תיעוד

המצלמות חושפות: השפלות, כליאה וחשד להטרדה מינית במוסד לבעלי מוגבלות

"חוסה שלא מתנהג כמצופה נשלח לחדר כמו צינוק ליומיים-שלושה": עדויות מטרידות מ"נווה האירוס", מוסד סגור לאנשים עם מוגבלות • בעקבות התחקיר הוגשה תלונה במשטרה נגד המוסד
נופר משה
09 במאי 2021
13:40
עודכן ב 13:06

עדויות ותיעוד מדאיגים מ"נווה האירוס", מוסד סגור לאנשים עם מוגבלות בנס ציונה: בתיעוד שהובא אמש (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, חושף לכאורה חשד להתעללות ופגיעות מיניות בדיירים במוסד, מתן כדורים וזריקות לצורך ריסונם, כליאה בחדרים ואף רשלנות שהובילה למוות. אחד הדיירים שנכלא בחדר וניסה להימלט דרך החלון, נפל, נפצע ונותר נכה לצמיתות. בעקבות פרסום התחקיר, אחד מבני המשפחה של חוסה במקום ואחד העובדים הגישו תלונה נגד המוסד על פגיעה בחסרי ישע. 

התחקיר המלא

אחד מעובדי המקום החליט שהוא לא יכול עוד לשבת בשקט וביקש לחשוף את מה שקורה בין קירות המוסד הסגור. "אני לא מפחד, כי מקסימום את המחיר אני אשלם", אמר ל'. אחת משיטות הטיפול במקום, כך על פי העדות, היא נעילה בחדר לבן. "בהגדרתו, חדר לבן אמור להיות חדר לאנשים שצריכים לשלוח אותם להירגע, אנשים אובדניים, שפוצעים את עצמם", אמר ל'. "בנווה האירוס הוא משמש להפחדה", הוא הוסיף.

במקום משתמשים גם באופן תדיר בזריקות ובכדורי הרגעה על מנת לרסן את הדיירים. "ברגע שהבן אדם משדר סוג של הפרעה לאנשים אחרים - זה זריקת הרגעה. במקום לאבחן התנהגותית, הכי פשוט", אמר ל'.

על פי העדות, בתוך המעון עלה גם לא פעם חשד לפגיעה מינית בין דיירים. האירוע הראשון דווח למשטרה, שם החליטו לסגור את התיק. "אני תפסתי את שניהם במיטה, דיווחתי אז לממונים ודוח האירוע החריג הזה הגיע אפילו לתחנת המשטרה", אמר ל'. אירוע נוסף שהתרחש רק לפני כמה שבועות, בין אותם דיירים - עליו לא הוגשה תלונה למשטרה ולא נפתחה כלל חקירה. "אחראית משמרת שאין לה שום הסמכה רפואית, הסתכלה על האזור האחורי שלו והכריזה פשוט שזה פריחה, שהכול בסדר ולא צריך דוחות", הוא הוסיף.

אחת משיטות העבודה במקום, כך על פי ל', היא נעילת דיירים, בעיקר כאלה שנחשבים מורכבים. "יש אחד למשל ששיטת העבודה איתו היא או לסמם אותו בכדורים, או שפשוט אחרי ארוחת ערב, הוא מוכנס לחדר וננעל עד הבוקר", סיפר ל'.

עוד נחשף בתחקיר אמש, מקרה שבו דייר מנווה אירוס מת בבית החולים בעקבות מה שנראה כמו טיפול רשלני. זה קרה כאשר אחד הדיירים נשלח לבית חולים בעקבות בעיה קלה של דימום מהפה, ולבסוף מצא את מותו לאחר שקיבל אוכל מוצק בניגוד להוראות הטיפול בו. "הייתה הוראה מפורשת לגבי הבן אדם הזה, שבשום פנים ואופן אסור לו לאכול אוכל רגיל. כמה ימים אחרי זה אני מגלה שהבן אדם נחנק מאוכל - הגישו לו אוכל רגיל", אמר ל'. בהקלטה שהובאה בתחקיר נשמעת אחות במוסד מודה שהמוות של הדייר נגרם בגלל רשלנות, ומביאה את ההסבר המקומם לסיבה שאיש לא טרח לתחקר את האירוע.

