גדעון סער ונפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

בנט וסער הטילו וטו על תיקי החינוך, הפנים והמשפטים

הדרישה מעוררת זעם אצל מפלגות השמאל. עם זאת, המטרה של בנט ולפיד היא להגיע כבר השבוע לסיכומים
מיכאל שמש
09 במאי 2021
21:19

מרתון של שיחות בגוש מתנגדי נתניהו: הצוותים של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט נפגשים מהבוקר (ראשון) עם כל צוותי המפלגות שאמורות לקחת חלק בממשלה החדשה. אחד הקשיים מול מפלגות המרכז-שמאל, הוא העובדה שבנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיעו מתואמים לשיחות והטילו וטו על תיקי החינוך, הפנים והמשפטים, ודורשים שתיקים אלו יהיו ברשותם. דרישה זו מעוררת זעם בעבודה, במרצ ובכחול לבן.

לצד זאת, המטרה של בנט ולפיד היא להגיע כבר השבוע לסיכומים ולהודיע לנשיא בקרוב על הקמת ממשלה חדשה. בתוך כך, נרשמה התקדמות במגעים מול מנסור עבאס, ורע"ם צפויה לתמוך מבחוץ בממשלה.

על נושא מהותי אחד יש הסכמה כבר עכשיו בין כל המפלגות שאמורות להרכיב את הקואליציה של בנט ולפיד – להעביר בכנסת לאחר הקמת הממשלה תקציב דו שנתי לשנים 2022-2021. זאת מתוך הבנה שכך ניתן להעניק אורך נשימה לקואליציה, ולא יהיה צורך לעבור את אישור התקציב פעמיים בשנה וחצי הקרובות – נושא שבדרך כלל גורם לנפיצות. ברקע הפערים שגם ככה קיימים בין חלקי הקואליציה המתגבשת, ישנו רצון להשאיר לפחות את נושא התקציב מחוץ לוויכוחים בהמשך הדרך.

נוסף לכך, בגוש בנט-לפיד מתכוונים להקים בקרוב את ועדת הקורונה בכנסת, כוועדה זמנית, ולמנות את חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון לעמוד בראשה. זאת כסוג של תגובה לעימותים שהיו בשבוע שעבר בין יו"ר הקואליציה מיקי זוהר לשאשא ביטון ובעקבות סירובו של זוהר להקים את הוועדה כשכיהן כיו"ר הוועדה המסדרת.

צעד נוסף שבנט ולפיד שואפים לקדם מהר הוא החלפת יו"ר הכנסת. זאת כדי שהיו"ר הנוכחי יריב לוין מהליכוד לא יעכב את הקמת הממשלה.