עימותים בירושלים
צילום: אי-פי

דיווחים: 90 פצועים בעימותים אלימים בשער שכם

כ-80 אלף מתפללים הגיעו להר הבית • דיווחים על שלושה פצועים מירי צה"ל בגבול רצועת עזה • נעצרו שני חשודים בתקיפת שוטרים בגז פלפל בשכונת שייח' ג'ראח • חמאס: ראש הזרוע הצבאית מוחמד דיף יקיים את הבטחתו • הודעה משותפת לארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי: קוראים לרשויות הישראליות לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמת המצב
כתבי כאן חדשות
08 במאי 2021
21:34
עודכן ב 00:40

לאחר העימותים הקשים אמש: כ-80 אלף מתפללים הגיעו אתמול (שבת) להר הבית לרגל תפילות לילת אל-קאדר. עימותים פרצו במזרח ירושלים. בשער שכם ירו שוטרים רימוני הלם לעבר מתפרעים. לדברי הסהר האדום, 90 בני אדם נפצעו ושמונה מהם פונו לבתי חולים. נעצרו שני חשודים בתקיפת שוטרים בגז פלפל בשכונת שייח' ג'ראח.

שוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רכבי התזה, רימוני הלם ופרשים. מהמשטרה נמסר כי היא נאלצה לפעול לאחר שהמתקהלים ברחוב סולטן סולימאן ליד שער שכם החלו להשליך אבנים, בקבוקים, זיקוקים ונפּצים לעבר השוטרים. קודם לכן, הותקפו שוטרים ברחוב הגיא בעיר העתיקה. שני חשודים נעצרו ונלקחו לחקירה. סמוך למקום נפגע שוטר בפניו מאבן. הוא טופל בשטח. המשטרה עצרה חשוד והוא הועבר לחקירה.    

בעקבות מידע מודיעיני על כוונה להפר את הסדר, הורתה המשטרה במהלך היום ליותר מ-70 אוטובוסים שהסיעו מתפללים להר הבית לשוב על עקבותיהם. רוב הנוסעים היו אזרחים ערבים ומעט מהם פלסטינים.

מקורות פלסטיניים מדווחים על עימותים בכמה מקומות בשטחים: בכניסה למחנה הפליטים אל ערוב בין חברון לבית לחם, במחסום קלנדיה ליד ירושלים, במחסום ג'למה בכניסה לג'נין, במחסום חווארה בצומת ביתא שליד שכם ובכניסה לכפר בודרוס מערבית לרמאללה. על פי דיווחים, שלושה פצועים מירי צה"ל בגבול רצועת עזה.

הסלמה בירושלים | עדכונים שוטפים

המדינה מנסה לדחות את הדיון המשפטי שאמור להתקיים ביום שני על שייח ג'ראח - בניסיון להרגיע את המהומות, כך פורסם בחדשות השבת בכאן 11. הנושא עלה בהערכת המצב של ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם של שר הביטחון בני גנץ. נעשתה פנייה אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי לבחון אם הדבר אפשרי.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס אמר כי הוא מברך את הפלסטינים בירושלים ובהר הבית, ומבטיח כי ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, יקיים את הבטחתו מתחילת השבוע, לפיה "המשך התוקפנות של ישראל בירושלים תביא לכך שהיא תשלם מחיר יקר".

נשיא טורקיה ארדואן צייץ בעברית: "אנו ‏מגנים בחריפות את ההתקפות המתועבות של ישראל". בהודעה משותפת קראו ארצות הברית, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי לרשויות הישראליות לנהוג באיפוק ולהימנע מהסלמת המצב.

00:10 | המשטרה מפזרת מפגינים בשער שכם באמצעות רימוני הלם

00:03 | הסהר האדום דיווח על 53 פצועים, מהם שמונה הועברו לבתי חולים

23:20 | הסהר האדום דיווח על 17 פצועים בעימותים

22:43 | דיווח: מצרים פנתה לפלסטינים ולישראל לפעול לרגיעה

ערוץ אל-ערביה דיווח כי מצרים פנתה לארגונים הפלסטינים וביקשה מהם לפעול כדי להרגיע את המתיחות באזור. הערוץ גם מדווח כי מצרים פנתה לישראל וביקשה ממנה לעצור את "הפינוי הלא חוקי" של התושבים במזרח ירושלים.

22:30 | עימותים בשער שכם, דיווחים על פצועים מירי צה"ל בגבול עזה

בשער שכם בירושלים ערבים מיידים אבנים על כוחות המשטרה שנמצאים במקום. דיווחים פלסטיניים על שלושה פצועים מירי צה"ל מזרחית לעיר עזה באזור הגבול עם ישראל. כ-550 מפירי סדר נמצאים בכמה מוקדים לאורך הגבול, משליכים נפצים.

21:30 | חמאס מאיים על ישראל

דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה בירך את הפלסטינים שהגיעו לירושלים והבטיח כי ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דיף, יקיים את הבטחתו. השבוע יצאה הודעה מטעמו של דיף לפיה המשך התוקפנות של ישראל בירושלים תביא לכך שהיא תשלם מחיר יקר.

18:30 | עימותים בין מתפללים לשוטרים בכביש 1

המשטרה התעמתה עם מתפללים בכביש 1, שנפתח לתנועה לאחר שעות ארוכות. השוטרים עיכבו אוטובוסים באזור עין חמד, לבדיקה של אנשים המבקשים להגיע להפגין בהר הבית בירושלים. לאחר שחרור האוטובוסים חלק מהמתפללים ירדו מהם ותקפו את השוטרים, שהגיבו באמצעים נגד מפירי הסדר.

חילופי מסרים בין ישראל לקטר המקורבת לחמאס בניסיון למנוע הסלמה | כל הפרטים

17:30 | נתניהו: פועלים כדי להבטיח חוק וסדר בירושלים

נתניהו אמר בתום הערכת מצב כי "ישראל פועלת באחריות כדי להבטיח חוק וסדר בירושלים תוך שמירה על חופש הפולחן".

14:30 | הרמטכ"ל הנחה על תגבור נוסף 

הרמטכ"ל אביב כוכבי ביצע הערכת מצב שבסופה הנחה על מדרגת תגבור נוספת של כוחות ואמצעים, היערכות להסלמה ועל שורה של צעדים נוספים.

חשש מהסלמה בדרום: 10 שריפות פרצו מבלוני תבערה בעוטף עזה

חמאס לא לחץ על ההדק, בינתיים | פרשנות

השתתפו בהכנת הידיעה: ורד פלמן, רועי קייס, גילי כהן, עומרי חיים, נורית יוחנן ואיציק זוארץ