"אחי היה מתלונן כל הזמן שהמטפלת חונקת אותו במקלחת - הפרקליטות סגרה את התיק"

מוקדם יותר סיפר אתמול אהוד, אחיו של מאיר (שם בדוי), חוסה שהפך לנכה, בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "הוא אושפז בבית חולים. בשנה הראשונה שהיה שם הוא הספיק לשבור יד. כשישב לאכול ארוחת בוקר יחד עם עוד שלושה חוסים, הם סיימו לאכול, הוא קם ורצה ללכת לכיוון הדלת. הדלת הזאת הייתה נעולה ולא היה שם איש צוות. הוא פנה לכיוון החלון, נפל משם ופתח את הראש. רק אחרי זמן מה הגיע איש צוות".

לדבריו, "לא ברור למה נועלים אנשים שלא עשו שום דבר לאף אחד. הוא היה בריא, הולך, מתפקד עבד במקום עבודה, נסע באוטובוסים, למד בבתי ספר. היום הוא שבר כלי, יושב על כיסא גלגלים ועושה את צרכיו במכנסיים. הוא מאבד את הזיכרון יותר ויותר".

"אם חוסה לא מתנהג כפי שמצפים ממנו", העיד האח - "מכניסים אותו לחדר שנראה כמו צינוק ליומיים-שלושה או אפילו ארבעה. הצצתי פעם אחת מבחוץ וראיתי שהחדר סגור וחשוך". עוד הוא הוסיף: "בכל פעם כשהייתי מגיע לשם היו קורים דברים מוזרים. אחי היה מתלונן כל הזמן שהמטפלת חונקת אותו במקלחת. אני מכיר את אחי מספיק זמן ויודע מתי הוא דובר אמת ומתי הוא ממציא. הוא ממש היה בטראומה מזה. כשדיווחתי על כך הם אמרו שהדבר לא היה ולא נברא. הגשתי תלונה במשטרה ונאמר לי שהפרקליטות סגרה את התיק כי אין שום ראיות". "איך ייתכן?", תהה האח. "אחי יושב על כסא גלגלים לצמיתות, איך אפשר להגיע למצב כזה?".


תגובת נווה האירוס

"אירוע שבו חוסה נשלח לבית החולים ללא ליווי של מטפל – הנתונים שאתם מציגים אינם נכונים ,הדייר נשלח לבית החולים בליווי של מטפל שלנו ולאחר שהדייר אושפז צוות בית החולים קיבל מהמטפל עדכון בעל פה בנוסף למכתב ההפניה על מצבו של הדייר כולל מרקם המזון וחובת השמירה על הדייר. במקרה מצער זה (על פי דיווח בית החולים והמשפחה) המטפל שהוצמד מטעם בית החולים נטש את המקום ובזמן ארוחה הדייר חטף ביצה מצלחת של חולה אחר ונחנק. יש לציין כי דייר זה מטופל במעון במשך שנים רבות תוך השגחה ושמירה קפדנית.

"חשד כי במקום מתרחשות פגיעות מיניות של דיירים זה בזה - גם במקרה זה כל העובדות שהצגתם אינן נכונות. נציין כי במקרים של חשד לפגיעה בין דיירים נכתב דו"ח שמועבר לפיקוח ובמידת הצורך גם למשטרה. מעון נוה האירוס מטפל בעיקר בדיירים עם בעיות התנהגות והתנהגות מאתגרת ובניהם גם פוגעים מינית.

"בעבר היה במוסד 'חדר אהבה'- אני מנהל את מעון נוה האירוס מזה חמש שנים ומעולם לא היה דבר שכזה . אנו מתגאים שבמעון יש זוגות במערכת יחסים בריאה שמקבלים ליווי מגורמים מומחים בתחום מחוץ למעון וליווי צמוד של עו"ס המעון המתמחה בטיפול זוגי. באחת השלוחות במעון יש זוג שחיים יחד ביחידת הורים ומנהלים מערכת זוגית לתפארת.

"עדויות שנביא מצביעות על נעילת דיירים כחלק משגרת היומיום במקום- מבלי לראות את העדויות אני אומר בבטחה שזו טענה שיקרית ולראיה אתם יכולים לפנות אל כל הגורמים שציינתי בתחילת המכתב אשר ביצעו ביקורות פתע ושגרתיות. הדיירים במעון הינם בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית והתנהגות מאתגרת במיוחד.

