צילום מסך

נציג רוסיה בשיחות הגרעין: יש עשרות סוגיות לא פתורות

על רקע הדיווחים על התקדמות בשיחות הגרעין בווינה בין טהראן למעצמות – מתייחס שגריר רוסיה לסוכנות לאנרגיה אטומית לקשיים בשיחות
עמיחי שטיין
06 במאי 2021
21:42
עודכן ב 07:29

מיכאל אוליאנוב, נציג רוסיה בשיחות הגרעין עם איראן, התייחס היום (חמישי) לקשיים בשיחות הגרעין המתקיימות בווינה ואמר כי "יש המון סוגיות לא פתורות - יש עשרות כאלה". את הדברים אמר בריאיון מיוחד לכאן חדשות ששודר ב"חדשות הערב" בכאן 11. 

אוליאנוב הוסיף כי "ברור לי שאנחנו במסלול הנכון, אמנם לאט - אבל בעקביות. אנחנו מקווים שהמשא ומתן יסתיים עד 22-21 במאי, אבל מדובר במשאלת לב". על הדאגה של ישראל מחזרה להסכם הגרעין הישן מ-2015, אמר אוליאנוב כי "אנחנו מכבדים את הדאגה של ישראל. ומביאים אותם בחשבון. אני בטוח שהחזרה להסכם הגרעין הישן לא תגרום נזק לישראל".

אוליאנוב, שמכהן גם כשגריר רוסיה בארגונים הבין-לאומיים, נשאל על הפגיעה בנתנז שיוחסה לישראל, והשיב: "הייתה לזה השפעה שלילית על האירועים. גם על השיחות - כי זה גרם לכך שאיראן החלה להעשיר אורניום ברמה של 60% - אבל מהר מאוד הסכמנו שצריך להתקדם הלאה, ולהגיע להסכם, ואז גם זה יפתר".

אוליאנוב אמר לכאן חדשות כי יש חשיבות להגיע להסכמות החודש. גם בגלל שיש הסכם בין סבא"א לאיראן שפג תוקפו בסוף החודש, וגם בגלל הבחירות שיערכו באיראן בחודש הבא. הוא הוסיף שלמרות רצונה של ישראל הפקחים של הסוכנות לא יקבלו סמכויות נוספות במסגרת ההסכם: "יש להם סמכויות נרחבות, והם יכולים לבצע עבודה מצויינת". 

לפני כשבוע אמר נשיא איראן, חסן רוחאני כי "חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן" על הסכם הגרעין בין טהראן למעצמות. "אם לא יהיו נושאים מדיניים אחרים, הייתי אומר שההצלחה בטוחה", הוסיף רוחאני. בו-בזמן שיגר רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד בכרי, איום לעבר ישראל והתייחס במרומז להתקפות האחרונות על כלי שיט איראניים: "לא ברור איך איראן תגיב, אבל ישראל לא תישאר רגועה".