מעבר ארז
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ניסיון הרגעה של חמאס? אחרי הכסף הקטרי - אנשי עסקים בכירים יורשו להיכנס לישראל

עוד הקלות לרצועת עזה: החל מיום ראשון יוכלו מחזיקי היתר BMC להיכנס לארץ דרך מעבר ארז, אחרי שנה בצל קורונה בה הדבר לא התאפשר • יום שישי האחרון של רמדאן: מתפללים הניפו דגלי חמאס בהר הבית • מצרים העבירה מסר לחמאס – שמרו על השקט
גל ברגר
07 במאי 2021
16:43

על רקע המתיחות הביטחונית: ישראל הודיעה היום (שישי) לרשות הפלסטינית כי החל מיום ראשון הקרוב תאפשר לאנשי עסקים וסוחרים פלסטינים בכירים לצאת מרצועת עזה ולהיכנס לישראל דרך מעבר ארז. מדובר בהקלות עבור אנשי עסקים וסוחרים המחזיקים בהיתר BMC (ביזנס מאן קארד), אותו מחזיקים בעזה מאות בודדות של בכירים.

ההקלות מתאפשרות לאחר שנה במהלכה ישראל לא נתנה אישור גורף כזה בשל מגבלות הקורונה, ומגיעות כצעד נוסף של ניסיון צינון - לאחר שהלילה אפשרה ישראל להכניס לעזה את כספי המענק הקטרי עבור 100 אלף משפחות נזקקות ברצועה. גורמים בארץ הביעו התלבטות אם לעכב את הכנסת הכסף הקטרי, 10 מיליון דולר, אך הוחלט לבסוף שלא להתנות זאת בשמירת השקט מעזה.

כוחות המשטרה פרוסים בכוננות מהבוקר ברחבי ירושלים, כשהיום חל יום השישי האחרון של חודש רמדאן. כ-75 אלף מתפללים הגיעו למסגד אל אקצא לתפילת הצוהריים, כשחלקם קראו קריאות תמיכה בעזה ונופפו דגלי חמאס.

בימים האחרונים העבירה מצרים מסרים לחמאס לשמור על השקט ולא להיגרר להסלמה מהרצועה. גם ישראל העבירה היום מסר לרשות הפלסטינית, לירדן ולגורמים אחרים שלפיהם אין בכוונת ישראל להפר את חופש הפולחן בהר הבית והיא מצפה שהשקט יישמר.

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אבו-חמזה, קרא אמש לפלסטינים לחדש "ללא היסוס" את פיגועי הדריסה והדקירה במחסומים ואת פיגועי הירי, בכל מקום שיש בו חיילים ויהודים. בהצהרה בערוץ המזוהה עם ארגון הטרור, ברך אבו-חמזה על הפיגוע האחרון בצומת תפוח ואמר כי הארגון עוקב אחר המתרחש בירושלים ואחר הקריאות בישראל לעלות להר הבית ביום ירושלים. 

במערכת הביטחון הוחלט אתמול להגביר את הכוננות והדריכות מחשש להסלמה בגזרות השונות. גורם צבאי אמר לכאן חדשות כי ההחלטה התקבלה על רקע סיום הרמדאן, יום ירושלים שיחול בשבוע הבא ובו גם מצעד הדגלי וכן הפיגוע בצומת תפוח ומעצר המחבל. אירועים אלה מתווספים לדיון בבית המשפט העליון סביב סוגיית שייח' ג’ראח והאיומים של בכיר חמאס, מוחמד דיף.