תקיפת צה"ל בעזה, הבוקר
צילום: רובר צה"ל

אלו בכירי חמאס שחוסלו היום במבצע המיוחד של השב"כ וצה"ל

צה"ל ושב"כ הודיעו על פעולה בה הותקפו בו זמנית כמה חברי "פורום מטכ"ל של חמאס" ברצועה, שהיו מקורבים למוחמד דיף: מח"ט העיר עזה, ראש מערך הסייבר, ראש מערך הייצור וראש מחלקת המהנדסים במערך הייצור
כתבי כאן חדשות
12 במאי 2021
15:33
עודכן ב 16:04

סיכול משמעותי בעזה: צה"ל והשב"כ הודיעו היום (רביעי) על מבצע "מורכב וראשון מסוגו" בו חוסלו כמה מפקדים בכירים של חמאס, שלפי צה"ל היו חברים ב"פורום מטכ"ל" של הזרוע הצבאית של הארגון. לפי ההודעה, הבכירים שחוסלו היו מקורבים לראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דיף. 

הבכירים שחוסלו: 

1. באסם עיסא - מח"ט העיר עזה. פעיל חמאס צבאי בכיר. משנת 2017 ראש חטיבת חמאס עזה. היה מעורב לאורך השנים בפיגועים רבים ושימש כפעיל בכיר במערך הייצור של הארגון. מנהל את הפעלת הכוח בסבבי הלחימה מול ישראל. לפי הודעת שב"כ, "סיכולו ישפיע באופן משמעותי על תפקוד החטיבה והזרוע הצבאית של חמאס". מקורות פלסטיניים בעזה פרסמו את תמונתו של עיסא. 

 באסם עיסה (משמאל) עם בכיר הארגון מחמוד א-זהאר. 

2. ג'מעה טחלה - ראש מערך הסייבר ומוביל פרויקט שיפור הטילים של ארגון הטרור חמאס. מחזיק תיק מחקר ופיתוח בחמאס. טחלה היה יד ימינו של מוחמד דף והמוביל המרכזי של התעצמות חמאס. "הפגיעה בו מהווה מכה משמעותית לפרויקט ההתעצמות של חמאס", לפי שב"כ. 

3. גמאל זבדה - ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור של חמאס. מהווה המחולל המרכזי של מערך היצור הרקטי של חמאס. דוקטור להנדסת מכונות המתמחה באווירודינמיקה, בעל הכשרה במגוון תחומים טכנולוגיים ומהווה מוקד ידע מרכזי ומשמעותי ביותר במטה הייצור של החמאס. נמנה על בכירי מערך המחקר והפיתוח בחמאס, עוסק בקידום פרויקטים מרכזיים בהתעצמות חמאס.

4. ח'אזם חטיב - ראש מחלקת המהנדסים במערך היצור של חמאס. כמו כן משמש סגן ראש מערך היצור.

ארבעת הבכירים חוסלו בשני מוקדים שונים: בעזה ובחאן יונס. אחת ממטרות המבצע של צה"ל והשב"כ היה להכות מכה אנושה את ההתעצמות הצבאית של חמאס. הסבירות שהמבצע ישפיע בטווח הקצר על היקף הירי אינה גבוהה, אבל צפוי שישפיע על תחושת החדירות בארגון חמאס וגם יהווה פגיעה במחקר ופיתוח בזרוע הצבאית.

הגפרור שהצית את האש | האזינו להסכת "עוד יום" עם גילי כהן וגל ברגר

אמש הודיעו במערכת הביטחון על חיסול בכירים במערך המודיעין של חמאס, כשתקפו עם מטוסי קרב מבנה שבו שהו הפעילים. בין ההרוגים: חסן קאוגי, ראש מחלקת הביטחון במודיעין הצבאי של חמאס וסגנו; וואיל עיסא, ראש מחלקת הריגול הנגדי בביטחון הצבאי של המודיעין הצבאי ואחיו של מרואן עיסא - סגן ראש הזרוע הצבאית של חמאס.

עוד הותקפו בתיהם של מח"ט העיר עזה באסם עיסא (שנהרג בתקיפה היום), מח"ט חאן יונס ראפע סאלמה וראש מערך המודיעין הצבאי של חמאס מוחמד יאזורי - ששימשו כתשתיות טרור. בחמאס דיווחו שצה''ל הרס את כל מטות המשטרה של ארגון הטרור ברצועה. בכלי תקשורת פלסטיניים אחרים דווח גם על פגיעה במשרדים של מנגנוני הביטחון של חמאס ומבנים ממשלתיים נוספים. 

בהכנת הידיעה השתתפו: איתי בלומנטל, אלון אמיצי ונורית יוחנן