כוכבי לצד קציני החטיבה, היום
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל: שלושה גדודים יישלחו לתגבר את גזרת יהודה ושומרון

רא"ל אביב כוכבי ביקר במוצב בו סוכל ביום שישי ניסיון פיגוע, וקיים הערכת מצב עם בכירי פיקוד מרכז והמנהל האזרחי, בסיומה הנחה לתגבר את הגזרה. גורם צבאי: אירועי סוף השבוע מעידים שחמאס אינו מעוניין בהסלמה כוללת, צריך להוציא את שייח' ג'ראח ממשוואת האלימות
איתי בלומנטל
09 במאי 2021
16:00

תגבור של שלושה גדודים לשטחים: הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר היום (ראשון) במוצב "סאלם" שבחטיבה המרחבית שומרון, בו סוכל פיגוע ירי ביום שישי. הרמטכ״ל הנחה על תגבור גזרת איו״ש בשלושה גדודים נוספים, "במטרה להעצים את המוכנות בתקופה הקרובה, בדגש על חיזוק ההגנה במרחב התפר", נכתב בהודעת דובר צה"ל. בסך הכל התגבור הוא של שבעה גדודים: ארבעה כבר נוספו בסוף השבוע ועוד שלושה גדודים חדשים - 890 צנחנים, גדס"ר גולני וגדוד 75, יצטרפו. 

גורם צבאי העריך היום כי אירועי סוף השבוע מעידים שחמאס אינו מעוניין בהסלמה כוללת. עם זה, המצב רגיש ואירוע אחד עלול להוביל במהירות להסלמה רחבה. הגורם הוסיף כי צריך להוציא את שייח ג’ראח במהירות ממשוואת האלימות. יכולנו להיות היום בעימות צבאי וזה לא קרה, חמאס מורתע", אמר הגורם. 

בסיום הערכת המצב בחטיבה המרחבית מנשה, אמר כוכבי: ״בזכות הלוחמים שכאן ובייחוד לוחמי משמר הגבול, מנענו פיגוע - אצבע הלוחמים שלחצה על ההדק סיכלה פיגוע שהיה יכול להשפיע על המצב במדינה כולה. אני רוצה להביע את הערכתי ללוחמים, ולמפקדים שהכינו אותם למצבים מהסוג הזה. הכל מתחיל בגישה מבצעית ובהערכות נכונה. אוגדת איו״ש ופיקוד מרכז ערוכים היטב, ומבצעים מגוון רב של פעולות שבזכותן אנחנו מצליחים למנוע פיגועים ולשמור על ביטחונה של מדינת ישראל״.

הבוקר נפתח בצה"ל תרגיל "מרכבות האש" - משחק מלחמה בכל החזיתות שייארך חודש ימים. מדובר בתרגיל הגדול ביותר בתולדות צה"ל. מדובר בתרגיל מטכ"לי שיתקיים בפעם הראשונה, ושבו יתורגלו מצבי אמת במטרה להגביר את מוכנות וכשירות צה"ל למלחמה. בתרגיל ישתתפו כוחות צה"ל בסדיר ובמילואים מכלל הפיקודים והחילות. בנוסף, ישתתפו הדרג המדיני, משרד הביטחון, רח"ל, משרד החוץ וגופי ביטחון נוספים. בעיתונות הלבנונית דווח שחיזבאללה העלה כוננות נוכח התרגיל. 

התרגיל מתקיים למרות מתיחות בגדה, ירושלים ורצועת עזה. לפנות בוקר תקפו כלי טיס של חיל האויר עמדה צבאית של חמאס בדרום רצועת עזה, בתגובה לרקטה ששוגרה קודם לכן משטח הרצועה לעבר ישראל, ונפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול.