t
עימותים בשער שכם
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עימותים בשער שכם: עשרות יידו אבנים ובקבוקים לעבר שוטרים

מאות הפגינו בחיפה כאות הזדהות עם תושבי שייח' ג'ראח, 15 נעצרו. הפגנה דומה התקיימה בנצרת • מוקדם יותר נפצעו 3 שוטרים - שנתקלו במטר אבנים בעימותים באוניברסיטה העברית בירושלים • למרות המתיחות, מפקד המחוז אומר: יכולים לאפשר את מעבר מצעד הדגלים דרך הרובע המוסלמי מחר • מועצת הביטחון של האו"ם תדון במהומות במזרח ירושלים
משה שטיינמץ ורד פלמן וערן זינגר
09 במאי 2021
13:32
עודכן ב 01:52

המתיחות בירושלים מתרחבת: מאות צעירים ערבים הפגינו הערב (ראשון) במושבה הגרמנית בחיפה לאות הזדהות עם התושבים בשכונת שייח' ג'ראח. 15 נעצרו בחשד להפרת הסדר ויידוי אבנים לעבר השוטרים.

גם בנצרת מחו כמה מאות מפגינים. במקביל, בשער שכם התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים. עשרות יידו אבנים ובקבוקים לעבר שוטרים, שהשיבו ברימוני הלם.

מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה שתקיים היום דיון במהומות במזרח ירושלים. שני שלישים מהמדינות החברות במועצה ביקשו לקיים את הדיון, בין השאר מדובר בסין, צרפת, אירלנד, נורווגיה וטוניסיה. מוקדם יותר נפצעו שלושה שוטרים בעימותים בכניסה לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בעיר. האירוע החל עם דיווח למשטרה על קטטה והתפרעות מחוץ לשערי האוניברסיטה וכוחות נשלחו להשיב את הסדר על כנו. השוטרים נתקלו ביידוי אבנים. שלושה מהמתפרעים נעצרו. 

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "התקיים עימות מחוץ לשערי האוניברסיטה בקמפוס הר הצופים. המשטרה ניהלה והביאה לסיומו של האירוע. במהלך האירוע הונחו הסטודנטים ואנשי הסגל שעדיין נותרו בקמפוס להישאר בבניינים על מנת לשמור על ביטחונם. אף איש סגל או סטודנט מהאוניברסיטה לא נפגע".

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן אמר היום כי מבחינת המשטרה מצעד הדגלים לציון יום ירושלים יכול לעבור מחר בשער שכם וברובע המוסלמי בעיר העתיקה. על כל שינוי בתוואי המצעד יוחלט בהערכת מצב של המשטרה על בסיס מידע מודיעיני או בהנחיית הדרג המדיני.

כמו כן, מספר המשתתפים יוגבל ל-6,000 עד 8,000 ולא תותר השתתפות של 30 אלף חוגגים כבשנים קודמות. עוד אמר ניצב תורג'מן שהמשטרה תעביר לדרג המדיני מחר בבוקר את המלצתה בנושא. הוא העריך שגם הלילה תהיה מתיחות באזור הר הבית וציין שבמקום שוהים מתפללים תושבי השטחים וגם אזרחים ערבים הנמנים עם הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. הוא הוסיף כי למשטרה ידוע על כמה פעילים המנסים לשלהב את הרוחות בקרב המתפללים באל-אקצא.

במערכת הביטחון חוששים כי תקרית בהר הבית עלולה להוביל להסלמה רחבה גם ברצועת עזה וגם ביהודה ושומרון. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. לכן נדרשת החלטה של הדרג המדיני בענייני ירושלים, ובפרט בעניין האירועים מחר, מתוך הבנה שכל אירוע טקטי עלול להוביל להסלמה. טרם התקבלה החלטה בדרג המדיני וראש הממשלה נתניהו צפוי להכריע בעניין מחר בבוקר, אך בכל מקרה עליית יהודים מחר להר הבית - תבוטל או שתתקיים במתכונת מצומצת.

חברי מועצת העיר ירושלים יוסי חביליו ולורה ורטון פנו לראש העירייה משה ליאון כדי שיפעל לדחות, לבטל או לשנות את מתווה מצעד הדגלים מחר. יעקב נוביק ממארגני ריקוד הדגלים אמר לכאן חדשות: "לא לאפשר את ריקוד הדגלים זאת כניעה לטרור. אין אפשרות כזאת לדחות. אפשר לדחות את שבת? אולי ידחו את שבועות כי זה נפיץ אז לא יבואו לכותל בשבועות?".

המשטרה פרסמה את היערכותה לקראת אירועי יום ירושלים בבירה מחר. לקראת צעדת "ריקוד הדגלים" ייחסמו מחר רחובות רבים בעיר. בין השעות 19:00-14:00 ייחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים והצירים המובילים אליהם: בצלאל, המלך ג'ורג' ואגרון. הצירים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

בין השעות 22:00-14:00 ייחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים והצירים המובילים אליהם: יצחק קריב, שלמה המלך, חטיבת ירושלים, צנחנים, הנדסה, חיים בר לב לכיוון דרום. תנועת הרכבת הקלה תופסק בזמן "ריקוד הדגלים", בתחנות שסמוכות לכיכר צה״ל משני הכיוונים.

"המשטרה קוראת למשתתפי צעדת 'ריקוד הדגלים' להישמע להוראות המארגנים, להימנע מכל גילוי של אלימות פיזית ומילולית ולאפשר לאירוע להתקיים כחוויה וחגיגה משמעותית תוך הקפדה על שמירת הסדר והחוק", נכתב בהודעת המשטרה.