הדר גולדין, אורון שאול ואברה מנגיסטו
צילום: באדיבות המשפחות

יורם כהן: השבת הבנים כחלק מהסכם הפסקת אש אינה ריאלית

ראש השב"כ לשעבר לכאן רשת ב: להערכתי, ישראל מתקדמת להפסקת הלחימה • מפקד בסיס חצרים תא"ל דגן: "כשאנחנו ניגשים לתקוף מטרה אנחנו מפעילים את כל השיקולים, גם את היותנו בני אדם"
קלמן ליברמן
19 במאי 2021
09:52
עודכן ב 10:04

היום העשירי ללחימה במבצע שומר החומות: ראש השב"כ לשעבר יורם כהן אמר הבוקר (רביעי) לכאן רשת ב שהשבת גופות השבויים והנעדרים בעזה כחלק מהפסקת אש היא לא ריאלית. בריאיון לאסף ליברמן הוא הוסיף שלהערכתו ישראל מתקדמת להפסקת הלחימה "אלא אם יש במערכת הביטחון אינטרס סמוי מהעין לפגיעה משמעותית - כמו פגיעה בבכירים מאוד, במקומות שיגור, או בסמלי שלטון". 

האזינו לריאיון המלא עם ראש השב"כ לשעבר יורם כהן לכאן רשת ב

כהן שיתף בניסיונו במגעים להפסקת האש בצוק איתן, אז לדבריו ישראל דנה עם כ-20 נציגים מארגונים שונים. "ישראל הציעה 20 גופות ועוד 15 עד 20 שבויים בתמורה לגופות שני החיילים, והגורמים במשא ומתן סירבו", אמר.

"על כל מטרת טרור שמותקפת יש 10 שלא מותקפות"

מפקד בסיס חצרים, תא"ל אביעד דגן, התראיין אף הוא לתוכנית ואמר: "צה"ל לא תוקף בתים שגרים בהם אנשים, אלא מטרות שמבוצעות מהן פעילות טרור בפועל. זו לא סמנטיקה, זה עניין מהותי. על כל מטרת טרור שמותקפת, יש עשר מטרות שלא מותקפות. כשאנחנו ניגשים לתקוף מטרה אנחנו מפעילים את כל השיקולים, גם את היותנו בני אדם".

האזינו לריאיון המלא עם תא"ל אביאד דגן לכאן רשת ב

"אנחנו יכולים להיות מאוד בטוחים באתיות ובמוסר שמתקיים במערכות המודיעין", הוא הוסיף. "לא נתקוף מטרה כדי להעניש מישהו, זו לא השיטה והדרך. ההישגים במבצע הם בלתי רגילים ואני לא מקל ראש במוות של בלתי מעורב בודד. זה האתגר של מדינת ישראל".

תא"ל דגן הוסיף שצה"ל ממשיך לתקוף חמ"לים, מחסני אמל"ח וקווי תקשורת שמשמשים לשיגורי רקטות. על תקיפת "המטרו" של חמאס, הוא אמר: "זה הישג מבצעי משמעותי. אנחנו עוסקים בתקיפות תת קרקעיות כבר שנים ארוכות, אבל לתקיפה כזו יש מורכבת אווירית, כי היא בשטח אורבני".