זירת האסון
צילום: דוברות המשטרה

יחידת ההונאה של מחוז תל אביב תחקור את האסון בגבעת זאב

במשטרה הטילו את חקירת האירוע על יחידה מעיר אחרת כגורם ניטרלי • אסון קריסת הטריבונה בגבעת זאב: חילופי ההאשמות בין מועצת גבעת זאב למשטרה: המועצה ביקשה מהמשטרה לאכוף את החלטה לא לאשר את קיום האירוע, אלא שהשוטרים קבעו - המועצה צריכה לשלוח פקחים כדי למנוע את קיומו • גורם במשטרה: ראש המועצה האשים את מכבי האש והמשטרה עוד לפני פינוי הפצועים - "על ראש הגנב בוער הכובע"
סולימאן מסוודה ודנה ירקצי
16 במאי 2021
22:13
עודכן ב 05:00

לצד האסון - מתגלה המחדל: לאירוע קריסת הטריבונה בגבעת זאב בערב חג השבועות, שגבה את חייהם של לפחות שני בני אדם, היו כמה התרעות. המבנה בו קרס היציע היה חדש לגמרי - ולמעשה אפילו לא הסתיימה הבנייה בו, כך שאישורי איכלוס ואישורים לקיום אירועים מהרשויות האחראיות לכך, כלל לא התקבלו. מסמכים שהגיעו לידי כאן חדשות מראים את האזהרות מאסון שקדמו לאירוע. 

גורם במשטרה אמר לכאן חדשות שראש המועצה האשים את מכבי האש והמשטרה עוד לפני פינוי הפצועים. "על ראש הגנב בוער הכובע", אמר הגורם. הלילה (שני) עודכן כי חקירת האסון תופקד בידי יחידות ההונאה המרכזית של מחוז תל אביב, כיוון שהיא ניטרלית ולא הייתה מעורבת בתכנון האירוע. 

המכתבים מספרים על פגישה שהתקיימה בנוכחות קצין משטרה בתאריך 6 במאי, ובה נקבע שאסור לקיים את האירוע. בעקבות ההחלטה, פנה ביום חמישי האחרון קצין הבטיחות של מועצת גבעת זאב למשטרה, התריע שבכוונת החסידים לקיים את האירוע, וביקש שהמשטרה תאכוף את האיסור לקיימו. 

בתגובה לקצין הבטיחות, כתב רפ"ק ברק דדון מנקודת המשטרה ברמות, ש"המשטרה איננה רשות מקומית". לדברי דדון, "על הרשות המקומית למצות את הדין מתוקף סמכותה ולשלוח פקחים למקום ולדאוג שהאירוע לא יתקיים" . דדון כתב למועצה גם לחסום בדרכיה שלה את הגישה למקום. 

אחרי שהמשטרה הבהירה את עמדתה לגבי האירוע, גם משירותי הכבאות וההצלה התקבלה החלטה - האירוע אינו מאושר. לטענת הקצין האחראי, המבנה לא קיבל את אישור הנציבות ולכן כל אירוע בו אינו מאושר. נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי אמר אמש לכאן חדשות כי הם התריעו בפני המועצה המקומית, וטענו שאסור לקיים את האירוע. 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב דורון תורג'מן, אמר אתמול לכלי התקשורת שחקירת האירוע תביא גם למעצרים. "זו רשלנות", אמר תורג'מן, "התנהלות חסרת אחריות של כל המעורבים בדבר". יחד עם זאת, תורג'מן סירב להתעמק בשיח אודות האשמה לאסון ואמר שראשית יש לטפל בפצועים במקום.