בנט ולפיד
צילום: גטי אימג'ס

בגוש מתנגדי נתניהו סיכמו שבשנה הראשונה לממשלה יעסקו בנושאים אזרחיים בלבד

סיעת ימינה תתכנס מחר בבוקר לישיבת עדכון, ח"כ ח"כ עמיחי שיקלי הוזמן • פגישה עם יו"ר רע"ם תקבע ככל הנראה בתחילת השבוע • ח"כ שיקלי: הבעיה היא הפניית העורף למחנה הלאומי
יערה שפירא
08 במאי 2021
18:51
עודכן ב 20:58

בגוש מתנגדי נתניהו הסכימו כי בשנה הראשונה לממשלה יעסקו בנושאים אזרחיים בלבד, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. פגישה עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס תקבע ככל הנראה בתחילת השבוע. סיעת ימינה צפויה להתכנס מחר בבוקר לישיבת עדכון, ח"כ עמיחי שיקלי הוזמן אליה.


אתמול דווח על התקדמות משמעותית במגעים להקמת ממשלת בנט ולפיד. בתום יממה של שיחות, גורמים שעודכנו בפרטים אמרו לכאן חדשות כי מנגנון הפעלת הממשלה, קווי היסוד והעניינים המהותיים קרובים מאוד לסגירה סופית.

יכול להיות שזה נגמר? האזינו להסכת "עוד יום"

המחלוקות שמעכבות את המשא ומתן מתרכזות בחלוקת התיקים. מרב מיכאלי דורשת לקבל עבור מפלגת העבודה את תיקי החינוך, התחבורה והפנים, ניצן הורוביץ ממרצ דורש את תיקי החינוך והסביבה - זאת בזמן שאת תיק החינוך דורשים בימינה ובתקווה חדשה להשאיר אצלם בתוקף.

גורם שנכח בשיחות המשא ומתן אמר כי המחלוקת הקשה ביותר צפויה על תיק המשפטים כשסער דורש את התיק עבורו, בנט נלחם בעבור שקד - ואילו גנץ דורש את התיק עבור כחול לבן. לפי שעה, אין הסכמות בין הצדדים בנושאי התיקים. 

בנט הבהיר שוב בשיחות שאם רוצים להקים ממשלה צריך לעשות זאת מהר מאוד ובתוך כשבוע ימים. ״אם זה לא יקרה עכשיו, זה לא יקרה", טען. כל הצדדים מבינים שצריך לסגור מהר - כך לפי גורם שנכח בשיחות. אתמול אמר יו"ר ימינה למקורביו כי החליט ללכת לממשלה עם לפיד בכל הכוח, והוא לא מתכוון לוותר על ההזדמנות.

ח"כ שיקלי: הבעיה היא הפניית העורף למחנה הלאומי

אחרי האירועים האלימים אתמול בהר הבית, חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ וחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת הגיעו לתוכנית "הכול פוליטי" עם אסף ליברמן בכאן 11, כדי לדבר על הפגיעה האפשרית של האירועים במשא ומתן הקואליציוני. גם ח"כ עמיחי שיקלי מימינה התראיין, לאחר שהודיע כי יתנגד להקמת ממשלה בתמיכת מרצ והרשימה המשותפת.

ח"כ עמיחי שיקלי מימינה הביע את התנגדותו להקמת ממשלת בנט-לפיד ואמר בתוכנית כי: "עד הרגע האחרון אנסה לעצור את המהלך. יכול להיות שזה לא יסתייע ואז יתכן שלא יהיה מנוס מפיצול. הבעיה שלי היא לא העבודה ומרצ, אלא הפניית העורף למחנה הלאומי והחרם על המפלגה הכי גדולה - הליכוד. לא נעשו כל המאמצים להקמת ממשלה לאומית - לא נעשתה פנייה רצינית של בנט לסער לחבור לליכוד", טען.

ח"כ תמר זנדברג ממרצ אמרה בתוכנית כי: "יש הבערה של השטח בשייח' ג'ראח בראשות בן גביר ושולחיו. כל ממשלה מכהנת, גם זו שבדימדומיה, צריכה לפעול להרגעת הרוחות". על ממשלה בראשות בנט אמרה כי "לאור ההרכב המסתמן אנחנו מוכנים לקונסטולציות פוליטיות שלא דימיינו בעבר".

חברת הכנסת מהרשימה המשותפת, עאידה תומא סלימאן, אמרה לאסף ליברמן על המהומות בירושלים כי "המשטרה מתסיסה את הרוחות, היא מקבלת הוראות פוליטיות ממי שיושב בבלפור או יד ימינו אוחנה". לטענת סלימאן "נתניהו מוכן להבעיר את כל הארץ רק כדי להישאר במקומו".