-
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

ממשל ביידן: הרגיעו את השטח; בן שבת: "מנהלים באחריות"

עימות בין היועץ לביטחון לאומי האמריקני לראש המטה לביטחון לאומי. סאליבן הביע דאגה מפינוי של משפחות פלסטיניות. בן שבת טען: התערבות בין לאומית תהיה פרס לפורעים
גילי כהן ועמיחי שטיין
10 במאי 2021
08:57

עימות פומבי בין ממשל ביידן לממשלת ישראל: היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן דרש הלילה (שני) שישראל תרגיע את הרוחות בירושלים והביע דאגה מפינוי של משפחות פלסטיניות. סאליבן אמר את הדברים בשיחה שהתקיימה עם ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שהשיב לו: "ישראל מנהלת את האירועים מתוך עמדה ריבונית, באחריות ובשיקול דעת למרות ההתגרויות".

לפי גורם המעורה בפרטים, בן שבת הוסיף שהתערבות בין לאומית תהווה "פרס לפורעים ולשולחיהם שקיוו להפעיל לחץ על ישראל". עוד הוא הוסיף שסיוע למאמץ יהיה אם הלחץ יופנה אל הגורמים המסיתים. בימים האחרונים שורת מדינות גינו את הפעילות הישראלית, הביעו דאגה מהמתרחש, וקראו להרגעת הרוחות - חלקן אף זימנו נציגים דיפלומטיים ישראלים לשיחות.

בד בבד, מזכיר האו"ם אנטוניו גוטיירש הביע הלילה דאגה עמוקה מהאירועים האלימים במזרח ירושלים, ומהאפשרות של פינוי משפחות פלסטיניות מבתיהם בשייח' ג'ראח. הוא הפציר בישראל לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים ולכבד את חופש הפולחן.

לדברי גוטיירש ישראל חייבת לנהוג איפוק מרבי ולכבד את הזכות להתכנסות שלווה במזרח העיר. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום לדיון במהומות במזרח ירושלים. שני שלישים מהמדינות החברות במועצה ביקשו לקיים את הדיון, בהן סין, צרפת, אירלנד, נורווגיה וטוניסיה.