יירוט רקטה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

10 ימי לחימה: מתי תשמעו "שקט ייענה בשקט"?

בישראל מנהלים מגעים להפסקת אש, גם אם אינם מודים בכך באופן רשמי. במהלך הדיונים הפנימיים שהתקיימו, הביעו גורמים חשש שהימשכות המבצע עלולה להביא לנזק מדיני, בייחוד בעקבות הלחץ האמריקני שמופעל לחתור לסיום המבצע
גילי כהן ורועי קייס
19 במאי 2021
08:12

בישראל מנהלים מגעים להפסקת אש במבצע "שומר החומות" גם אם אינם מודים על כך באופן רשמי. אתמול (שלישי) טען גורם מדיני כי בניגוד לדיווחים אין שום סיכומים ושום התחייבויות מצד ישראל. אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי במהלך הדיונים הפנימיים שהתקיימו, הביעו גורמים חשש שהימשכות המבצע עלולה להביא לנזק מדיני, בייחוד בעקבות הלחץ האמריקני שמופעל לחתור לסיום המבצע.

יועץ התקשורת של מנהיג חמאס, טאהר א-נונו, אמר הלילה בריאיון לערוץ אל-ערבי כי מתנהלים מגעים לגיבוש הסכם הפסקת אש בין הפלגים בעזה לבין ישראל, אך אין הצעה סופית להפסקת אש או מועד שהוסכם עליו. לטענתו "השיחות נמשכות כבר כמה ימים, אך אי אפשר לומר שגובש מועד סופי להפסקת אש. השיחות לא הפסיקו בין אם מדובר בשיחות עם הבכירים במצרים או עם הגורמים הבינלאומיים ועם קטר".

במקביל, גורם בחמאס אמר הבוקר לעיתון הלבנוני אל-אח'באר כי מצרים הגישה לישראל מסמך הנוגע לרגיעה בעזה, אך ישראל לפי שעה לא השיבה. לדבריו, בחמאס טרם יודעים מה הוא טיב המסמך שהוגש וכרגע אין הצעה סופית לרגיעה. לפי אותו גורם בחמאס, "המכשול העיקרי אל מול סיום הלחימה הוא ההתעקשות של ראש הממשלה הישראלי, נתניהו, שרוצה לקשור את סוגיית הרגיעה לגורלו הפוליטי שעומד להסתיים".

בתוך כך, גורם אמריקני אמר לכאן חדשות: "ישראל צריכה להתכנס לסיום המבצע, החשש שתהיה תקרית שתגרום להסלמה ולהידרדרות". עוד אמר כי ישנו חשש שאם העימות בין ישראל לעזה יימשך - עלולה להיות פגיעה ביחסים גם עם מדינות המפרץ ולא רק מצרים וירדן.