צילום: מרים אלסטר - פלאש 90
עו"ד דוד שמרון ואליעזר מרום, ארכיון

פרשת הצוללות: נסגר התיק נגד שמרון ומרום, כתב אישום נגד גנור

הוגשו כתבי אישום נגד בכירים נוספים • עו"ד דוד שמרון לכאן חדשות: עברתי חמש שנים לא פשוטות - נגרם לי עוול משווע; רה"מ לא חטא בדבר בעניין הזה, בכלום ושום דבר
תמר אלמוג
10 במאי 2021
09:05
עודכן ב 13:04

דרמה בתיק 3,000 המכונה פרשת הצוללות: נסגרו היום (שני) התיקים נגד עורך הדין דוד שמרון ונגד מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני מרום ולא יוגש נגדם כתב אישום. הוגש כתב אישום נגד מיכאל (מיקי) גנור ששימש סוכן תאגיד טיסנקרופ בישראל. 

עו"ד דוד שמרון אמר לאחר ההודעה לכאן חדשות: "עברתי חמש שנים לא פשוטות - נגרם לי עוול משווע". על הקשר לרה"מ? רה"מ לא חטא בדבר בעניין הזה, בכלום ושום דבר. לא עשה דבר רע, אלו מגמות פולטייות שמנסות לייחס דברים, אין לזה הצדקה או בסיס".

האזינו לשיחה המלאה עם עו"ד שמרון

בנוסף הוגשו כתבי אישום נגד המשנה לראש המל"ל דאז תא"ל במיל' אבריאל בר יוסף, מנהל לשכת רה"מ דאז דוד שרן, יו"ר קרן היסוד לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג, איש העסקים תא"ל במיל' שי ברוש, היועץ הפוליטי דאז לשר שטייניץ רמי טייב ונגד יועץ התקשורת יצחק (צחי) ליבר. החשד בפרשה היה כי הוטו מכרזים לרכישת צוללות וספינות תמורת שוחד. כפי שפורסם בכאן חדשות, ההחלטות בתיקים ובנושא כתבי אישום התקבלה באיחור.

תא"ל במיל' שייקה ברקת, שהיה אחראי לרכישת חמש הצוללות הראשונות מגרמניה, מחה היום על ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד מפקד חיל הים לשעבר האלוף במיל' אליעזר מרום צ'ייני. בריאיון ראשון אחרי החלטת הפרקליטות, בירך ברקת על הגשת כתבי אישום בפרשה. בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר ברקת כי מפקד חיל הים לשעבר אמר למנכ"ל תיסנקרופ כי "כל זמן שברקת יישאר בתפקידו, המספנה לא תקבל שום הזמנות מחיל הים הישראלי". ברקת הוסיף: "צר לי שכתבי האישום לא כוללים גם את מפקד חיל הים לשעבר".

האזינו לריאיון עם תא"ל במיל' שייקה ברקת בכאן רשת ב

מה הסיפור של פרשת הצוללות? האזינו לפרק ב"עוד יום"

גנור: נאשם בשורת עבירות של הצעות שוחד, מתן שוחד, הלבנת הון ועבירות מס שונות וכן בעבירה על חוק המפלגות. כן נאשמות ארבע חברות בבעלות גנור בעבירות מס

בר יוסף: נאשם בבקשת שוחד, קבלת שוחד בצוותא ומרמה והפרת אמונים

שי ברוש: נאשם בבקשת שוחד, קבלת שוחד בצוותא והלבנת הון וסיוע לעבירות מס

דוד שרן: נאשם בלקיחת שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון ועבירות על חוק המפלגות

אליעזר זנדברג: נאשם בלקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס

רמי טייב: נאשם בתיווך לשוחד הלבנת הון וסיוע לעבירות מס; ואילו יצחק ליבר נאשם בתיווך לשוחד, הלבנת הון וסיוע לעבירות מס. 

מה אתם יודעים על פרשת הצוללות?

השתלשלות האירועים על פי כתבי האישום

על פי כתבי האישום, בשנת 2009 ביקש בר יוסף לקדם את מינויו של מיקי גנור, עימו היה לו קשר אישי על רקע עברם בחיל הים, לתפקיד סוכן תאגיד טיסנקרופ בארץ. גנור בעת ההיא היה איש עסקים בתחום הנדל"ן.

