-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

העימותים בירושלים | האמירויות גינתה בחריפות את ישראל

בהודעת האמירויות נכתב כי "על ישראל לכבד את תפקידה של ירדן בהר ולא לפגוע בסמכותה" • רוסיה: דורשים שלא תהיה הסלמה • האיחוד האירופי קרא למצות את הדין עם עבריינים מכל הצדדים
יואב זהבי ועומרי חיים
08 במאי 2021
15:20

העימותים בירושלים: איחוד האמירויות גינתה היום (שבת) בחריפות את "הפריצה למסגד אל-אקצא ופינוי המשפחות הפלסטיניות בשייח' ג'ראח". בהודעת השר לענייני מדינה באמירויות, ח'ליפה אל-מרר, נכתב כי על ישראל לכבד את תפקידה של ירדן בהר ולא לפגוע בסמכותה. רוסיה גינתה גם היא את האירועים ודרשה שלא תהיה הסלמה. 

בתוך כך גם האיחוד האירופי גינה את האלימות וההסתה בירושלים וקרא למצות את הדין עם עבריינים מכל הצדדים. בהודעה של דובר הנציבות לענייני חוץ וביטחון נאמר כי אירופה קוראת לרשויות לפעול בדחיפות כדי להרגיע את המתיחות בירושלים. המנהיגים הפוליטיים, הדתיים והקהילתיים נקראים לנהוג באיפוק ולעשות כל מאמץ כדי להרגיע את המצב. 

בנוסף לאיחוד האמירויות, בעולם הערבי המשיכו לגנות את ישראל. בחריין מגנה את "מתקפת הכוחות הישראליים על המאמינים המוסלמים באל-אקצא", וקוראת לישראל לעצור את הפרובוקציות נגד אנשי ירושלים, לשון ההודעה. משרד החוץ במדינה כתב בהודעה כי התוכנית לפנות תושבים מבתיהם ולכפות את ריבונותה עליהם, מפרה את החלטות הקהילה הבינלאומית וחותרת תחת האפשרות לחדש את תהליך השלום.

איראן מכנה את האירועים אמש "פשע מלחמה של ישראל" וקוראת להתערבות בינלאומית באופן מידי כדי לעצור כלשונה את הפרת העקרונות הבסיסיים ביותר של החוק ההומניטרי הבינלאומי. מצרים גינתה הלילה בחריפות את כניסת הכוחות הישראליים להר הבית ואת תקיפת המתפללים במקום, לשון הודעת משרד החוץ במדינה. עוד גינה המשרד את המאמצים לפנות משפחות פלסטיניות מבתיהן כלשונו בשכונת שיח' ג'ראח, והביע את התנגדותו להמשך הבניה ביהודה ושומרון. כווית גינתה גם היא את האירועים בירושלים, והדגישה כי ישראל אחראית להסלמה ולהשלכותיה. ירדן, קטאר וטורקיה גינו אף הן את ישראל.