"כמו כן, הובא לידיעתנו כי זריקות הרגעה, כדורים ונעילה בחדר לבן הן חלק משיטת הטיפול במקום- כל דיירי המעון מטופלים תרופתית באופן קבוע, במעון יש שני פסיכיאטרים שמנהלים את הנושא. בנוסף בכל שנה הנהלת המעון מכינה דוח מפורט על כל התרופות שחולקו. דוח זה מפורסם לגורמי הפיקוח ולוועד ההורים ששותף מלא בכל הנעשה במעון.

"לפני קצת יותר משנה אחד מדיירי המקום הפך לנכה לצמיתות לאחר שננעל עם חוסים-שוב העובדות לא נכונות . כל האירוע מצולם המשפחה ראתה את הצילומים והם הועברו לפיקוח ולמשטרה , הפיקוח הקים וועדת בדיקה ואתם מוזמנים לפנות אליהם לקבלת המסקנות. אנו לא נועלים דיירים וכל אמירה שכזו היא שקר מוחלט".

תגובת משרד העבודה והרווחה

"הפרטים שציינתם בפנייתכם אינם נכונים בחלקם ואינם מדויקים בחלקים אחרים. מבדיקת הפיקוח עולה כי הדייר שפונה לבית החולים ממעון נווה האירוס בשל תסמיני מחלת הקורונה אשר הלכו והחריפו, לווה על ידי מטפל והגיע לבית החולים בצירוף הניירת הנדרשת, הכוללת מידע רפואי רלוונטי למצבו. יתרה מכך, מהבדיקה עולה כי המטפל עדכן בעל פה את האח הראשי על כך שהדייר לא יכול ללעוס מוצקים והדבר אף נכתב בטופס קבלתו לבית החולים. רק לאחר שהגיעה השגחה מטעם הצוות הסיעודי, ובהתאם להנחיות בית החולים, עזב המטפל את המקום וחזר למעון.

"במקרה שמתואר בו חשד לפגיעה מינית, הוגשה תלונה למשטרת ישראל על ידי עו"סית מחוזית מטעם המשרד, נגבו עדויות על ידי חוקרים המומחים בגביית עדויות מאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית, ובסיום החקירה הגישה המשטרה את התיק לפרקליטות עם המלצה לסגור אותו.

"גם הטענה לנעילה של דייר בחדר איננה נכונה. מבדיקה של מערך הפיקוח לא נמצאו מקרים שבהם דיירים ננעלו באחד החדרים. טענה זו נבדקה באופן מקיף לרבות ביקורי פתע רבים שנערכו במקום ולא נמצא לה שום תימוכין.

"לגבי הטענה על שימוש בתרופות פסיכיאטריות נציין כי המגמה של הפסיכיאטר המטפל היא דווקא להפחית את השימוש בתרופות אלו. צר לנו שאותם הגורמים חוזרים על אותן הטענות שוב ושוב כאשר הם אינם מסוגלים להעמיד שום הוכחה ובכך פוגעים שלא לצורך הן בדיירי המעון והן בצוות המקצועי".

תגובת בית החולים אסף הרופא לאירוע שבו נפטר דייר נווה אירוס כתוצאה מחנק: "הנושא נמצא בבירור במרכזנו. בתום הבירור מרכזנו יפעל בהתאם לנדרש ממנו".

תגובה ארגון "בזכות"

נווה האירוס הוא לא מוסד חריג. מזה קרוב ל-30 שנה, ארגון בזכות מקבל מאות תלונות מאנשים עם מוגבלות שגרים במוסדות ומבני משפחותיהם. מכל הסיפורים עולה, שהחיים במסגרת סגורה ומנותקת מהקהילה מהווים פגיעה מתמשכת בזכויות אדם, ובמקרים רבים מאפשרים הזנחה והתעללות בדיירים. בעולם מוסדות נסגרים ואנשים עוברים לגור בקהילה, כמו כל אדם, עם התמיכה לה הם זקוקים.

אנו קוראים למנכ"ל משרד הרווחה: כממונה על שלומם של אנשים אלה, אתה חייב להתערב!
במדינה מתוקנת אין מקום למוסדות סגורים. עליך לבנות תכנית עם יעדים ברורים לסגירת המוסדות בישראל ולפתח מענים בקהילה, כמו שהתחייבת באמנה בין לאומית וכמו שקורה בעולם. עם שידור התחקיר ארגון בזכות, יחד עם קבוצת פעילים עם ובלי מוגבלות, יצאו בקמפיין מיילים הקורא למנכ"ל משרד הרווחה להתערב.