t
הלווייתו של יהודה גואטה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יהודה גואטה הובא למנוחות: "זכית שהחותם של החיים שלך יישאר"

אחיו צביאל ספד לו: "כל דבר שעשית, עשית בזריזות ובהתמדה" • אימו אמרה: "זכינו להיפרד ממנו בכבוד ושהוא יהיה איתנו עוד כמה ימים" • אביעד, אחיו הצעיר של יהודה, ספד: "בשבילי אתה גיבור, אלך לשייטת במקומך"
ורד פלמן
06 במאי 2021
10:24
עודכן ב 13:07

מאות רבות הגיעו היום (חמישי) להלווייתו של יהודה גואטה, בן ה-19 מירושלים, שנרצח בפיגוע בצומת תפוח. אחיו צביאל ספד לו: "כל דבר שעשית, עשית בזריזות ובהתמדה. העמדת לעצמך משימות כדי להגיע לסיירות. לצה"ל לא הגעת אבל הדרך שביצעת הייתה גדולה הרבה יותר. הדרך הייתה להיות מצויין בכל דבר, ככה להתחיל את החיים בזכות ענקים ולסיים כך את החיים. יהודה, זכית שהחותם של החיים שלך ישאר. בליבנו תישאר תמיד, תשמור עלינו ועל ההורים ועל כל עם ישראל". 


מאות בהלווייתו של יהודה גואטה, צילום: רויטרס

אביו אלישע ספד לו: "בחודש שכולו רפואה ביקש המנהיג לקחת חלקו בשותפות. יהודה היקר ניצחת, כל הקומה בנויה לתפארת ישראל. גם עבודה על מידות וחוסן הגוף כי רצית להגיע ליחידות המיוחדות. בעודך יהודי הצועד על אדמת השומרון ללמוד תורה, נרצחת על ידי בן עוולה. בורא עולם בחר בך". 


אביעד אחיו הצעיר של יהודה הוסיף: "זכיתי להכיר אותך 14 שנים, לא תמיד הסתדרנו אבל תמיד אהבתי אותך ואני מקווה שזה הדדי. בתקופה האחרונה ראיתי אח מסור ואכפתי ואני מודה לך. תמיד חלמת להיות בשייטת והגיע המחבל. אני מבטיח לך להגיע לשייטת ובשבילי אתה גיבור כי הצלחת להילחם שלושה ימים. תפסו את המחבל חי ואני מקווה שהקדוש ברוך הוא ינקום את דמך ושתיהיה הקורבן האחרון". 

השר רפי פרץ, נציג הממשלה בהלווייה, אמר: "אני עומד כאן בשם ממשלת ישראל ורה"מ ומביע את הזעזוע העמוק מהמכה הקשה והכואבת לכם כמשפחה ולנו כעם. יהודה אתה מפחיד מאוד בעדינות שלך, בכוחות שלך. האויבים שלנו מפחדים, כי הם מבינים שצומח פה זן חדש שאוהב תורה שיילחם על תורת חיים מלאת טוהר ומוסר, ואהבת לרעך כמוך. את התורה הזאת מנסים לחסל ואת האישיות הזאת מנסים לחסל. את הרוח הזאת לא לתת לאף אחד לפגוע בה ואף אחד לא יצליח לפגוע בה".

מילכה גואטה, אמו של יהודה שנרצח בפיגוע בצומת תפוח ביום ראשון האחרון, סיפרה הבוקר על הרגע שבו שמעה שבנה נפגע בפיגוע. היא הוסיפה: "זכינו להיפרד ממנו בכבוד ושהוא יהיה איתנו עוד כמה ימים". 

"חזרתי משערי צדק, ואז אחותי התקשרה אליי ואמרה לי 'תבדקי מה עם יהודה - היה פיגוע בצומת תפוח'. אמרתי לה 'לא, הוא בטח בטרמפ או באוטובוס', לא חשבתי שזה הוא. התקשרתי והוא לא ענה. התקשרתי לחדר מיון של בילינסון ואמרו לי 'הוא כאן, רוצים שתבואי'. שאלתי אם הוא חי, ואמרו לי 'כן אבל תבואי עם נשימה עמוקה'", סיפרה.

צביאל, אחיו של יהודה, סיפר על הקשר ביניהם: "הכול עשינו ביחד, מגיל אפס. בזמן האחרון היינו המון ביחד. בעיקר טיילנו ולמדנו. הוא רצה לקחת על עצמו הרבה דברים. כל מוצ"ש היה חוזר לבית, עושה ריצות ומתאמן. הייתה לו הרבה ענווה, רצינות והתמדה". 

אתמול נלכד המחבל שביצע את הפיגוע בו נהרג גואטה ונפצעו בניה פרץ ועמיחי חלא. שמו של המחבל הוא מונתאסר שלבי, בן 44 מהכפר תורמוס עיא הסמוך לרמאללה. שלבי נעצר במבנה השייך למשפחתו בכפר סילוואד. לאחר הודעת השב"כ על לכידתו של המחבל, בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו: "פעולה מהירה ונחושה שהביאה ללכידתו של המחבל הנתעב שרצח את יהודה גואטה ופצע את בניה פרץ. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע באזרחינו".