דרור משעני

"הביקורת שלנו על המשטרה קשורה לכך שהיא צינור הביוב"

דרור משעני מוציא ספר חדש בסדרת הבלש המצליחה שלו, ומתעקש בריאיון ל"כאן תרבות": "המחויבות שלי לאמינות מוחלטת ביחס למשטרת ישראל היא מוגבלת"
גואל פינטו, כאן תרבות
09 במאי 2021
10:44

הבלש הספרותי המצליח ביותר בספרות הישראלית חוזר. בימים אלה יוצא לאור ספרו החמישי של דרור משעני, והרביעי בסדרת הבלש בכיכובו של רב פקד אברהם אברהם ממשטרת חולון. לרגל צאת "אמונה" הגיע משעני לאולפן "גם כן תרבות" עם גואל פינטו לריאיון על מערכת היחסים עם דמות הבלש שלו, על המזרחיות שקיימת בה ובו, על הביקורת שמושמעת - או לא - נגד משטרת ישראל בספריו, ועל העיבודים הקרובים לטלוויזיה.

עבודת המשטרה זוכה לביקורת קשה בימים אלה, אבל אצלך - צרצרים.

"זה דבר שאני עסוק בו וחושב עליו. אני לא באמת כותב ספר על משטרת ישראל, אני לא דוקומנטריסט. אני לא מנסה בעבודה שלי להעמיד ביקורת של המשטרה או משהו כזה. אברהם הוא שוטר אבל הדיאלוג שלו הוא עם בלשים שמדברים שפות שונות ועובדים במשטרות שונות. במובן הזה אני מרגיש שהמחויבות שלי לאמינות מוחלטת ביחס למשטרת ישראל היא מוגבלת. אני גם כותב לא רק את הדברים כמו שנדמה לי שהם, אלא כמו שנדמה לי שהייתי רוצה שהם יהיו. יש בזה מימד של פנטזיה. איך הייתי רוצה שאנשים יקשיבו ויראו אחד את השני.

למרות שאם תכתוב "מנאייכ" תצליח הרבה יותר.

"מעניין אותי לספר סיפורים של ישראלים, אבל אני לא כתב לענייני משטרה. חלק מהביקורת שלנו על משטרת ישראל קשורה לכך שהיא צינור הביוב. לשם מתנקזת האלימות של החברה הישראלית, ובמובן הזה שם פוגשים את האלימות הזאת. נדמה לי שמשטרת ישראל ברוב המקרים לא מחוללת את האלימות. היא פוגשת את האלימות של גברים מול נשים, של יהודים מול ערבים".

לדברי משעני, "בספר הזה היה לי חשוב יותר לספר סיפורים שונים של מזרחיות מתוך החברה הישראלית ובעיקר להקשיב לקולות של מזרחיות. יש בספר הזה גלריה של דמויות מזרחיות שחושבות אחרת, יש כאלה שהן יותר פוליטיות בתודעה שלהן, כאלה שפחות".

ואיפה אתה במניפה הזו?

"כאדם וכאזרח אני מאוד מזרחי ופוליטי. כסופר אני משתדל לתת ביטוי לכל הקולות השונים של המזרחיות בחברה הישראלית".

הצרפתים עשו קולנוע מאברהם אברהם. סדרה שלך עלתה ב-CBS. פניך לעתיד לעיבודים נוספים?

"יש עכשיו עיבודים בדרך גם ל'שלוש' באנגליה וככל הנראה גם ל'תיק נעדר' בארה"ב, עם הדמות של אברהם. אני מעורב בכתיבת סדרה עם חברתי והעורכת של הספרים שלי שירה חדד. חוץ מזה אני בספרים".