ג'ון אוליבר

אפס ביחסי ציבור: למה ישראל לא מצליחה להסביר את עצמה?

בניסיון להציג את הצד הישראלי אנחנו מפספסים את הקהל הצעיר ומנסים לשכנע את המשוכנעים. את ההשקעה האמיתית צריך להפנות למתלבטים, ולא להיזכר בהסברה רק כשהתותחים רועמים | פרשנות
רונן מנליס, פרשנות
17 במאי 2021
21:15
עודכן ב 22:03

מערך ההסברה הישראלי חטף היום (שני) עוד מכה. הקומיקאי והמנחה האמריקני ג'ון אוליבר ביקר בחריפות את הפעילות הישראלית ברצועת עזה. במונולוג שערך בתוכניתו אוליבר טען - ישראל מפציצה בעזה על אף שרוב הטילים ששוגרו לעברה יורטו. אוליבר ביקר את התקיפות הישראליות בבניינים רבי קומות ברצועה וציין: "השמדת בניין מגורים נראית כמו פשע מלחמה, גם אם מודיעים על זה מראש בהודעה". 

בהמשך אוליבר הציג פוסט בעברית מחשבון האינסטגרם של צה"ל, שבו מוצגת תמונה של מבנה שנהרס ברצועה לפני ואחרי תקיפת צה"ל. "כשעשרות אנשים רואים את הרס בתיהם ופרנסתם, אולי עדיף שהצבא הישראלי לא יעלה 'מם' ניצחון", הוא טען. 

את אוליבר כנראה שכבר לא יהיה אפשר לשכנע, אך ישראל יכולה להציג נרטיב מתחרה. בניסיון להציג את הצד הישראלי אנחנו מפספסים את הקהל הצעיר ומנסים לשכנע את המשוכנעים. אנחנו משקיעים בתומכי ישראל ואוונגליסטים - שגם זה נושא חשוב - ולא פונים לקהלים אחרים. את ההשקעה האמיתית צריך להפנות למתלבטים, ולא להיזכר בהסברה רק כשהתותחים רועמים. 

התודעה - שבתוכה הדיגיטל והדוברות - היא חלק מהמערכה המודרנית ואי אפשר להתכונן למערכה בלי שמשקיעים ברובדים האלה. הבעיה מתחילה כשאין גוף אחד שקם בבוקר וחושב על ג'ון אוליבר, זה לא מעסיק אף אחד. השימוש של אוליבר בפוסט ישראלי מציג בעיה נוספת: ברגע שהמסר – שבא לעודד את האזרח הישראלי – מגיע לעולם, ישראל משלמת על כך מחיר. 

ג'ון אוליבר תוקף את ישראל:


גם דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, התייחס לביקורת הגוברת בעולם נגד ישראל ואמר בריאיון לדוריה למפל ב"חדשות הערב" בכאן 11: "יש לנו אתגר מאוד משמעותי מול הקהל הבין-לאומי. צה"ל מנסה ככל האפשר להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים, אבל מי שבחר להיכנס לשכונות צפופות ולבנות שם מנהרות, מערך רקטי ומפקדות לפעילים שלו – זה לא אנחנו, זה חמאס והג'יהאד האסלאמי". 

דובר צה"ל סופג ביקורות מבוקר ועד ערב מהתקשורת בישראל ובעולם, אבל צריך לזכור שהוא גם היחיד שמתייצב בכל יום מול המסך ועונה על שאלות. אם הוא לא היה, הלקונה הייתה הרבה יותר גדולה ממה שאנחנו רואים כיום.