פגיעה ישירה בבית באשקלון
צילום מסך

המבצע ברצועה - "שומר החומות"; פגיעה ישירה בשני מבנים באשקלון

הירי לעוטף נמשך: כ-250 רקטות נורו לעבר ישראל • 6 נפצעו בפגיעה ישירה בשני מבנים באשקלון, ביניהם שניים באורח בינוני • צה"ל תקף במהלך הלילה 130 יעדים של חמאס וגא"פ. דובר צה"ל: "אנחנו עם הרגל על הגז באופן מלא ביממה הקרובה" • בעוטף עזה וביישובים בשפלה לא יתקיימו לימודים • דיווחים בעזה על 24 הרוגים בתקיפות
כתבי כאן חדשות
11 במאי 2021
00:58
עודכן ב 08:04

מבצע שומר החומות | מטחי רקטות כבדים נורו לאורך הלילה, (שלישי) מרצועת עזה לעבר אשקלון, שדרות ויישובי עוטף עזה. הירי נמשך כל העת גם הבוקר. שני מבנים באשקלון ספגו הבוקר פגיעה ישירה. 6 בני אדם נפצעו, ביניהם ארבעה בני משפחה אחת. האב והאם נפצעו באורח בינוני. שניים נוספים הוגדרו כנפגעי חרדה. מוקדם יותר, בית באחד מהקיבוצים במועצת שער הנגב ספג פגיעה ישירה ואישה נפצעה קל. יותר מ-250  רקטות נורו מאז השעה 18:00 בערב אתמול (שני), כיפת ברזל יירטה עשרות מהן.

דובר צה"ל הדי זילברמן עדכן הבוקר כי צה"ל תקף כ-130 יעדים של חמאס והג'יאהד האסלאמי ברצועת עזה, ביניהם אתרי איחסון וייצור אמלח, מתחמי אימונים ו-2 מנהרות התקפיות סמוך לגדר, כמו גם בית של בכיר בחמאס. לצד זאת מסר, כי ההערכה היא ששליש מהרקטות שנורו מהרצועה נפלו בשטחה, וגרמו לנפגעים פלסטינים. על כך הוסיף כי צה"ל "לפני יממה עצימה. ערוכים לכל תרחיש".

בריאיון הבוקר בתוכניתנו קלמן ליברמן בכאן רשת ב אמר זילברמן כי: "התקיפות ממשיכות ואנחנו מממשים את מה שהתכוננו אליו חודשים ארוכים למקרה של הסלמה מול חמאס. המטרה היא השבת היציבות לאחר פגיעה קשה בחמאס, לא נפסיק עכשיו. אנחנו עם הרגל על הגז באופן מלא ביממה הקרובה". זילברמן הוסיף כי צה"ל נערך בסוף שבוע הזה עם מערך ההגנה האווירית, כולל בגוש דן. "המערכת היא לא עם הגנה הרמטית ולכן אני קורא לאזרחים להישמע להנחיות פיקוד העורף. כמו שאנחנו עולים מדרגה, אנחנו יכולים לראות שינוי בצד השני בהיקפי הירי ובאזורי הירי. זה ייקח זמן", אמר.

הבית שנפגע באשקלון.

מקורות פלסטיניים דיווחו מעט לפני השעה 05:00 על תקיפה ישראלית במערב העיר עזה ובאזור רפיח שבדרום הרצועה. משרד הבריאות בעזה מעדכן כי מספר ההרוגים ברצועה מתחילת ההסלמה כתוצאה מתקיפות צה"ל עלה ל-24 בני אדם, בהם 9 ילדים. 103 אחרים נפצעו.

הפגיעה בבית באחד מקיבוצי מועצת שער הנגב | צילום: דוברות שער הנגב

חמאס נטל אחריות לירי המטחים הלילה ואיים בירי נוסף. "אם ישראל לא תתיר את המצור מעל המתפללים הנמצאים באל-אקצא - נגיב בתוך שעתיים", הודיע דובר הזרוע הצבאית של הארגון מעט אחר חצות. מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה אמר הלילה כי המשוואה שקושרת את ירושלים בעזה איתנה ולא תשתנה. "כשירושלים קראה - עזה נענתה", הכריז. "החלטנו להמשיך כל עוד ישראל לא מפסיקה את כל צורות התוקפנות והטרור בירושלים ובמסגד אל-אקצא". לדבריו, ירושלים קיבעה מאזן כוח חדש בהיבט הפוליטי, הציבורי ובשטח. "מאחוריכם ניצבת התנגדות עירנית עם האצבע על ההדק", אמר דובר הזרוע הצבאית של חמאס במסר למוסלמים באל-אקצא.

העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח כי חמאס העביר מסר למצרים ולפיו אם ישראל לא תיענה לדרישותיו בנוגע לירושלים - שחרור העצורים ונסיגת הכוחות מאל-אקצא - הוא יעשה שימוש ברקטות מסוג חדש, בעלי יכולת דיוק גבוה יותר, שלא נעשה בהן שימוש עד כה ברצועה. עוד דווח כי חמאס העביר מסר למתווכים המצרים כי לא יהיה משא ומתן לרגיעה כל עוד ישראל לא תיענה לדרישותיהם. לדיווח אין אישור ממקור אחר. ברקע, דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר כי ביומיים האחרונים היו ניסיונות של המתווכים בין ישראל לחמאס למנוע את ההתדרדרות הביטחונית, אך ישראל סירבה לתנאים שהציב חמאס, שהיו הסגת הכוחות מהר הבית, ביטול מצעד הדגלים ושחרור העצורים במהומות בעיר. 

החמ"ל המשותף של ארגוני הטרור בעזה מכנה את סבב הלחימה הנוכחי "חרב ירושלים". בהודעה שפרסמו נאמר כי ישראל חייבת להפנים שתם עידן השליטה המוחלטת שלה בירושלים ובמסגד אל-אקצא. "אנו אומרים לאויב כי הזהרנו אותו מהמשך התוקפנות נגד המקומות הקדושים ונגד בני עמנו, אבל הוא המשיך בשגיאתו בלא מעצורים. הגיע הזמן שהוא ישלם את החשבון", נאמר בהודעה. בהודעה צוין כי הארגונים צברו כוח כדי להגן על בני העם הפלסטיני בכל מקום והם לא ינטשו אותם, יהיו אשר יהיו התוצאות. לדבריהם, "אנו יכולים להרגיע את בני עמנו בכלל, ובירושלים בפרט - ההתנגדות ששמתם את מבטחכם בה לא תנטוש אתכם ותמשיך להיות המגן והחרב שלכם".

בצה"ל נערכים לכמה ימי קרב. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, הודיע על סגירת מעבר הסחורות כרם שלום. אמש מטוסי קרב של צה"ל תקפו מנהרת טרור של חמאס - בתקיפה זו נהרגו מספר פעילים של ארגון הטרור. ההבנה היא שהירי לירושלים חריג ומחייב תגובה חריפה - כולל תקיפות אוויריות משמעותיות.

מלבד יישובי הדרום בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה, לימודים לא יתקיימו גם ברחובות, ראשון לציון, באר יעקב, חולון, נס ציונה, מועצה אזורית גזר, לוד, רמלה וקריית אונו.

העדכונים האחרונים

08:00 - צבע אדום בעוטף עזה ובמועצה האזורית אשכול

07:45 - משרד הבריאות בעזה: מספר ההרוגים ברצועה עלה ל-24 בני אדם, בהם 9 ילדים. 103 אחרים נפצעו

07:13 - צבע אדום בעוטף עזה

06:29 - צה"ל: תקפנו במהלך הלילה 130 יעדים בעזה. שליש מהרקטות נפלו בשטח הרצועה

06:21 - צבע אדום בכרם שלום

6:08 - שלושה פצועים, ביניהם גבר כבן 40 במצב בינוני, בעקבות פגיעה ישירה בבניין באשקלון

05:54 - מטח נוסף ליישובי אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון

05:47 - מטח רקטות לעבר אשקלון ויישובים במועצה האזורית חוף אשקלון

05:46 - צבע אדום ביישובים במועצה האזורית אשכול

05:40 - מטח רקטות נוסף לעבר אשקלון ויישובי עוטף עזה 

05:35 - מטח רקטות כבד לעבר אשקלון, התרעות נוספות בעוטף עזה

05:00 - אזעקה הופעלה באשקלון, התרעות נוספות בזיקים, מבקיעים וכרמיה

04:44 - מקורות פלסטיניים: ישראל תוקפת במערב העיר עזה

04:11 - צבע אדום בנתיב העשרה וגברעם

04:07 - אזעקות בנתיבות וביישובי הסביבה

04:01 - צבע אדום בכרם שלום

03:49 - צבע אדום בכרם שלום

03:48 - צבע אדום בשדרות ויישובי הסביבה

03:05 - מטח רקטות לעבר שדרות ויישובי הסביבה

02:47 - צבע אדום במפלסים

02:10 - צבע אדום בנירים ובעין השלושה

01:48 - צבע אדום בגבים ומכללת ספיר

00:30 - מטח רקטות כבד נורה לעבר שדרות ויישובי הסביבה

00:46 - צבע אדום בשדרות, איבים, ארז, גבים וניר עם

00:21 - צבע אדום בכפר עזה וסעד

00:17 - אזעקות בנתיבות וסביבתה

00:14 - חמאס: "אם ישראל לא תתיר את המצור מעל המתפללים באל-אקצא - נגיב בתוך שעתיים"

00:00 - פגיעה בבית בקיבוץ בשער הנגב, אישה נפצעה קל

בהכנת הידיעה השתתפו: כרמלה מנשה, אסף פוזיילוב, איציק זוארץ, רועי קייס ונורית יוחנן