הלינץ' בבת ים, הערב

לינץ' בשידור חי בבת ים: יהודים תקפו באלימות קשה נהג ערבי

הפצוע, בשנות 30 לחייו, במצב קשה • דובר המשטרה לכאן חדשות: "עשרות צעירים עשו את דרכם מבת ים ליפו, והחליטו לבצע לינץ' אכזרי - יהיו מעצרים" • המפגינים היהודים שתקפו את הנהג: הוא ניסה לדרוס אותנו • ח"כ סמוטריץ': "מזועזע ומתבייש עד עמקי נשמתי" • הנשיא ריבלין: "מלחמה פורצת ברחובות שלנו, הרוב הדומם לא מאמין למראה עיניו"
דניאל אלעזר
12 במאי 2021
21:57

התפרעויות אלימות הערב (רביעי) בבת ים, ביפו ובטבריה. במהלך דיווח בחדשות הערב בכאן 11 תועד לינץ' שביצע המון יהודי בבת ים, בנהג רכב - בטענה כי הוא ערבי. הנהג, גבר בשנות ה-30 לחייו, פונה לבית החולים איכילוב בתל אביב במצב קשה, בהכרה ועם חבלות בכל חלקי גופו. השוטרים לא היו בזירה. בתיעוד נראים עשרות כשהם מכים את האיש באגרופים, בזמן שהוא שוכב על הרצפה. 

דובר המשטרה נצ"מ אלי לוי אמר לדוריה למפל בחדשות הערב כי על פי התחקיר הראשוני מדובר באירוע שהחל בתהלוכה של 30 פורעי חוק משולהבים שבשלב מסויים החליטו לפגוע בחפים מפשע. "הם ביצעו תקיפה אכזרית מאוד באדם ואליהם הצטרפו עוד עשרות צעירים משולהבים", אמר דובר המשטרה. הוא הוסיף כי המשטרה הטילה את החקירה על ימ"ר תל אביב וכי כבר התבצעו מעצרים. "נעשה הכול כדי להביא לדין את כל החשודים שהשתתפו באירוע הזה", הוסיף.

נצ"מ לוי הוסיף כי המשטרה בודקת את עצמה לאחר כל אירוע וכי אם יש טענה על איחור היא נבדקת והדברים נלמדים. "אנחנו בערב שמדינת ישראל לא ידעה עשרות שנים. כל טענה וכל אמירה תיבדק ואנחנו נחזור עם תשובות מפורטות".

בהודעה שפרסם הלילה בעקבות האירוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מה שקורה בערי ישראל בימים האחרונים הוא בלתי נסבל. "זה דבר שאנחנו לא יכולים לקבל אותו, זו אנרכיה. שום דבר לא מצדיק את זה, ואגיד לכם יותר מזה, שום דבר לא מצדיק לינץ' של ערבים ביהודים, ושום דבר לא מצדיק לינץ' של יהודים בערבים". ראש הממשלה הוסיף כי הנחה את המשטרה לאמץ סמכויות שעת חירום, לתגבר בכוחות מג"ב וגם לעשות עוצר כפי שדרוש.

"זה לא מעניין אותי אם הדם שלכם רותח. אתם לא יכולים לקחת את החוק לידיים. אתם לא יכולים לבוא ולקחת אזרח ערבי פשוט ולנסות לעשות בו לינץ' – בדיוק כפי שאנחנו לא יכולים לראות אזרחים ערבים עושים זאת לאזרחים יהודים – לא יהיה", אמר נתניהו.

זמן קצר קודם לכן אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בריאיון לרומי נוימרק בכאן 11, כי "מלחמה פורצת ברחובות שלנו, הרוב הדומם המום ולא מאמין למראה עיניו". עוד אמר ריבלין: "73 שנים הקמנו מדינה והקמנו חברה במצב לא פשוט במאבק בין עמים בתוך מדינת ישראל שיש יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל שיש מזרחים ואשכנזים, חרדים ויש אנשים שהם מסורתיים ואפילו חילוניים. כולנו נמצאים במסגרות שונות אבל מקימים מדינה ומבינים שהמדינה היא מעל כולנו. אנחנו שבטים שיש להם מדינה ולא מדינה שהיא משרתת את השבטים".

בהודעה שפרסם יו"ר הכנסת יריב לוין בעקבות האירוע נכתב כי "אי אפשר לקבל את המראות שאנו רואים במקומות רבים ברחבי הארץ. שריפת בתי כנסת, פרעות של ממש ביהודים, נסיונות פגיעה במסגדים ואירועי לינץ׳ מזעזעים ביהודים ובערבים - כל אלה מחייבים נקיטת יד ברזל לא רק במעצרים אלא בהעמדה לדין ובענישה של שנים ארוכות מאחורי סורג ובריח".

בהודעתו קרא יו"ר הכנסת לוין לרשויות אכיפת החוק ולמערכת המשפט שלא להיכשל ביד קלה כלפי פורעים וביד קשה כלפי מי שבלית ברירה פעלו מתוך הגנה עצמית. "את הפורעים יש לעצור ומיד. את מי שפעל מתוך הגנה עצמית ראוי להשיב לביתו ולחיק משפחתו", כתב לוין.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר גם הוא: "צפיתי עכשיו בסרטון שאני לא מסוגל להעלות כאן של יהודים שעושים לינץ' בעובר אורח ערבי תמים, ואני מזועזע ומתבייש עד עמקי נשמתי". יו"ר הציונות הדתית הוסיף: "אנחנו בימים קשים, מותקפים, עומדים מתוסכלים מול אזלת יד משטרתית ועיוותי דין משפטיים. אבל לכל הרוחות, איך יהודים מסוגלים להיות אכזריים כאלה? נורא ואיום".

בציוץ שפרסם יו"ר ישראל ביתנו, כתב חבר הכנסת אביגדור ליברמן כי "ניסיונות הלינץ' הקשים והמהומות הערב מצד יהודים וערבים הם תוצאת ההפקרות של ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים שגם אחראים וגם אשמים במצב". ח"כ ליברמן קרא לדרג המדיני להורות על תגבור הכוחות באופן מיידי תוך מתן גיבוי מלא וחופש פעולה וביקש משני הצדדים לא להלהיט את האנרכיה שמשרתת את הקיצוניים ופוגעת בחפים מפשע.

גם חבר הכנסת יועז הנדל מתקווה חדשה צייץ בעקבות האירוע: "איום ונורא, אנחנו מאבדים שליטה. לראות יהודים פוגעים כך בחף מפשע רק בגלל שהוא ערבי, זה כואב לי במקום הכי עמוק. אחד הימים הנוראים ביותר".

זמן קצר קודם לכן אמר אחד המפגינים שהשתתף בתקיפת הנהג, לכתב כאן חדשות - "חשבנו שהוא ערבי, שבא לדרוס אותנו".

ראש העיר בת ים צביקה ברוט אמר לכתב כאן חדשות דניאל אלעזר: "ביקשנו מהמשטרה להיערך למקרים כאלה". 

תיעוד השניות הראשונות שהובילו ללינץ' בבת ים: