רה"מ נתניהו בסיעת יהדות התורה, 19.04.21

הח"כים פרוש ואייכלר לרה"מ: תבטיח שתעניק למישהו אחר מגוש הימין שנה וחצי בראשות הממשלה

נפתלי בנט ומנסור עבאס נפגשו פעם נוספת • גנץ עקץ את נתניהו: מקווה שנצא בקרוב לדרך חדשה הסכמה • בגוש בנט-לפיד: העברת תקציב דו שנתי אחרי הקמת הממשלה • לראשונה: צוותי ימינה ויש עתיד ייפגשו עם צוותי כחול לבן, מרצ והעבודה כדי לדון בחלוקת התיקים
מיכאל שמש, זאב קם ואוריה אלקיים
09 במאי 2021
08:14
עודכן ב 21:23

חברי הכנסת מיהדות התורה מאיר פרוש ח"כ ישראל אייכלר שלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב, ובו הפצירו בו: "לא רוצים בחירות חמישיות, תבטיח שתעניק למישהו אחר מגוש הימין שנה וחצי ראשונות בראשות הממשלה".

"אין לנו שום רצון להגיע לבחירות חמישיות שעלולות להסתיים בתבוסה למפלגות הימין והחרדים. לכן צריכים לגבש את מפלגות הגוש המסורתי למאמץ משותף להקמת ממשלת ימין, למנוע בחירות ולא להקדימן. הדרך היחידה למנוע ממשלת שמאל וגם למנוע בחירות היא הצהרה ברורה שלך בטרם תקום ממשלת שמאל כי תעניק לאחד מגוש הימין שיצליח לאחד את 65 ח"כי הימין את ראשות הממשלה לשנה וחצי הראשונות ברוטציה", נכתב.

סבב הפגישות בגוש המתנגד לנתניהו נשמכו גם היום. יו״ר ימינה נפתלי בנט ויו״ר רע״ם מנסור עבאס, נפגשו פעם נוספת במסגרת המשא ומתן להקמת הממשלה. בהודעה שפורסמה מטעם הצדדים נמסר כי הפגישה הייתה טובה, במסגרתה שוחחו על האפשרויות השונות. עוד נמסר כי סוכם שצוותי המשא ומתן ייפגשו שוב בהמשך.

יו"ר שס, השר אריה דרעי, מסר כי "תנועת ש"ס הבטיחה בכל ארבע מערכות הבחירות האחרונות כי תתמוך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה. ש"ס עקבית בדעתה ובהבטחתה לציבור הבוחרים ותמשיך לעשות הכל להקמת ממשלת ימין".

20:25 |  בנט וסער הגיעו מתואמים והטילו וטו על תיקי החינוך, הפנים והמשפטים

הצוותים של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט נפגשים מהבוקר עם כל צוותי המפלגות שאמורות לקחת חלק בממשלה החדשה. אחד הקשיים מול מפלגות המרכז-שמאל, הוא העובדה שבנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיעו מתואמים לשיחות והטילו וטו על תיקי החינוך, הפנים והמשפטים, ודורשים שתיקים אלו יהיו ברשותם.

13:25 | גנץ: מקווה שנצא בקרוב לדרך חדשה של אחדות בלי ריב ומדון

מוקדם יותר היום, בזמן שהמשא ומתן להקמת ממשלת בנט-לפיד צובר תאוצה, שלח שר הביטחון בני גנץ עקיצה לראש הממשלה בנתניהו בישיבת הממשלה שנערכה בעיריית ירושלים. "ישיבת הממשלה הראשונה שלנו התקיימה ביום ירושלים הקודם", הוא ציין. "אני מקווה שנוכל בקרוב לצאת לדרך חדשה של אחדות ופיוס, בלי ריב ומדון שלא חסרים במקומותינו". 

סוף עידן נתניהו? האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

 13:13 | נתניהו: "לא ניתן לאף גורם קיצוני להתסיס את ירושלים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום בישיבת הממשלה למתיחות הגוברת בעיר ולעימותים בהר הבית. "בימים האחרונים היינו עדים לאלימות בירושלים בגלל גורמים מתסיסים", הוא ציין. "לא ניתן לאף גורם קיצוני להתסיס את ירושלים. לא נאפשר הפרות סדר אלימות. רק תחת ריבונות ישראלית הובטח בירושלים חופש דת לכל הדתות, וכך נמשיך". 

שר הביטחון בני גנץ הוסיף שבמשרד הביטחון פועלים בין השאר בתחום הרשתות החברתיות כדי להרגיע את הרוחות. הוא טען שפייסבוק לא עושה מספיק כדי להוריד סרטונים אלימים. 

