נפצע מירי הלוחמים והסתתר בכמה מקומות: פרטים נוספים מלכידת המחבל

פרטים נוספים נחשפו ממעצרו של מונתאסר שלבי שביצע את הפיגוע בצומת תפוח • יותר מ-10 נעצרו, ביניהם קרובי משפחתו, כדי לעלות על עקבותיו • במערכת הביטחון עדיין בודקים מדוע ביצע את הפיגוע
איתי בלומנטל
06 במאי 2021
12:38

פרטים נוספים נחשפו הבוקר (חמישי) על מעצרו של המחבל מונתאסר שלבי, בן ה-44 מהכפר תורמוס עיא, שביצע את פיגוע הירי בצומת תפוח בתחילת השבוע. המחבל שנפצע מירי לוחמי סיירת גבעתי פונה הלילה לבית החולים שערי צדק בירושלים, שם קיבל טיפול רפואי ובהמשך הוחזר לחקירה בשירות הביטחון הכללי (שב"כ) שם ימשיכו לחקור את הפיגוע.

במערכת הביטחון עדיין מנסים להבין מדוע המחבל ביצע את הפיגוע, בין השאר כי אינו שייך לאף ארגון פלסטיני ומדובר באדם מבוגר יחסית, בן 44, אב לשבעה ילדים עם אזרחות אמריקנית שחי שנים רבות בארצות הברית ולאחרונה שב לאזור. חלק מהמעורבים שנעצרו שוחררו, אולם בין העצורים שסייעו למחבל בהימלטות לאחר מעשה, עדיין עצורים.

לאחר הפיגוע ביום ראשון, הבינו במערכת הביטחון שהמחבל נפצע מירי לוחמי סיירת גבעתי שהיו בזירה, אולם לא ידעו בזמן אמת מהו מצבו הרפואי. בשעות שלאחר מכן אספו מצלמות אבטחה מצומת תפוח ומאזור הכפר עקרבא ובתוך זמן קצר הצליחו לאתר את זהותו של המחבל שביצע את הפיגוע ברכבו. בעקבות כך ביצעו מעצר של יותר מ-10 חשודים פלסטינים, בהם גם בני משפחתו של המחבל, אשתו ובנו, והצליחו בימים שלאחר מכן לעלות על עקבותיו – שהובילו אמש לסגירת מעגל.

המחבל שלבי עבר בזמן הימלטותו ממקום למקום. בין השאר שהה בחווה חקלאית בכפר עקרבא סמוך לשכם, שם אתמול פעלו כוחות הימ"מ וביצעו "סיר לחץ". בהמשך הגיעו לכפר סילואד, הנמצא צפונית-מזרחית לרמאללה שם שהה שלבי בבית של בני משפחתו.

אתמול בשעות הצהריים הבינו במערכת הביטחון שהמחבל מסתתר בבית בסילואד. כוחות של הימ"מ והשב"כ הגיעו לבית בעצימות נמוכה, כשבמקביל עודכנו הכוחות בשטח כי אחד הפצועים מהפיגוע יהודה גוואטה בן ה-19 מת מפצעיו. לאחר שכוחות הימ"מ כרזו למחבל לצאת החוצה ולהכנע, הוא יצא אליהם עם ידיים למעלה וצעק להם: "אני לא חמוש". האקדח ששימוש לביצוע הפיגוע הושלך במהלך מנוסתו של המחבל.