שריפות בעוטף עזה מבלוני תבערה
צילום: תיעוד מבצעי כיבוי והצלה

חילופי מסרים בין ישראל לקטר המקורבת לחמאס בניסיון למנוע הסלמה

חמאס נמנע מירי רקטות מאסיבי ובונה מדרגות הסלמה • בכיר ברשות הפלסטינית: "אבו מאזן לא רוצה הסלמה, הוא חושש מאיבוד שליטה"
גל ברגר
08 במאי 2021
20:43

המהומות בהר הבית ומתיחות השיא של הימים האחרונים מתחילים לגלוש בהדרגה גם לרצועת עזה. חמאס בולם מתקפת רקטות מאסיבית מהרצועה. לפי מקורות פלסטיניים, הקטרים, שמקורבים לחמאס, עושים גם הם מאמץ למנוע מאירועי ירושלים להפוך לסבב הסלמה בעזה, כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11.


על פי הפרסום יש חילופי מסרים בסוף השבוע הזה בין ישראל לדוחא, בעיקר בציר ראש המוסד יוסי כהן והשליח הקטרי. המטרה היא לשמר את הרגיעה בחזית הדרומית. זו גם הסיבה שהכסף הקטרי נכנס לעזה בלילה שבין חמישי לשישי.

חמאס לא לחץ על ההדק, בינתיים | גל ברגר

לבינתיים חמאס בלם מתקפת רקטות מהרצועה על רקע המתרחש בירושלים. ארגון הטרור מעדיף לעלות מדרגה מדרגה ולא לקפוץ ישר לקומה האחרונה. בחמאס נערכים לבלגן על הגדר, חוץ מבלוני התבערה. 

בישראל מעריכים שאת הנאום החריג שנשא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הוא עשה בעל כורחו והוא בעצם נגרר לאירוע הזה בלית ברירה, כי זה מה שהרחוב מצפה ממנו כמנהיג. בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי "אבו מאזן חייב להיות בשוחה אחת עם העם שלו, הוא לא רוצה הסלמה, הוא חושש שתושבי הגדה יירדו בהמוניהם לרחובות ותהיה התלקחות כללית ואיבוד שליטה".

לטענת הבכיר אבו מאזן מרגיש שלשם ישראל דוחפת כרגע. בסביבתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אומרים כי "המצב מסוכן מאוד", ומפנים אצבע מאשימה אל מי שעומד בראש ממשלת המעבר בישראל, בנימין נתניהו.

היום טרור התבערה מעזה נמשך זה היום השלישי ברציפות. ביישובי העוטף פרצו היום 10 שריפות מבלוני תבערה. נזק נגרם לשדה חיטה. אתמול מאות בני אדם התעמתו עם המשטרה בעיר העתיקה בירושלים והתפרעו בהר הבית, תוך שהם מיידים אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים. השוטרים השיבו בירי רימוני הלם ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות.


לפנות בוקר עדכנה המשטרה כי 17 שוטרים נפצעו במהומות וכי מחציתם נזקקו לטיפול בבית החולים. אחד השוטרים נפצע באורח בינוני לאחר שנפגע מאבן בפניו. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם עם חבלה בראשו. הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי בעימותים במתחם אל-אקצא, בשער שכם ובשכונת שיח ג'ראח נפצעו 205 בני אדם. 88 מהם הועברו לבתי חולים בעיר.