12:55 | הסכמה בגוש בנט-לפיד: העברת תקציב דו שנתי אחרי הקמת הממשלה

צוותי המשא ומתן של יו"ר ימינה ויו"ר יש עתיד ישבו אתמול עד לשעות הקטנות של הלילה. היעד של בנט ולפיד הוא לסגור את ההסכמים הקואליציוניים עם השותפות לממשלה עד ליום שני, כשהמטרה היא להשביע ממשלה עוד השבוע. 

על נושא מהותי אחד יש הסכמה כבר עכשיו בין כל המפלגות שאמורות להרכיב את הקואליציה של בנט ולפיד – להעביר בכנסת לאחר הקמת הממשלה תקציב דו שנתי לשנים 2022-2021. זאת מתוך הבנה שכך ניתן להעניק אורך נשימה לקואליציה, ולא יהיה צורך לעבור את אישור התקציב פעמיים בשנה וחצי הקרובות – נושא שבדרך כלל גורם לנפיצות. ברקע הפערים שגם ככה קיימים בין חלקי הקואליציה המתגבשת, ישנו רצון להשאיר לפחות את נושא התקציב מחוץ לוויכוחים בהמשך הדרך.

נוסף לכך, בגוש בנט-לפיד מתכוונים להקים בקרוב את ועדת הקורונה בכנסת, כוועדה זמנית, ולמנות את חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון לעמוד בראשה. זאת כסוג של תגובה לעימותים שהיו בשבוע שעבר בין יו"ר הקואליציה מיקי זוהר לשאשא ביטון ובעקבות סירובו של זוהר להקים את הוועדה כשכיהן כיו"ר הוועדה המסדרת.

11:30 | לראשונה: הצוותים של בנט ולפיד ייפגשו עם צוותי כחול לבן, מרצ והעבודה

צוותי המשא ומתן של ימינה ויש עתיד ייפגשו היום לראשונה עם צוותי כחול לבן, מרצ והעבודה, כדי לדון בחלוקת התיקים. הפגישות יהיו נפרדות, והמטרה לנסות לסגור עד מחר את כל התיקים. הקושי העיקרי בחלוקה הוא מול מפלגת העבודה, שנציגיה מרגישים שהם נלקחים כמובנים מאליהם. 

בכיר במשא ומתן אמר לכאן חדשות שאם העבודה תמשיך להערים קשיים היא תישאר מחוץ לממשלה, ושהוא בטוח שלא יהיה להם את האומץ להפיל ממשלה חדשה בישראל. בד בבד, צעד נוסף שבנט ולפיד שואפים לקדם מהר הוא החלפת יו"ר הכנסת. זאת כדי שהיו"ר הנוכחי יריב לוין מהליכוד לא יעכב את הקמת הממשלה. 

10:04 | ימינה תקיים ישיבת סיעה, ח"כ שיקלי לא צפוי להשתתף

ימינה תקיים היום ישיבת סיעה במשרדו של היו"ר נפתלי בנט. גם חבר הכנסת עמיחי שיקלי – שהביע התנגדות להקמת ממשלה עם הרשימה המשותפת ומרצ – הוזמן, אך הוא לא צפוי להגיע אליה. בישיבה צפויים להשתתף באופן חריג גם חברי ימינה שאינם חברי כנסת, ומטרתה לחזק את הגיבוי בקרב אנשיו של בנט בנוגע לצעד של הקמת ממשלה עם לפיד. 

07:26 | ליברמן: "סיכוי סביר שניתן יהיה להציג ממשלה עוד השבוע"

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העריך הבוקר שיש סיכוי סביר שממשלת לפיד-בנט תקום עוד השבוע. "אם הקואליציה הזו תקום זה יהיה בזכותו של נתניהו", הוא טען בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. "כל האנשים בה עבדו לצידו ומאז הם לא סומכים עליו. אני חושב שהפערים לא גדולים". 

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר ישראל ביתנו לכאן רשת ב

מנגד, חבר הכנסת איתמר בן גביר מהציונות הדתית אמר שהוא עדיין מקווה שתקום ממשלת ימין והוסיף בריאיון לכאן רשת ב: "אם בנט חותך לשמאל הוא עושה את הטעות של החיים שלו". הוא ציין שיחד עם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הם מנעו הקמת ממשלה עם המשותפת ורע"מ וציין: "עכשיו זה התור של בנט לעמוד בעקרונות שהוא הבטיח לציבור". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ מהציונות הדתית