קאסם סולימאני
צילום: אי-פי

עד לנייד של סולימאני: הקשר הישראלי לחיסול הבכיר האיראני

לפי דיווח, שנשען על בכירים אמריקנים, ישראל מסרה לארה"ב גישה למספרי הטלפון של מפקד "כוח קודס" שסייעו באיתורו. עוד נטען שהמודיעין הישראלי העביר לאמריקנים מידע על שליח שיצא לאסוף טלפונים "נקיים" לסולימאני ואנשיו, ואפשר לארה"ב לשתול תוכנת ריגול על חלק מהמכשירים
יואב זהבי
09 במאי 2021
10:36

חיסול סולימאני והקשר הישראלי: ארצות הברית קיבלה מישראל גישה לכמה מספרי טלפון של מפקד "כוח קודס" לשעבר במשמרות המהפכה של איראן, שסייעו לחיסולו בינואר 2020 - כך דווח הלילה (ראשון) באתר "Yahoo News". לפי הדיווח, שנשען על בכירים אמריקנים בעבר ובהווה, בשש השעות לפני שעלה קאסם סולימאני על הטיסה מדמשק לבגדאד, החליף הגנרל האיראני שלושה טלפונים.

עוד דווח שצוותים מיוחדים, אמריקנים וישראלים, פעלו מתל אביב לאתר עקבות של הטלפונים הסלולריים. לאחר שישראל העבירה לארצות הברית את מספרי הטלפון של סולימאני, האמריקנים זיהו שהגנרל נמצא בבגדאד. עוד נטען שבתאריך מוקדם יותר, המודיעין הישראלי העביר ל-CIA מידע על שליח שיצא מאיראן לאסוף טלפונים סלולריים "נקיים" עבור מפקד "כוח קודס" ואנשיו. במודיעין האמריקני הבינו שהשליח יבקר בשוק מסוים באחת ממדינות המפרץ והצליחו להתקין תוכנת ריגול על כמה מכשירים סלולריים, שאת אחד מהם לפחות רכש אותו שליח. 

המכשיר עם תוכנת הריגול שימש אדם ששהה לעיתים באותו החדר עם סולימאני. עם זאת, משום שהגנרל ובכירים אחרים בהנהגה נהגו להחליף את הטלפונים שלהם לעתים קרובות ולהשתמש באמצעים נוספים כדי להתחמק ממעקב, הצלחות מסוג זה היו שימושיות לזמן קצר מאוד. 

סולימאני חוסל בתקיפה אמריקנית ליד שדה התעופה בבגדאד. יחד איתו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות והאחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות. סך הכול נהרגו בתקיפה עשרה בני אדם - חמישה קצינים ממשמרות המהפכה וחמישה קצינים משורות המיליציות השיעיות הפרו-איראניות.

בחודש ינואר האחרון סוכלה התארגנות איראנית שמטרתה הייתה להוציא לפועל פיגוע נגד שגרירות ישראל באחת ממדינות מזרח אפריקה, כנקמה על חיסול הבכיר האיראני. גורמי מודיעין במערב הבקיאים בפרטי המקרה מסרו שטהראן שלחה סוכנים לאותה מדינה באפריקה, שתפקידם היה לאסוף מודיעין על שגרירות ישראל, שגרירות ארצות הברית, ושגרירות איחוד האמירויות - מתוך בחינת אפשרות לפיגוע באחת מהן. חלק מאותם סוכנים היו אזרחים אירופים שמחזיקים באזרחות איראנית במקביל.