יצחק הרצוג ומרים פרץ
צילום: מאיר אליפור

נשיא או נשיאה? המועמדים - יצחק הרצוג ומרים פרץ

השניים שהגישו מועמדות לתפקיד הם השר לשעבר והאם השכולה • הבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו ב-2 ביוני, בעוד 14 ימים
יערה שפירא מיכאל שמש
19 במאי 2021
10:10
עודכן ב 00:03

המרוץ לנשיאות מגיע אל הישורת האחרונה: הלילה (רביעי) בחצות חל המועד האחרון להגשת מועמדות לנשיאות המדינה. שני המועמדים שהגישו את החתימות הנדרשות מחברי הכנסת הם יו"ר הסוכנות היהודית והשר לשעבר יצחק (בוז'י) הרצוג וכלת פרס ישראל מרים פרץ. הבחירות החשאיות יתקיימו במליאת הכנסת ב-2 ביוני. 

מרים פרץ הודיעה הערב רשמית על הגשת מועמדותה לנשיאות. בהודעה שפרסמה בפייסבוק כתבה פרץ: "הימים הקשים שעוברים על כולנו הביאו אותי לקבל החלטה עליה חשבתי רבות בחודשים ובשבועות האחרונים, להתמודד על תפקיד נשיאת המדינה.

מרים פרץ לקלמן ליברמן ב-14 בדצמבר 2020: כשיגיע הרגע - אשקול 

"לא כך דמיינתי את הכרזת התמודדותי על תפקיד נשיאת מדינת ישראל. רצה הגורל וסד הזמנים שהוכתב בכנסת מחייב אותי להגיש את מועמדותי כשברקע קולות הטילים, וצה"ל יחד עם כוחות הביטחון האחרים פועלים להגנה על אזרחי המדינה. אך דווקא בעת הקשה הזו, כשהמדינה שלנו עומדת למבחן, זה הזמן לאחדות. בשנים האחרונות אני מסתובבת ברחבי הארץ, וזכיתי להיפגש עם החברה הישראלית על גווניה. במפגשים האלו שמעתי את קולכם הקורא לי להתמודד, על תפקיד שמעולם לא ייחלתי לעצמי. קול קרא לי והלכתי, הלכתי כי קרא הקול" אמרה חנה סנש, ואני איתה.

מוקדם יותר היום הודיע רשמית יו"ר הסוכנות היהודית, השר וחבר הכנסת לשעבר יצחק הרצוג, על התמודדותו לתפקיד. הרצוג הגיש 27 חתימות למזכירות הכנסת, שלוש מהן גם של ח״כים מהליכוד, שתיים מימינה ואחת מהציונות הדתית. 

הנשיא הבא? אם זה תלוי בציבור – כנראה שהרצוג | המדד

בהודעתו כתב: "אין ספק שהמציאות מורכבת, ויתכן שלא נצליח לחבר את כל הקרעים, אבל אנחנו יכולים – וחייבים - להקטין את המתחים, להנמיך את החומות ולקרב את המרחקים בינינו, באהבה, אחווה, שלום ורעות בתוכנו. לכן, בחרדת קודש ובכובד ראש אני מודיע על כוונתי להתמודד לתפקיד". 

חבר הכנסת לשעבר, הפרופסור מיכאל בר זהר, שהודיע לפני כמה שבועות על כוונתו להתמודד לתפקיד גם כן, פרש מהמרוץ, לדבריו, לאחר שהבין כי המועמד המוביל הוא חברו יצחק הרצוג וכי התמודדותו עלולה לשבש את סיכוייו של הרצוג להיבחר. הפרופסור בר זוהר ביקש מתומכיו להעניק את תמיכתם להרצוג.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי בימינה ובציונות הדתית חילקו את חתימותיהם במודע בין פרץ להרצוג. על פי ההערכה, במפלגות החרדיות יתמכו בהרצוג. בליכוד ובתקווה חדשה הודיעו על "חופש הצבעה", אך גורם בליכוד אמר אמש כי לקראת ההצבעה נתניהו צפוי לתדרך את אנשיו באשר למועמד מועדף, ככל הנראה יהורם גאון. חלק מהמועמדים שקלו לתת הצהרות וביטלו אותן בעקבות המצב הבטחוני.

המדריך לנשיא | האזינו להסכת "עוד יום"

בשבוע שעבר קבעה נשיאות הכנסת, בראשות יו"ר הכנסת יריב לוין, שהבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו ב-2 ביוני, בעוד 14 ימים. יו"ר הכנסת מסר: "אני מקווה שבימים מורכבים אלה הנשיא שייבחר יהיה מקובל על כל חלקי העם".