במשך השנים, רכשה מדינת ישראל מתאגיד טיסנקרופ הגרמני כלי שיט לצורך שירות מבצעי בחיל הים הישראלי. במידה וסוכן התאגיד בישראל מתווך בעסקה היוצאת לפועל, הוא זוכה לעמלה הנגזרת משווי העסקה. ככלל, מדובר בעמלות בגובה מיליוני אירו עבור כל עסקה.

לצורך קידום התוכנית למנות את גנור, פעל בר יוסף מול מפקד חיל הים בתקופה זו, אליעזר (צ'ייני) מרום, על מנת לשכנעו לסייע גם כן בקידום המינוי. בשנת 2009 פעלו בר יוסף ומרום, בין היתר מול נציגי המספנה, על מנת לקדם את מינויו של גנור.

בין גנור ובר יוסף נרקמה הבנה, ציפייה והסכמה כי משיצמחו לגנור רווחים מעמלות מעסקאות עתידיות בין מדינת ישראל ובין התאגיד, יגמול גנור לבר יוסף. גנור פעל מול מרום על מנת לטעת בו ציפיה כי משיצמחו לו רווחים כאמור, הוא יגמול לו.

גנור אכן מונה לסוכן התאגיד באופן רשמי בחודש אוקטובר 2009. עוד בטרם מונה גנור לסוכן התאגיד, וביתר שאת לאחר מינויו, פעל גנור על מנת לקדם עסקאות כלי שיט בין מדינת ישראל לבין התאגיד, תוך הסתייעות בנאשמים אחרים.

בתקופת כהונתו במל"ל, פעל אבריאל בר יוסף באופנים שונים לקידום עסקאות כלי שיט בין ישראל לתאגיד. בכל תקופה זו קיים בר יוסף קשר תכוף ואינטנסיבי עם גנור, במסגרתו מסר לגנור מידע וסייע לו לקדם רכש של כלי שיט מהתאגיד, ותוך הסתרת הקשר ביניהם מהממונים עליו, ובהתאם להסכמה כי בעתיד יתוגמל על ידי גנור עבור פעולותיו.

בשנת 2011 החל בר יוסף לפנות לגנור בדרישות שונות לקבלת תשלומים, באמצעות מקורבו שי ברוש, וכן בבקשות שונות מצדו של בר יוסף להשקעות של גנור בעסקאות נדל"ן אחרות, מהן יתוגמל בר יוסף כמתווך בעסקה ובעסקאות אחרות. כאמור, כל זאת בעודו משמש בתפקיד בכיר ורגיש ועוסק באופן אינטיסיבי בקידום עסקאות מהן גנור הפיק והיה עתיד להפיק עמלות. עד פרוץ החקירה העביר גנור תשלומי שוחד לברוש בסכום כולל של 420,000 שקלים בעד פעולותיו של בר יוסף. תשלומי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות כוזבות כתשלומים עבור ייעוץ.

עוד על פי כתב האישום, דוד שרן שימש כראש מטה שר האוצר, לאחר מכן כמזכיר חברת קצא"א ולבסוף כראש לשכת רה"מ. שרן נאשם כי פעל במסגרת תפקידיו לסייע לגנור לקדם את עסקאות כלי השיט ולמסור לו מידע, תוך הבנה שגנור יגמול לו עבור פעולותיו. בין השנים 2016-2013 גנור שילם באמצעות מתווכים (יצחק ליבר ורמי טייב) בשלוש הזדמנויות סכום כולל של כ-130,000 שקלים לדוד שרן, כל זאת בעודו משמש כעובד ציבור בתפקידים בכירים.

אליעזר זנדברג, ששימש בין השנים 2018-2010 כיו"ר קרן היסוד נאשם כי פעל במסגרת תפקידו כעובד ציבור לסייע לגנור בקידום עסקאות כלי השיט. בין השנים 2016-2012 שילם גנור לזנדברג שוחד בשבע הזדמנויות שונות בסכום כולל של 103,000 שקלים. תשלומי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות כוזבות כתשלומים עבור ייעוץ.

עד פרוץ החקירה, שולמו לגנור על ידי התאגיד, תשלומים בהיקף של כ-10 מיליון אירו שהינם חלק מסכום העמלה על עסקאות כלי שיט שנחתמו בין ישראל לתאגיד.