהדרישות האלה של הציבור הערבי".

גם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס הבוקר למגעים להרכבת הממשלה. בתכנית "הבוקר הזה" עם רן בנימיני בכאן רשת ב, אמר הורוביץ כי הוא מקווה שממשלה המבוססת על המנדט של לפיד אכן תקום: "הייתה עלייה במספר הממליצים, מה שמלמד על היתכנות גדולה להקמת ממשלה. אם כולם יגלו אחריות ורצון טוב - יהיה אפשר לסיים את זה בתוך כמה ימים". בהמשך אמר הורוביץ, כי הוא מניח שבממשלה שכזו, יוכל לכהן כשר.