t
מתוך "המפקדת"

המפקדת | מספרי ברזל להתפקד - 10 דברים שלא ידעתם על "המפקדת"

הסרט הקצר שהיווה השראה, הליהוק המפתיע של ערבה ומה הקשר בין משה דיין לסדרה? כאן חושפים לכם את הפרטים הקטנים שמאחורי הסדרה הכי מדוברת בישראל
מערכת כאן
13 במאי 2021
23:48
1

הסדרה נולדה בעקבות הסרט הקצר ''מכתב אהבה למ"מ שלי'', פרויקט הגמר של עטרה פריש (היוצרת של "המפקדת'' יחד עם ניר ברגר) שצולם במסגרת לימודיה. הסרט הקצר זכה להצלחה רבה בארץ ובעולם: הוא זכה בציון לשבח בפסטיבל טרייבקה ופסטיבל ירושלים, נמכר ל-HBO והוקרן בפסטיבלים מובילים מסביב לגלובוס. לטובת פיתוח וכתיבת הסדרה, גייסה פריש את ניר ברגר (שכתב את סדרת הרשת סוף הדרך וגם נמנה בין התסריטאים של היהודים באים) כשותף לכתיבה. ניר ועטרה למדו ביחד באוניברסיטת תל אביב - ניר במגמת תסריטאות, ועטרה במגמת בימוי והפקה.

מתוך הסרט הקצר "מכתב אהבה למ"מ שלי"

2                                                     

על אף שמדובר בסדרה על טירונות כלל צה"לית, להפקה היה חשוב מאוד להקפיד על האמינות בסצנות השונות, עד לכדי רמת אחיזה נכונה בנשק. בסרטון הבא למשל, אלונה סער (נועה המ"מ) "ננזפת" כי היא לא מחזיקה את הנשק בצורה נכונה.

וכאן סער עושה חזרות לפני הצילומים על הצדעות...אתם יודעים, בשביל האמינות.

3

אלונה סער אמנם לוהקה לתפקיד הראשי, אך השחקנית הראשונה שלוהקה לסדרה היא ערבה המ"כית, בגילומה של עלמה קיני.
ההפקה נתקלה בה לראשונה בסרטון של "פואטרי סלאם", אירוע בו משוררים קוראים או מדקלמים יצירה בסגנון "ספוקן וורד".

צפו >>

אם תצפו בסרטון עד דקה 2:56, המיקרופון עושה סאונד מוזר שגורם לעלמה להיבהל. זה הרגע שבו ההפקה הבינה - מצאנו את ערבה.

4

הדמות של צימר המפקדת היא מעשנת כבדה, שפורקת את התסכולים דרך הוצאת עשן וגלגול סיגריות. בהתחלה נבחר לה יחד עם הארט נרתיק לטבק עם ציור של חיות. כרמל בין, שמגלמת את צימר, הביעה תרעומת על כך לאחר שתחקיר מקיף שעשתה (היא עצמה לא מעשנת) בקרב חברותיה העלה שמעשנות כבדות לא מסתובבות עם נרתיק אלא עם שקית של טבק. וכך נשארנו עם השקית.

5

הסדרה צולמה בבית ספר תיכון נטוש באיזור רמלה-לוד שמשמש להפקות טלוויזיה. במשך חודשיים הרימו את השטח כולו - הקימו אוהלים, הביאו מבנים וצבעו את המשרדים כך שייראה כמו מחנה צבאי לכל דבר.

6

הבסיס של המפקדת מדמה במידה רבה את מחנה 80 המוכר לכולם, רק שבסדרה הוא נקרא "בט"ר ארז", הנקרא כך כמחווה לארז, בן זוגה של עטרה פריש. תג היחידה של המפקדות הוא תג יחידה קיים של מגל, אך במהלך העבודה על הסדרה שינו את הצבעים שלו, על מנת שיתאים לפלאטה של הסדרה. ופלוגת געש? דווקא יש פלוגה כזו במחנה 80, אבל הלוגו של הפלוגה נוצר במיוחד עבור הסדרה על ידי מרק סגל, איש הארט. 

באדיבות מרק סגל

7

במסגרת ההכנות לסדרה, וכדי שהכל ייראה אותנטי ככל האפשר, המפקדות היו צריכות בין השאר לתרגל מצבי ירי. כאן בוידאו אפשר לראות את נועה אטסנג'לוב, המגלמת את צליל, מתאמנת על מצבי ירי עם מערוך. לקראת הצילומים היא ביקשה מחברה מ"כית לשלוח לה סרטון, ניתחה אותו והחלה להתאמן אצלה בסלון. אולי יום אחד היא באמת תגיע לקצונה...

8

ממש רגע לפני תחילת הצילומים הגיעו כמה בשורות איוב: תחילה מיה לנדסמן (ספיר הסמלת) שברה את הזרת חמישה ימים לפני יום הצילומים הראשון. ואז, יומיים בלבד לפני תחילת הצילומים, אלונה סער (נועה המ"מ) התאשפזה בשל בעיות עם התוספתן, ונוצרה אי ודאות האם היא תוכל בכלל להשתתף. לבסוף הצילומים עוכבו בשבועיים, ולוח הזמנים שונה כך שהצילומים בהשתתפותה נדחו לשלבים מאוחרים יותר של ימי הצילום. 

סער גם סיפרה על תקופת האשפוז כשהתארחה עם עטרה פריש בתכנית "סוכן תרבות" עם קובי מידן (דלגו לדקה 4:33) >>

9

ההשראה לרטייה על העין של סאלי היא לא פחות מאשר משה דיין. לדברי ניר ברגר, אחד היוצרים, זו דרך לסמן שנועה נמדדת מול אייקון אידיאלי שבלתי אפשרי לעמוד בציפיות שהוא מציב. כזה שאפילו סאלי בעצמה לא יכולה בסוף לעמוד בו.

אפרופו סאלי, צופי כאן 11 חדי העין זיהו את השחקנית שמגלמת אותה, תימור כהן, אחרי שהשתתפה בעונה האחרונה של בואו לאכול איתי עם בן זוגה קובי פליישמן.

10

מי שעומדים מאחורי הפסקול המעולה של הסדרה הם אקו מורגנשטרן ותומר כץ. את ההצעה לעבוד על הפסקול קיבלה אקו דרך האינסטגרם, ולמרות שמעולם לא כתבה מוזיקה לטלוויזיה או לקולנוע, שיתוף הפעולה קרם עור וגידים, והפסקול המלא צפוי לצאת ב-17 במאי.

בחזרה לעמוד הראשי >>