שביתה בנצרת
צילום: זו הדרך

השביתה בחברה הערבית: מעסיקים יהודים הודיעו לעובדיהם - אם לא תגיעו, תפוטרו

מהבוקר: שביתה של המגזר הערבי בישראל • שיבושים בתחבורה הציבורית • את השביתה יזמה ועדת המעקב של ערביי ישראל במחאה על מה שכינו "המלחמה והמתקפה" נגד הפלסטינים בירושלים ונגד הציבור הערבי • לראשונה: קריאות גם לאנשי הרפואה הערבים שלא להגיע לעבודה
ערן זינגר
18 במאי 2021
07:28
עודכן ב 10:55

השביתה בחברה הערבית: כבר בשעות הבוקר (שלישי) הודיעו מעסיקים יהודים לעובדיהם הערבים כי אם לא יגיעו לעבודתם - יפוטרו. בהקלטה שהגיעה לידי כאן חדשות, נשמע מנהל עבודה יהודי בשיחה עם אחד מעובדיו: "אף אחד לא שובת. אני אומר לך, מי שלא בא מחר, אין עבודה יותר. אני סוגר את העסק שלושה, ארבעה, חמישה ימים וכולם הביתה, שלא יגידו שלא אמרתי".

מנהל עבודה בשיחה בה הוא מאיים בפיטורים:

עובדת ערביה שהודיעה למעסיקה שלא תגיע לעבודה בעקבות השביתה, קיבלה הודעה כי היא מפוטרת. העובדת השיבה למעסיק: "חבל שאתה לא מגלה אמפתיה. חוסר האמפתיה שלך ושל אנשים כמותך אינו מבשר טובות לעתיד הדו קיום של שני העמים".

ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל משביתה מהבוקר את המגזר הערבי כולו, חוץ מהחינוך המיוחד ומערך ההכנה לבחינות הבגרות. ברשתות החברתיות הופצו קריאות גם לאנשי הרפואה הערבים בבתי החולים, במרפאות ובבתי המרקחת שלא לבוא לעבודה. זאת כאשר שביתות קודמות של ועדת המעקב מעולם לא כללו את מערכת הבריאות.

בבתי החולים בצפון השפעתה של השביתה אינה מורגשת. גם במגזר הציבורי ובעסקים ביישובים יהודים לא ניכרת היעדרות משמעותית של עובדים ערבים. בטירה ובג'לג'וליה נחסמו היציאות והתושבים התבקשו לקיים את השביתה ולחזור הביתה.


במזרח ירושלים החנויות סגורות, הכבישים ריקים והתלמידים לא נשלחו ללימודים. בעקבות המחאה שיבושים צפויים בתחבורה הציבורית, עקב אי התייצבות נהגי אוטבוס ערבים לעבודה. במשרד התחבורה עוקבים מקרוב אחר המצב ופועלים לפתרונות לצמצום הפגיעה בשירות לנוסעים.

ביישובים ערביים בגליל ובמשולש, ובאזורים אחרים יש היענות נרחבת לקריאה של ועדת המעקב להשבתת המסחר. ברשתות החברתיות יש דיווחים על מעסיקים יהודים שמפטרים עובדים ערבים שהודיעו כי ייעדרו היום מהעבודה בשל השביתה.

בוועדת המעקב אמרו כי המחאה על "המלחמה והמתקפה" נגד הפלסטינים בירושלים, ונגד הציבור הערבי, בעיקר בערים המעורבות. עם זאת, גורמים בוועדת המעקב אומרים כי אם לא יהיו היום אירועים חריגים ולא תהיה התגרות של המשטרה או של פעילי ימין קיצוני, תהיה נסיגה של ממש בהיקף האירועים בזמן הקרוב.

ראש ועדת המעקב, מוחמד ברכה, התראיין הבוקר לאריה גולן בכאן רשת ב ואמר: "אנחנו שובתים על המשך המלחמה והמחיר הכבד שנגבה מאנשים בשני הצדדים. זו מלחמה שלא נפסקת רק בגלל שלום היושבים בבלפור, וגם בגלל חילול מסגד אל אקצה במגפי חיילי הכיבוש וגם בגלל שייח ג'ראח".

על ההתפרעויות בערים המעורבות אמר ברכה כי "אנשים אינדיווידואלים יכולים לטעות. אבל ממשלה של מדינה שיושבת במעמד של אוייב על 20 אחוז מאזרחיה, מפעילה שב"כ ומשטר צבאי על הישובים. אני רוצה להזהיר דרככם את המשטרה של לפגוע בשובתים. החלטנו על שביתה מאופקתולא ליצור פרובוקציות".

על הלוחמה מול עזה אמר ברכה: "יש כיבוש משנת 1967. ישראל שולטת איך הם ייחיו, ינשמו, ידוגו. גם בגדה וגם בירושלים המזרחית ועכשיו מעבירים את זה אלינו. המלחמה הזו רק בגלל האינטרס של בנימין נתניהו וממשלת ישראל".

בתוך כך, הממשלה אישרה הבוקר להאריך ב-48 שעות את מצב החירום האזרחי בלוד, שהחל ביום רביעי שעבר. זאת הפעם הרביעית בה מוארך מצב החירום בעיר, כאשר בפעמים הקודמות המצב הוכרז על ידי השר לביטחון פנים ומשטרת ישראל.

הוארך מעצרו של החשוד בהשלכת בקבוק תבערה ביפו

בית משפט השלום בתל אביב האריך בתשעה ימים את מעצרו של הצעיר הערבי בשנות ה-20 לחייו שנעצר במהלך ליל שבועות בחשד למעורבות בהשלכת בקבוק התבערה לבית משפחתו של הילד מוחמד גינטזי בן ה-12, ביום שישי האחרון. מהחשוד נמנע מפגש עם עורך דין לאחר מעצרו. מדובר בהליך חריג שמבוצע לעיתים בתיקים במעורבות שב"כ כשהרקע לאומני, ובית המשפט האריך את איסור המפגש בין השניים בחמישה ימים נוספים. אתמול הטיל ביהמ"ש צו איסור פרסום גורף על כל פרט מפרטי החקירה ואת שמו של החשוד.

בימים האחרונים טיפלה המשטרה ברמלה ובלוד בהצתה של 70 דירות ממניע לאומני, בשריפה של 10 בתי כנסת ומבנים של השלטון, בשריפה של כ-100 כלי רכב ובכ-300 שריפות בשטחים פתוחים. מאז יום שלישי העיר לוד נמצאת בעוצר לילי.

לוד, סרט מלחמה, האזינו לפרק בהסכת עוד יום

בד בבד, אתמול נערכה ברחובות רמאללה תהלוכה של חמושים של הפתח והתנזים, לקראת יום הזעם המתקיים היום.

בהכנת הידיעה השתתפו אורלי אלקלעי, איתי שיקמן, שרון עידן וחן ביאר.