חלוקת כסף קטרי ברצועת עזה, ארכיון

הכוננות הביטחונית בסופ"ש: הכסף הקטרי נכנס הערב לרצועה

מצרים במסר לחמאס – שמרו על השקט • דריכות בצה"ל לאחר איומיו של בכיר חמאס מוחמד דיף, על רקע המתיחות בשייח' ג'ראח ולקראת יום שישי האחרון של חודש רמדאן
גל ברגר, איתי בלומנטל, כרמלה מנשה ואיציק זוארץ
06 במאי 2021
18:08
עודכן ב 23:40

ברקע המתיחות הביטחונית: 10 מיליון דולר שמקורם בקטר נכנסו הערב (חמישי) לרצועת עזה והחל ממחר יחולקו ל-10 אלף משפחות נזקקות. בישראל הייתה התלבטות אם לעכב את הכנסת הכסף, אך הוחלט לבסוף שלא להתנות זאת בשמירת השקט מעזה.

מצרים העבירה בימים האחרונים מסרים לחמאס לשמור על השקט ולא להיגרר להסלמה מהרצועה. גם ישראל העבירה היום מסר לרשות הפלסטינית, לירדן ולגורמים אחרים שלפיהם אין בכוונת ישראל להפר את חופש הפולחן בהר הבית והיא מצפה שהשקט יישמר.

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אבו-חמזה, קרא היום לפלסטינים לחדש "ללא היסוס" את פיגועי הדריסה והדקירה במחסומים ואת פיגועי הירי, בכל מקום שיש בו חיילים ויהודים. בהצהרה בערוץ המזוהה עם ארגון הטרור, ברך אבו-חמזה על הפיגוע האחרון בצומת תפוח ואמר כי הארגון עוקב אחר המתרחש בירושלים ואחר הקריאות בישראל לעלות להר הבית ביום ירושלים.

הוא הוסיף כי ישראל תשא באחריות לכל טיפת דם של פלסטיני "מצפון עד דרום" ואמר: "כל פעולה פושעת של ישראל מתווספת לחשבון, הימים הבאים יוכיחו זאת באמצעות קני הרובים שלנו ומטחי הטילים שלנו".

במערכת הביטחון הוחלט מוקדם יותר היום להגביר את הכוננות והדריכות מחשש להסלמה בגזרות השונות. גורם צבאי אמר לכאן חדשות כי ההחלטה התקבלה על רקע סיום הרמדאן, יום ירושלים שיחול בשבוע הבא ובו גם מצעד הדגלי וכן הפיגוע בצומת תפוח ומעצר המחבל. אירועים אלה מתווספים לדיון בבית המשפט העליון סביב סוגיית שייח' ג’ראח והאיומים של בכיר חמאס, מוחמד דיף.

גם בצה"ל נערכים לסוף שבוע מתוח. שני הגדודים שיתגברו את איו"ש יישארו ביהודה ושומרון וביחידות נוספות יש כוננות לקראת אפשרות שהכוחות יועברו ליהודה ושומרון אם יהיה צורך מבצעי בכך. כמו כן ננקטו פעולות נוספות למניעת הסלמה.

בתוך כך, שישה מוקדי שריפה פרצו היום ביערות עוטף עזה, כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מהרצועה לשטח ישראל. הושגה שליטה מלאה על כלל הדליקות במועצה האזורית אשכול, שהוגדרו על ידי צוותי הכיבוי כקטנות ולא מסכנות חיים.