תקיפה בעזה, 14.05.21
צילום: רויטרס

עזה–קהיר–דובאי: מי בשכונה נגדנו ומי בעדנו הפעם?

הרבה השתנה במזרח התיכון מאז מבצע "צוק איתן" ועד סבב הלחימה הנוכחי - מדינות במפרץ נהיו חברות, חיזבאללה העמיק את אחיזתו בלבנון, ומקומה של ההנהגה המצרית השתנה
עוד יום
18 במאי 2021
06:21

בימים האחרונים התעסקנו הרבה במה שקורה כאן, בגבולות שלנו. אבל מה שקורה בזירה הבין-לאומית, ובמיוחד עם השכנות שלנו במזרח התיכון הוא לא פחות מרתק. הזירה הזאת השתנתה מאז מבצע "צוק איתן". מדינות במפרץ נהיו חברות, בלבנון ארגון חיזבאללה העמיק את אחיזתו, האביב הערבי הפך את ההנהגה המצרית שוב ושוב, ובסבב הלחימה הנוכחי - שום דבר כבר לא נראה אותו דבר. אז מי נגד מי הפעם במזרח התיכון? מיכל רשף בשיחה עם כתב העולם הערבי של כאן חדשות רועי קייס.

האזינו להסכת "עוד יום"

לכל אחת משכנותינו, בשכונה הקרויה המזרח התיכון, יש עניין בהסלמה האחרונה, וגם תפקיד פעיל בסכסוך הזה. אם כך, מהי מפת האינטרסים של המזרח התיכון?

מצרים - הגורם המרגיע באזור, חיממה את היחסים עם מדינות המפרץ.

קטר - משחקת משחק כפול. מצד אחד רוצה להרגיע ולהיות גורם מתווך. מצד שני, מאפשרת נאום מסית של הנייה. התפקיד שלה כמתווכת שונה מזה של מצרים. היא רוצה הישגים לחמאס ומשתפת פעולה עם ישראל בהעברת כספים לפלסטינים. המצרים רק רוצים שקט כי זה יכול לזלוג אליהם.

משחקת משחק כפול. חלוקת הכסף הקטרי ברצועת עזה

ירדן - עימות פנימי, הפגנות סוערות של אזרחים ברחוב.

לבנון - מנהיג הג'יהאד האיסלמי זיאד נחאלה תועד ברובע דאחייה בביירות; חיזבאללה, חלק מהשלטון שם, רוצה להתערב יותר ופעיליו גם מצליחים לעשות זאת. 

סוריה - אסד בקמפיין לנשיאות.לא ברור האם יש לו באמת כוח להתערב בענייני המדינות שמסביב.

המפרציות - איחוד האמירויות נשמעת כמו בריטניה בתגובה שלה לאירועים בישראל - האם סבב הלחימה הזה יכול להשפיע על הסכמי אברהם?