t
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת משפטו
איור: Biana Zakutnik

אילן ישועה, סוכן כפול: יומן צפייה במשפט נתניהו

שאול אמסטרדמסקי וצליל אברהם מנתחים את המשפט, ומדברים על האירועים המעניינים בדיונים • מה אפשר ללמוד עד עכשיו מעדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר?
שאול אמסטרדמסקי וצליל אברהם | עוד יום
10 במאי 2021
08:28

היום (שני) אנחנו יוצאים לדרך עם סדרת בת-חדשה שאנחנו קוראים לה "משפט נתניהו: יומן צפייה". התוכנית הזאת תהיה יומן צפייה, או יומן קריאה במשפט נתניהו, ובמיוחד בתור התחלה, בתיק הראשון שנידון במשפט - תיק 4000, שנקרא בהתחלה פרשת בזק.

האזינו לפרק נוסף בהסכת "עוד יום"

התיק הזה ששלב ההוכחות שלו החל לפני חודש בערך, הוא סיפור מאוד חשוב. הסיפור של תיק 4000 שם על השולחן בפעם הראשונה את מערכת היחסים בין פוליטיקאים - במקרה הזה ראש הממשלה ושר התקשורת באותה תקופה בנימין נתניהו, לבין אנשי העסקים החברים שלהם, ויותר מזה בין כל אלה לבין התקשורת. הפרשה הזו בעצם שואלת: האם לחץ להטות את הסיקור לטובתך, בזמן שאתה בתור פוליטיקאי מחזיק ביד את המפתחות להטבות כלכליות, שיכולות לשרת את אותם אנשי עסקים שהם הבעלים של אמצעי התקשורת, האם זה משהו פלילי? המדינה טוענת שכן, שזה שוחד. נתניהו והמשפחה שלו טוענים שהם לא עשו שום דבר חריג. שכל הפוליטיקאים האחרים עושים כל הזמן את אותו דבר בלי לחטוף על זה כתבי אישום.

סיפור כזה, ככה, כשהכל בחוץ, מעולם לא היה לנו. וזה גם סיפור דרמטי שמתפרש על פני שנים ויש בו דמויות ודמויות משנה ופיתולים בעלילה, והסביבה שבה הוא מתרחש היא סביבה שמעניינת אותנו, היא חיבור של שלוש זירות: עיתונות, כלכלה ופוליטיקה. גם אם בסופו של דבר לא תהיה פה הרשעה, הסיפור הזה נותן לנו הצצה לדברים שאנחנו אף פעם לא רואים. איך הבעלים של אתר "וואלה", איש העסקים שאול אלוביץ', אז טייקון והיום פושט רגל, כופף את כל מערכת החדשות של האתר שבבעלותו כדי לשרת את האינטרסים העסקיים שלו, בלי שהעיתונאים ידעו את זה או לפחות הבינו למה.

אז מה יהיה פה? מדי שבוע בהתאם למשפט נדבר על דברים מעניינים שקרו בו. אנחנו לא נסביר מההתחלה תיק 4000. יש פרק של ההסכת "חיות כיס" שנקרא: "מה בדיוק הסיפור עם תיק 4000" ושם הכל מוסבר היטב מההתחלה בפרטי פרטים.

מה כן נעשה? ננתח את מה שקרה במשפט כמו שמנתחים סדרת דרמה מעולה. רק שזאת לא סדרה, זאת המציאות שאנחנו חיים בה.

שלב ההוכחות במשפט נפתח בעדות של עד מפתח שהוא דמות מרתקת - אילן ישועה, מנכ"ל "וואלה". אם באמת היינו כותבים פה סדרת נטפליקס, ישועה הוא מועמד נהדר להיות הגיבור שלה, או לפחות הדמות שדרכה מספרים את כל הסיפור של תיק 4000. הוא הצומת שדרכו הכל קרה. בעצם בני הזוג אלוביץ', הבעלים של "בזק" ושל "וואלה", מעבירים את ההוראות איך להטות את הסיקור אליו, והוא אמור לעשות את זה מול העורכים והכתבים של "וואלה".

אילן ישועה, כל זמן שהיה ב"וואלה" היה האיש הכי חזק שם. מינו אותו להיות מנכ"ל "קבוצת וואלה" בשנת 2004, ארבע שנים לפני שאלוביץ' הפך להיות בעל השליטה ב"בזק" - שהחזיקה ב"וואלה". אילן ישועה נהיה איש מאוד עשיר מהתפקיד שלו - הוא קיבל אופציות, הוא קיבל בונוסים מאלוביץ'. למשל הוא קיבל בונוס של 15 מיליון שקלים על זה שהוא הצליח לעזור לאלוביץ' למכור את אתר "יד 2", לוח המודעות האינטרנטי שהיה אז בבעלות הקבוצה, תמורת 700 מיליון שקלים.

אגב, באחת העדויות שלו במשפט, הוא סיפר שהוא בעצמו באיזו שהיא נקודה בזמן, היטה את הסיקור ב"וואלה" כך שלא יעצבן את נתניהו, בשביל שיאשר את העסקה הזאת והוא עצמו - ישועה, יקבל את הבונוס. הוא ממש העיד על זה שהאינטרסים המשרדים הכלכליים שלו עצמו - שיחקו פה תפקיד.