חוה אלברשטיין, ארכיון
צילום: אלון בהט

חוה אלברשטיין: "הרבה פעמים יש תחושה שזה הפרויקט האחרון"

היוצרת המצליחה משיקה אלבום חדש ומודה שהיא עדיין מתרגשת כמו בפעם הראשונה • אז איך זה מרגיש להוציא לראשונה אלבום בפורמט דיגיטלי בלבד? והאם היא תיצור בקרוב שוב שירי מחאה אקטואליים? • האזינו
קלמןליברמן
09 במאי 2021
11:36

בגיל 74 ויותר מ-60 אלבומים מאחוריה, גם לחוה אלברשטיין יש פעם ראשונה. היום (ראשון) יצא אלבומה החדש "ערב אחר", והוא הראשון שהיא מוציאה בפורמט דיגיטלי בלבד. "אני קוראת לזה 'האין דיסק'", סיפרה אלברשטיין לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. ולדבריה, היא עדיין מתרגשת מהשקת אלבום חדש. "בכל דבר שאתה עומד לשתף עם אנשים אחרים, יש תמיד את ה-'אני מקווה שייצא לי טוב, אני מקווה שיבינו מה אני אומרת'. בעיקר כשאני מנסה לאורך השנים לנסות דברים אחרים, למצוא אומנים אחרים, לנסות סגנונות אחרים".

האזינו לריאיון המלא עם חוה אלברשטיין בכאן רשת ב

שיר הנושא של האלבום נפתח במילים: "יהיה לי ערב אחר ויהיה לי בוקר אחר ובין שניהם יהיה לי לילה שלא יזכר". אלברשטיין מצאה דימיון בין אירועי הלילות האחרונים בהר הבית למילות השיר. "אני מקווה שהלילות האחרונים האלה לא ייזכרו, ונתחיל בצורה אחרת".

החיבור הטבעי שבין האקטואליה ליצירה לא זר לה. בשנת 1989, בשיאה של האינתיפאדה השנייה, הוציאה אלברשטיין את האלבום "לונדון" ובו שיר המחאה "חד גדיא", שתקופה מסוימת אף נאסר לשידור. "זה היה באמת צורך נורא חזק, ובסוג של נס מוזר התחברתי למשהו עתיק ושורשי. אז הייתה דרך שמשכה אותי למקום יותר עשיר", היא סיפרה.

האזינו לשיר הנושא מתוך אלבומה החדש של חוה אלברשטיין "ערב אחר"

אז האם היא מתכוונת ליצור בקרוב שוב שירי מחאה אקטואליים? לא בכל מחיר. "עוד לא מצאתי את השפה הנכונה כדי להביע את מה שאני רוצה", אמרה אלברשטיין. "אני לא אשיר שיר כמו 'שמע לא טוב, לא טוב, לא טוב'. צריך למצוא איזו שפה אחרת, להגיד את זה כדי שזה לא יישאר כמו איזו מין אמירה לחמש דקות באיזה מוסף תרבות. יגיע? יגיע. האיך לא פחות חשוב מהמה".

ולסיום, אלברשטיין שיתפה בהרגשה שמלווה אותה כעת, וליוותה אותה גם בצאת אלבומה הקודם. "יש תחושה כזאת הרבה פעמים בסוף פרויקט, שיכול להיות שזה הפרויקט האחרון. אתה אף פעם לא יודע מאיפה תבוא ההשראה ומה יקרה", הסבירה. "יש באמת תחושה כמו של אוויר שיוצא מהבלון, זה לא ייאוש - זו עייפות כזאת".