-
צילום: כאן חדשות

למי אכפת אם רבנים מתעסקים בפוליטיקה?

בכל שבוע מתפרסם מכתב רבנים אחר שמתייחס לסוגיה הפוליטית התורנית. האם רבנים נדרשים לנקוט עמדות פוליטיות, או שהם צריכים להישאר במקומם כאנשי דת ורוח?
הכול פוליטי
09 במאי 2021
12:25

ברקע הפלונטר הפוליטי והשאלה אם תוקם ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות כדוגמת רע"ם, מתפרסמים בכל שבוע מכתבים עליהם חתומים רבנים שעוסקים בסיטואציה הפוליטית התורנית. פעם אחת הם קוראים שלא להקים ממשלה הנשענת על המפלגות הערביות, בפעם נוספת הם מגנים את בנט על כך שהוא כן מתכוון להקים ממשלה שכזו ובפעם אחרת הם הופכים את עורם ודווקא כן קוראים לממשלת ימין בתמיכת מפלגתו של עבאס.

באופן כללי, מעת לעת אנשי דת בכירים מזרמים שונים במגזר הדתי מרגישים בנוח להביע עמדה גם בנוגע למערכת הפוליטית. האם הם צריכים בכלל לעסוק בנושאים הללו? או להישאר במקומם כאנשי דת ורוח?

עקיבא נוביק חושב שהתכונות שדרושות כדי להיות רב גדול הפוכות לגמרי מהתכונות שדרושות לפוליטיקאי משופשף. בבסיסם מדובר באנשי רוח ערכיים שמהווים מקור השראה לחסידיהם, אך הבעיה מתחילה כשפוליטיקאים עושים עליהם מניפולציות, מנצלים את ההערצה שרבים רוחשים להם וגורמים להם לפרסם מכתבים כאלה ואחרים בהתאם לאינטרס הפוליטי שלהם. הערכים שהרבנים הללו מייצגים, בכלל לא תואמים את המערכת הפוליטית, הצינית וההפכפכה. 

פוליטיקה וערכים דווקא כן הולכים ביחד, סבור אסף ליברמן – שהיה שמח אם במגזר שלו, זה החילוני, דווקא היו ענקי רוח שהיו הולכים אליהם כדי שייתנו את משנתם. כלומר, מנהיגים רוחניים, מורי דרך ערכיים זה דבר חשוב שיש לו מקום, ואולי כדאי שיביעו גם את עמדתם הפוליטית ויתוו דרך מסוימת לציבור שלהם, במקום שהציבור יקשיב רק לפוליטיקאים.