מאיר גלויברמן בן ה-13 שנהרג בקריסת הטריבונה בגבעת

ההרוגים בקריסת היציע: מאיר גלויברמן בן 13 והרב מרדכי בנימין רובינשטיין בן 23

מסע הלווייתם יצא ממרכז חסידות קרלין בגבעת זאב לעבר בית ההלוויות שמגר בירושלים • חסידות קרלין על האסון בבית הכנסת: "צוידנו באישורים המתאימים, כולל אישורי בטיחות נדרשים" • השיחה בין מוקד המבצעים של מד"א, לפרמדיק ירין שיטרית שהגיע למקום: "יש פה בלגן, 20-15 שוכבים על הרצפה"
עקיבא ווייס וורד פלמן
17 במאי 2021
10:58
עודכן ב 00:30

אסון קריסת היציע בגבעת זאב: מאיר גלויברמן, בן ה-13, והרב מרדכי בנימין רובינשטיין, בן ה-23, שנהרגו באסון הובאו הלילה (שלישי) למנוחות. מסע הלווייתם יצא ממרכז חסידות קרלין בגבעת זאב לעבר בית ההלוויות שמגר בירושלים.

בחסידות קרלין מסרו אתמול: "יש לדחות את הניסיונות לקשור בין קריסת הטריבונה למתחם הבנייה עצמו, שכן צוידנו באישורים המתאימים כולל אישורי בטיחות נדרשים, אותם נציג בפני גורמי הרשויות, מבלי לפגוע בהליכי הבדיקה והחקירה".

בשיחה בין מוקד מד"א לפרמדיק ירין שיטרית שגר בסמוך והגיע למקום אמש, הוא נשמע אומר: "יש כאן בלגן, זה אירוע בתוך מבנה שקרס. אני רואה פה פצוע אחד אנוש וכמה בהחייאה. מדרגות מאולתרות מעץ כנראה קרסו בתפילה, אני רואה פה לפחות שניים בהחייאה ולפחות 20-15 שוכבים". 

אביו של אחד הפצועים, סיפר לכאן חדשות כי עשר דקות בלבד לפני שאירע האסון הייתה שיחת הנחיות על בטיחות, שבה תדרכו את הנוכחים לא לדחוף אחד זה את זה. הוא הוסיף כי חמש הטריבונות העליונות הן שקרסו וכי חלק מהבחורים נפלו על ברזלים.

אמו של הפצוע סיפרה לכאן חדשות: "הבן שלי עמד בקומה 14 של הטריבונה, אני הייתי בעזרת נשים וראיתי איך שזה קרה. פתאום הכול קרס, הבן שלי בנס קיבל רק מכה בגב. אנחנו לא מבינים עדיין איך הוא יצא מזה וחבר אחר נפצע קשה יותר". לדברי ההורים נאמר להם כי בית הכנסת מוכן לתפילה מלבד כמה דברים "קטנים" כמו עבודות קרמיקה. בנם שוחרר מבית החולים שערי צדק.

יחידת ההונאה במחוז תל אביב של המשטרה תחקור את קריסת היציע. מלבד שני ההרוגים, באסון נפצעו כ-220 בני אדם. בבתי החולים בירושלים מאושפזים נכון לאתמול בבוקר 126 פצועים מהאסון: בבית החולים שערי צדק מטופלים 49 מהפצועים, בהם 6 במצב קשה; בהדסה עין כרם מאושפזים 45 פצועים, מהם 6 במצב קשה. 42 פצועים במצב קל-בינוני מטופלים בבית החולים הדסה הר הצופים.

היציע העשוי קורות עץ הוקם ברשלנות ומסמכים שהגיעו לכאן חדשות מלמדים כי המשטרה ונציבות כבאות והצלה אסרו לקיים את האירוע. המועצה המקומית גבעת זאב ביקשה מהמשטרה לאכוף את האיסור, אך המשטרה סירבה בטענה שהאחריות מוטלת על המועצה.