יאיר לפיד נפתלי בנט
צילום: גטי אימג'ס

ממשלה בלי קווי יסוד מפורטים: "מה שיעבור - יעבור. מה שיפול - יפול"

במגעים המתקיימים בין המפלגות הוחלט שקווי היסוד לא ייכנסו לנושאים שנויים במחלוקת • בנט למקורבים: הולך לממשלה עם לפיד בכל הכוח • חלוקת התיקים המסתמנת – וגם המחלוקות • סבב פגישות התקיים היום בתוך הגוש עם נכונות להתקדם במו"מ. בנט, לפיד וליברמן משוחחים כעת
מיכאל שמש, זאב קם ויערה שפירא
07 במאי 2021
08:19
עודכן ב 17:31

לאחר העברת המנדט ללפיד, המגעים להרכבת הממשלה נמשכים גם היום (שישי) ואיתם סבב הפגישות בתוך הגוש. יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד נפגשים כעת. פגישה זו חותמת רצף הפגישות שהתקיימו, ומטעם המפלגות נמסר כי כולן היו ברוח טובה ועם נכונות להתקדם.

מוקדם יותר נפגשו לפיד, בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער, ולאחר מכן נפגש בנט גם עם יו"ר העבודה מרב מיכאלי. בנט ולפיד נפגשו גם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. 

במגעים המתקיימים כעת להקמת ממשלת לפיד-בנט הוחלט שקווי היסוד שיוצגו, ועל פיהם תוקם הממשלה, יהיו כלליים ולא ייכנסו לאף נושא שנוי במחלוקת. גורם המעורב בשיחות אמר לכאן חדשות: "מה שיעבור בממשלה יעבור – מה שייפול ייפול".

בתוך כך, אחרי שיו"ר ימינה התעסק בסגירת הפינות במפלגתו, הוא מתפנה להמשך המו"מ ומעוניין לסיימו כמה שיותר מהר. הוא אמר למקורביו כי החליט ללכת לממשלה עם לפיד בכל הכוח, והוא לא מתכוון לוותר על ההזדמנות.

האתגרים בחלוקת התיקים

המגעים בין צוותי המשא ומתן של בנט ולפיד התחדשו אתמול, אבל יש עדיין מחלוקות לא מבוטלות ביניהם על התפקידים. על תיק הביטחון מתחרים בני גנץ מהצד של לפיד וגדעון סער מהצד של בנט. כאן נראה שידו של גנץ על העליונה. זה הופך את סער למועמד מרכזי מטעם מחנה בנט לתפקיד שר המשפטים. אלא שגם איילת שקד רוצה את התפקיד, מאותו גוש – וגם לפיד ואנשיו דורשים את התיק, לדבריהם מסיבות אידאולוגיות.

על שקד כבר מדברים כמועמדת לתיק ביטחון-הפנים, אבל זה לא פותר את הבעיה מול מחנה לפיד. התחרות על תיק החינוך מתקיימת בין יפעת שאשא ביטון מצד בנט וסער - ומהצד השני, דורש את התיק ניצן הורוביץ. אם למשל התיק יועבר לכחול לבן מהצד של לפיד - נראה שבנט וסער יוכלו להתפשר על זה.

מרב מיכאלי היא הטוענת לתיק הפנים, אבל הסיעות הימניות טענו שזה תיק אידאולוגי וחייבים שם מישהו מהצד שלהם - עדיין לא החליטו מי בדיוק. גם על תפקיד יושב ראש הכנסת מתמודדים שניים - מאיר כהן מהצד של לפיד, וזאב אלקין, מצד בנט וסער.

אלה כמובן לא המחלוקות היחידות. עדיין צריך להגיע להסכמות כלליות על סטטוס קוו במערכת המשפט, בהתיישבות ובענייני דת ומדינה. צריך גם להסכים סופית על מנגנוני קבלת החלטות בממשלה וזכויות וטו. אבל נדמה שאם יסכימו על חלוקת תפקידים, זו תהיה כבר מחצית הדרך לממשלת בנט-לפיד.

יכול להיות שזה נגמר? האזינו להסכת "עוד יום"

10:00 – המגעים להרכבת הממשלה: לפיד, בנט וסער נפגשו

09:35 – אחרי קבלת המנדט מהנשיא: לפיד נפגש אמש עם בנט, המו"מ נמשך הבוקר

יו״ר ימינה, נפתלי בנט, ויו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, נפגשו אמש במסגרת המאמצים להרכבת הממשלה. צוותי המשא ומתן נועדים גם הבוקר. מיש עתיד נמסר שהשיחות מתקדמות ברוח טובה.

07:45 – ח"כ קרעי: "אף פעם לא ביקשנו את תמיכת רע"ם"

 

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד התייחס הבוקר להטלת המנדט להקמת הממשלה על לפיד, והמשיך לקרוא לבנט לא לחבור לממשלה ביחד עם יו"ר יש עתיד. בריאיון לרן בנימני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר קרעי כי גם כשמפלגתו ניהלה את המשא ומתן להרכבת הממשלה, הם מעולם לא ביקשו את תמיכתה של מפלגת רע"ם. 

האזינו לריאיון עם שלמה קרעי

"אנחנו מאוד מקווים שבנט לא יעשה את המהלך המסוכן הזה. הוא הולך להשעין ממשלה על מפלגנות אנטי-ציוניות תומכות טרור, שלא מכירות בזכותנו בארץ ישראל. זה משהו שאף ממשלת שמאל לא העזה לעשות. אנחנו אף פעם לא ביקשנו את תמיכת רע"ם", אמר קרעי. 

הוא הביע תקווה למורדים נוספים במפלגת ימינה ואמר: "מקווה שאחרים יצטרפו לשיקלי, בינתיים הם הולכים עם הראש בקיר. נהיה אופוזיציה לוחמת, לא נפקיר את מדינת ישראל. אין שום דבק שמדביק את הממשלה הזאת חוץ מהשנאה לנתניהו, ויהיה להם מאוד קשה להתנהל כך". 

החזון של לפיד: ממשלת אחדות שתוציא את ישראל מהמשבר

אתמול כינס יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מסיבת עיתונאים יממה אחרי שהוטל עליו המנדט.  הוא הציג את "חזון הממשלה החדשה" ואמר: "מאמין בכוונות הטובות של שותפיי העתידיים – נפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן. הם אנשים שונים עם דיעות שונות, אבל זה שמישהו לא מסכים אתך, לא הופך אותו לאוייב".

בתחילת דבריו, אמר יו"ר יש עתיד: "זו תהיה ממשלה מורכבת, אבל תהיה לה מטרה פשוטה: להוציא אותנו מהמשבר. ממשבר הקורונה, מהמשבר הכלכלי, מהמשבר הפוליטי, בעיקר מהמשבר בתוכנו, בתוך עם ישראל". 

עוד אמר לפיד כי "אנחנו לא נמצאים כאן כדי להילחם על העבר, אלא על העתיד. מי שרוצה לריב ולכעוס, שיריב ויכעס. אנחנו מעדיפים ללכת לעבוד למען אזרחי ישראל. לבנות לילדים שלנו כיתות בתי ספר, לתקן את היחסים בין חרדים לחילונים, לחזק את מערכת הבריאות, לקדם את החברה הערבית יחד עם נבחרי הציבור שלה, לצמצם פערים חברתיים".