אבנים ובקבוקי תבערה בהר הבית, היום
צילום: רויטרס

מהומות בהר הבית: המשטרה פרצה להר ומשתמשת ברימוני הלם

שערי הכניסה להר הבית נחסמו לנכנסים ויוצאים • המשטרה: 21 שוטרים נפצעו. הסהר האדום מדווח על 228 פצועים פלסטינים • הנשיא ריבלין: "ישראל מכבדת את חופש הפולחן, אך לא תעמוד מנגד מול פעילות חבלנית"
כתבי כאן חדשות
10 במאי 2021
04:49
עודכן ב 13:37

המתיחות בירושלים: 21 שוטרים נפצעו היום (שני) בעימותים בהר הבית. הסהר האדום דיווח על 228 פצועים פלסטינים, שבעה מהם במצב קשה. בהר התבצרו כ-8,000 מתפללים, חלקם ירו זיקוקים והשליכו אבנים לעבר כוחות הביטחון, המשטרה פרצה למתחם והשתמשה ברימוני הלם. שערי הכניסה להר הבית נחסמו לנכנסים ויוצאים.

הרשימה המשותפת הודיעה כי כל חברי הסיעה יגיעו בהמשך היום לשייח' ג'ראח כדי לתמוך בתושבים. בניסיון לבלום את ההתפרצויות האלימות, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי אסר הבוקר, יום ירושלים, על עליית יהודים להר הבית. שמונה בני אדם פונו לבית החולים הדסה הר הצופים לאחר שנפצעו בעימותים, בהם תינוקת בת 7 חודשים שנפצעה בראשה מאבן שהושלכה לעברה ונער בן 16 שנפצע מכדור גומי בפניו. 

מוקד מתיחות נוסף הבוקר היה שער המוגרבים, שם התאספו מאות בני אדם. פורעים החלו ליידות אבנים לעבר השער, והמפכ"ל שבתאי הורה לכוחות המשטרה המוצבים במקום להיכנס למתחם ההר ולהדוף את הפורעים, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. הכוחות נכנסו עד קו רחבת המסגדים. בד בבד, מקורות פלסטינים דיווחו כי מתפללים מוסלמים גרמו נזק למצלמות אבטחה בהר הבית. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם בטקס לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרך לישראל, והתייחס למתיחות בבירה: "ישראל מכבדת את חופש הפולחן וכך תמשיך ותעשה תמיד, אך לא תעמוד מנגד מול הפרות הסדר, מול פעילות חבלנית, מול תמיכה בטרור. ירושלים יקרה לנו מכל, היא עיר של קודש, עיר של שלום. זו השעה להבטיח שקדושתה של ירושלים זוכה לכבוד מכל אוהביה". 

ההחלטה שלא לאפשר עליית יהודים להר הבית התקבלה הבוקר בתום הערכת מצב יחד עם מפקד מחוז ירושלים דורון תורג'מן, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה וגורמי ביטחון נוספים. אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פרוסים משעות הבוקר ברחבי העיר כחלק מההיערכות ליום ירושלים. 

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ׳ תקף את ההנהגה הפוליטית, ואמר: "חבל שהמנהיגים הפחדנים שלנו, שנכנעים שוב ושוב לטרור ולאלימות של האוייב הערבי בירושלים, לא חיים קצת יותר את הדברים האלה של השופט לנדוי על ציונות, ירושלים והר הבית".

גם יו"ר עוצמה יהודית, חבר הכנסת איתמר בן גביר, מסר: "האלימות והבריונות ניצחו. האשמים הם ראשי מערכת הביטחון שהמדיניות שלהם להכיל כל פגיעה ביהודים, שהופכת ביממה האחרונה לפוגרומים , נתניהו ואוחנה – שמאפשרים למשטרה להתקפל. הודעתי למנהלי סיעת הליכוד שלא יקראו לי בשבוע הקרוב לשום הצבעה על חוקים ותקנות. אין לי סיבה להצביע השבוע עם מי שמקבל החלטות של התקפלות".

בהכנת הידיעה השתתפו משה שטיינמץ, ורד פלמן, סולימאן מסוודה, גילי כהן ונתן גוטמן