מחאת נכי צה"ל מול הכנסת אתמול

מחאת נכי צה"ל | הושגו הסכמות על תקצוב הרפורמה באגף השיקום

אחרי המחאה בירושלים, נתניהו הודיע כי הושגו הסכמות בין משרדי הממשלה לארגון נכי צה"ל: "נדרשת רפורמה מיידית ויסודית". יוקם מנגנון שיסייע לנפגעי פוסט-טראומה ויתוגבר כוח אדם באגף השיקום
עמיחי שטיין ואיתי בלומנטל
06 במאי 2021
14:04

אחרי מחאת נכי צה"ל בירושלים אתמול, הושגו הסכמות בסוגיית מקורות התקציב לרפורמת "נפש אחץ" באגף השיקום. 300 מיליון שקלים יוקצו לצורכי הטיפול והשיקום של נכי צה"ל ומערכת הביטחון, בדגש על נפגעי פוסט טראומה. יוקם מנגנון מיידי שיסייע לנפגעי פוסט-טראומה ו-60 תקני כוח אדם יתווספו מיידית לאגף השיקום. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע שייכנס את הממשלה בהקדם כדי לאשר את הרפורמה ולהוציא אותה לפועל.

המנגנון שיוקם אמור לכלול סיוע פסיכולוגי לבני משפחה, מסלולי הכשרה מקצועית, הפעלת קבוצות תמיכה, הסתייעות בכלבי שירות, סל טיפולים אלטרנטיביים והפעלת מוקד טלפוני מקצועי וייעודי. עוד נקבע כי יובאו לאישור הממשלה שינוי במבחן ההכנסה, סיוע משפטי ללא תנאים, הקמת נציבות תלונות לנכי צה"ל. בנוסף, הממשלה תאשר הקלות בירוקרטיות ושינוי תהליך "שער הכניסה" לאגף השיקום, הקמת יחידת מחקר, הוספת תקני רופאים, עובדים סוציאליים ועובדי רווחה באגף השיקום, וכן הקמת ועדה מקצועית שתבחן את התאמת המענה בשיקום, תעסוקה ודיור לשינויים בשנים האחרונות.

"לאחר מאמצים רבים, הגענו לסיכום בין משרדי רה"מ, הביטחון והאוצר, יחד עם ארגון נכי צה"ל על תקצוב רפורמת אגף השיקום", אמר נתניהו. "נכי צה"ל חשובים ויקרים לנו ונדרשת רפורמה מיידית ויסודית כדי להבטיח את הסיוע המגיע להם". לדבריו, "אנו מחויבים לחיילינו ולוחמינו הגיבורים ונמשיך לפעול למענם, לסייע וללוות בכל דרך אפשרית". 

בני משפחתו של איציק סעידיאן מסרו כי הם מברכים על אישורה בשנית של רפורמת נפש אחת, אבל מדגישים שהביצוע בפועל הוא שייחשב הישג וישמחו לברך את כל העוסקים בדבר לכשהרפורמה תצא לדרך. "המשפחה מבקשת לציין שהמאבק שאותו הצית איציק בגופו הינו מאבק לאומי שנוגע כבר בחוסנה של המדינה ותוצאותיו ישפיעו על מוכנתו של הדור הצעיר להתגייס ולסכן את גופם ונפשם באם המדינה תדע לעמוד לצד ומאחורי כל לוחם ומשפחתו. אנו מבקשים מכל הגורמים להתאחד סביבנו כדי להמשיך לדאוג לחיילינו. אנא המשיכו לשאת תפילה להחלמתו של יצחק".

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קלימן, אמר לאחר הודעת הממשלה על ההסכמות: "היום אנו בהנהגת ארגון נכי צה"ל, ביחד עם ממשלת ישראל, מתחילים לתקן עוול ארוך שנים, ממנו סבלו נכות ונכי צה"ל ובני משפחותיהם, לאחר שהקריבו את גופם ונפשם לביטחון המדינה". לדבריו, "לכל אורך הדרך נאבקנו על הכרה ושער כניסה מכבד, מקבל וראוי, על טיפול מותאם ומתקדם, ועל יחס מחבק וחם, כפי שנכי צה"ל ראויים לו".

מאות הפגינו אתמול במחאה על העיכוב באישור הרפורמה בטיפול בנכי צה"ל ומערכת הביטחון. נכי צה"ל ותומכים נוספים מחו מול הכנסת. חלקם ניסו להזיז את המחסומים בכניסה לכנסת ומפגין אחד אף עבר את המחסום, אך נבלם בידי משמר הכנסת. לאחר מכן עברו המפגינים אל אזור הכניסה לעיר וחסמו אותה לפרקים. על הרפורמה הוחלט לאחר שנכה צה"ל פוסט טראומתי, איציק סעידיאן, הצית את עצמו מול אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה.

בדיון ועדת החוץ והביטחון של הכנסת על סיוע לנכי צה"ל, שנערך אתמול במקביל להפגנה, אמר זיו שילון, שנבחר על ידי גנץ להוביל את הרפורמה: "יש למטה אנשים שבוערים מבפנים ואני לא רוצה שייבערו מבחוץ". לדבריו, "יש בינינו חיים-מתים, אני נלחמתי בשביל המדינה, אוהב את המדינה אהבת נפש. אני מבקש ממכם שכשבעוד חודש אחיין שלי שמשרת בצה"ל ישאל אותי 'אם אני אפצע, יזרקו אותי לכלבים?' - אוכל לעמוד מולו ולהגיד - אין סיכוי".

שלשום, לאה, אחותו של איציק סעידיאן, התייחסה לעיכוב ברפורמה. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב היא זעקה: "הרגשתי שאחי נשרף מחדש. מרגישים שהמדינה פשוט בוגדת בנו, אני מזועזעת. פשוט לא מאמינה שהמדינה שיודעת לשלוח את הלוחמים שלה למלחמה, לא יודעת להגן עליה חזרה. אני מתביישת".

היא סיפרה על החיים לצד אח הלום קרב, ואמרה: "זה להקפיץ אותך פעם-פעמיים בשבוע באמצע העבודה או הילדים. להיות כל הזמן בחששות. תמיד להרגיש, וגם עכשיו, שלא עשיתי מספיק. שהייתי צריכה לשרוף את עצמי במקומו". היא השתתפה בהפגנה אתמול מול הכנסת.