t
אלון דוידי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מה קורה בעיריית שדרות? תחקיר אלון דוידי

התלונות, החקירה, התיק שנסגר וההחלטה של הפרקליטות לבחון את הנושא מחדש בעקבות תחקיר כאן חדשות
אורן אהרוני ומרדכי גילת
01 ביוני 2021
21:52
עודכן ב 21:26

לא בכל יום מגיע תיעוד של מכרזים תפורים לכאורה וניסיונות סחיטה לכאורה בין ראש רשות ושר בהווה. בעקבות עדויות וחומרים שפורסמו השבוע בחדשות הערב בכאן 11, החליטו בפרקליטות לבחון שוב את עמדתם באשר לסגירת תיקי החקירה בנושאים הקשורים לעיריית שדרות בראשות אלון דוידי.

נדב אברמוביץ' מלווה את ראש העירייה דוידי. הוא היה הקמפיינר שלו בבחירות שבהן זכה והיועץ האסטרטגי. לפי עדויות של עובדי עירייה, גם מהקואליציה, לאברמוביץ' יש תפקיד די בכיר בעיר. על פי עדויות שהגיעו לידי כאן חדשות, ביקש דוידי למנות את אברמוביץ' בלי מכרז לתפקיד יועץ כלכלי באיגוד ערים  לביוב, המשותף לעיריית שדרות ולמועצה האזורית שער הנגב.

הפרק הראשון בתחקיר

מי שהיה ראש מועצת שער הנגב הוא אלון שוסטר, כיום שר החקלאות. הייעוץ המשפטי קבע שחובה לקיים מכרז. לאחר קביעה זו הוגשו שלוש הצעות ואברמוביץ' זכה. בשנת 2015 המשטרה החלה לבדוק את הנושא וזימנה את שוסטר לתשאול. שוסטר הבין שאברמוביץ' מקבל שכר למרות חוסר תפקודו.

אחרי שמגיעות עוד ועוד תלונות על כך שאברמוביץ' מקבל שכר למרות חוסר שביעות הרצון מתפקודו, שוסטר החליט להפסיק לשלם לו. בתגובה אלון דוידי הורה למנכ"ל עיריית שדרות טל טורן להפסיק לחתום על צ'קים של האיגוד, ובכך להביא לשיתוקו. שוסטר התלונן שדוידי סוחט אותו וגם פנה לדוידי במייל בו כתב "אל נא תיתן למחלוקות בינינו לשבש את ניהול חייהם התקין של תושבי העיר והמועצה".

אלון שוסטר מסר בתגובה: "אלון דוידי העלה את שמו של נדב ולא הייתה לו מעורבות נוספת בבחירה במכרז שהתנהל בליווי משפט וכדין. מעולם לא אויימתי או נסחטתי על ידי אלון דוידי, חברי".

בסופו של דבר הצליחו להגיע לסיכום שאברמוביץ' יעזוב. אבל דוידי לא ויתר. מאותו רגע הוא ניסה להכניס לתפקיד את ברטה קאושנסקי, פעילה פוליטית ותומכת שלו. בד בבד עם האירוע הזה, אברמוביץ' ממשיך להיות מעורב בעיריית שדרות, כל זאת נזכיר, אחרי שהיה היועץ האסטרטגי של אלון דוידי בבחירות.

במשטרת ישראל, מסיבה שאינה ברורה, לא זימנו את דוידי ואברמוביץ' לחקירה, גם לא לעדות. שם טוענים כי נחקרו עשרות עדים, חומר חקירה הועבר לפרקליטות, נוהלה חקירה, התלונות נחקרו באופן יסודי ומקצועי ובסופו של דבר החליטה הפרקליטות לסגור את התיק. בפרקליטות אמרו לכאן חדשות שלאחרונה הובאו לידיעתם חומרים שחלקם לא היו בחומר החקירה וכי הם בוחנים שוב את עמדתם. 

נדב אברמוביץ מסר: "החומר שהוצג בכתבה נבדק יחד עם חומרים אחרים ונקבע שכולם פעלו לפי כל כללי המנהל התקין. ההתקשרות ביני לבין האיגוד הופסקה בעקבות בקשתי ולא מטעמים אחרים".

