טיסה תחת מגבלות קורונה
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

משפחה הפרה בידוד והדביקה בווריאנט הצ'יליאני: משרד הבריאות פנה למשטרה לפתוח בבדיקה

שישה בני משפחה מעמק חפר חזרו מפרוטוגל ונמצאו חיוביים לזן הצ'יליאני - שאינו נפוץ בישראל • בזמן הבידוד יזמו מפגשים חברתיים, שנדבקה בהם ילדה אחת. עקב כך נשלחו לבידוד התלמידים בכיתתה ב"מקיף מעיין שחר". עד כה תוצאות בדיקותיהם יצאו שליליות • משפחה נוספת אותרה בטיסה מפורטוגל עם הווריאנט
נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן
09 במאי 2021
17:51

החשש מפני זנים חדשים ועמידים של נגיף קורונה: משפחה מעמק חפר ששבה לארץ הדביקה בזן הצ'יליאני לאחר שהפרה בידוד - כך הודיע היום (ראשון) משרד הבריאות, שפנה למשטרה בבקשה לבדוק את המקרה. במסגרת חקירה אפידמיולוגית, שישה בני המשפחה נבדקו בחזרתם משהות בת כמה חודשים בפרוטוגל, ונמצאו חיוביים לווריאנט שמקורו בצ'ילה - ואינו נפוץ בישראל.

מהחקירה עלה כי הם יזמו מפגשים חברתיים שנדבקה בהם ילדה אחת - מפגשים של חברי המשפחה שבאו לבקרם, ובעיקר חבריהן של הילדות. הם שהו עמן בחצר, מחוץ לבית המשפחה, בזמן שהפרו את חובת הבידוד אך עדיין לא ידעו שחלו. 

במשרד הבריאות הבהירו בשבוע שעבר כי עדיין אין מידע ברור ביחס לווריאנט ולהשלכותיו על מחוסנים ומחלימים. מאז יום חמישי האחרון, נדגמו רבים מילדי הישוב במועצה האזורית עמק חפר שנפגשו עם האחיות שחלו, וכך התגלתה חולה נוספת שבאה עמן במגע, ומאז נחשפה לתלמידים נוספים בכיתתה - והם נמצאים בבידוד. המועצה קראה להורים לדגום עצמאית את התלמידים מבית הספר "מקיף מעיין שחר" ועד כה כל שאר הבדיקות יצאו שליליות.

כל מה שרציתם לדעת על המוטציות: האזינו לפרק בעוד יום

בני המשפחה, שאינם מחוסנים, עשו בדיקה לפני העליה לטיסה שהייתה שלילית, וכן בדיקה נוספת בכניסה לארץ שהייתה שלילית. רק בבדיקה שנעשתה ביום התשיעי לקיצור הבידוד, התברר שחלק מבני המשפחה חלו ולאחר מכן גם שאר בני המשפחה התגלו כמאומתים. על הטיסה שלהם הייתה משפחה נוספת שנדבקה בווריאנט הצ'יליאני, ונמצאה חולה כבר בכניסה לארץ.

חשש מהזנים החדשים - לצד דעיכה בתחלואה

לצד הגילויים של הווריאנטים החדשים, נמשכת הדעיכה של מגיפת קורונה בישראל. מנתונים שפרסם משרד הבריאות היום, עולה כי אתמול אובחנו 17 חולים מתוך כ-11 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 0.2%. כמו כן, בבתי החולים מאושפזים 84 חולים במצב קשה, בהם 50 מונשמים. מספר החולים הפעילים - 985. מניין המתים מהנגיף עלה ל-6,376 בני אדם. לצד זאת, פורסם כי 17% מחולי הקורונה שמאושפזים במצב קשה בבתי החולים - מחוסנים.