תגובת עיריית שדרות: "נדב אברמוביץ' נתן שירות לרשימה מטעם הליכוד בשדרות וקיבל תשלום מלא מהליכוד. כלל העבודות שסופקו על ידי אברמוביץ' נעשו באמצעות מכרזים וכללי המינהל התקין. תאגיד הביוב של שער הנגב קיבל את אברמוביץ' לעבודה בליווי מלא של היועץ המשפטי של התאגיד. כשביקש אברמוביץ' לסיים את תפקידו, התאגיד בחר במגישת ההצעה השנייה לתפקיד, ללא קשר להיכרותה עם ראש העירייה. ראש העירייה לא מקבל החלטות לגבי העסקת גורמי מקצוע וכל ניסיון לקשור בין השניים חוטא לאמת".

הפרק השני בתחקיר

התחקיר של אורן אהרוני ומרדכי גילת נשען על עדויות של מי שהיה החשב המלווה של העירייה מטעם משרד הפנים, אמנון שמעוני; של מי שהיה ראש המחלקה לשיפור פני העיר, יובל חזן; של גזבר העירייה לשעבר, יעקב אילוז ואחרים. על פי ממצאי התחקיר, כל השלושה, שהתריעו על מעשי השחיתות ואי סדרים כספיים, פוטרו או הוזזו מתפקידם בלחצו של דוידי.

בתיק המשטרה נאספו ראיות רבות למעשי מרמה לכאורה, לניסיונות לשלם כספים בטענות שווא לכאורה, ללחצים של דוידי ומקורביו על החשב המלווה לאשר תשלומים לקבלנים שהחשבונות שלהם היו על פי החשד פיקטיביים לכאורה. בתיק החקירה ראיות לאיומי קבלן מסוים ברצח החשב המלווה, ולפגיעה פיזית קשה בחושף הפרשה, יובל חזן, בידי קבלן אחר שהיה נגוע גם הוא בחשדות למעשי מרמה. החקירה נסגרה וכאמור בסוף השבוע הוחלט לבחון אותה מחדש. 

ממשטרת ישראל נמסר: מדובר בתלונות שנחקרו באופן יסודי ומקצועי. לבסוף הוחלט על ידי הפרקליטות המלווה לסגור את התיק.

תגובת משרד הפנים: אמנון שמעוני סיים את תפקידו כחשב מלווה בעיריית שדרות ועבר לכהן כחשב מלווה ברשות מקומית אחרת, מטעמים מקצועיים בלבד. כל טענה על שיקול זר, משוללת כל יסוד ואמירות על כך מצד גורמי המשרד לא נאמרו. יודגש כי בימים אלה מתנהל הליך גישור בעניינים כספיים בין משרד הפנים לבין שמעוני ובו הוצגו כלל הנסיבות.

עיריית שדרות בתגובה: יובל חזן סיים את עבודתו בעירייה בעקבות תפקוד לקוי בניהול אגף שפ"ע, אמנון שמעוני סיים את כהונתו כחשב בעירייה בהחלטת משרד הפנים שהחליט להעבירו לרשות אחרת. בנושא פיצוצי המים, הקבלן פנה לבית המשפט ומומחה קבע שיש לשלם לו את מרבית הכספים שדרש. לראש העירייה מדיניות ברורה – אדם שביצע עבודה זכאי לקבל את כספו. בעיר קטנה כמו שדרות כולם מכירים את כולם כך גם ראש העירייה שמכיר את התושבים ובהם הקבלנים המתגוררים בעיר. חברת "פורום שתיל" זכתה במכרז כדין, אך רצתה לחייב את העירייה על סעיף שהופיע בחוזה כאופציה. מנכ"ל העירייה דאז לא אישר את התשלום. הטענה לזיוף יומני עבודה נטענת לראשונה ואינה מוכרת. העבודה על המיגוניות - עד היום לא שולמה בשל מחלוקת על טיב העבודה.

מפורום שתיל נמסר: מעולם לא זויפו יומני עבודה של חברתנו, אם מישהו בעירייה כלשהי שינה ללא ידיעתנו יומני עבודה – אין לנו על כך ידיעה. כאשר הוכחנו לעירייה שהפיקוח שהטיל את הקנסות טעה, חלק מהקנסות בוטלו. שנית, מעולם לא קיבלנו תשלום עבור עבודה שלא ביצענו.