רועי שרון

היום העשירי למבצע שומר החומות: רועי שרון משיב על כל השאלות

האם, בכל זאת, אנחנו קרובים להפסקת אש? מי אפשר להגיד שניצח בסבב הנוכחי? מה המטרה של המבצע, ומה תהיה תמונת הניצחון הרצויה בישראל שתחתום אותו? | הכתב הצבאי של כאן חדשות עונה
רועי שרון
19 במאי 2021
15:12
עודכן ב 16:00

מבצע "שומר החומות": רועי שרון עונה על כל השאלות

מבצע "שומר החומות" נכנס היום (רביעי) ליומו העשירי. הכתב הצבאי רועי שרון הגיע לשידור חי בפייסבוק של כאן חדשות, כדי לענות על השאלות הבוערות. האם, בכל זאת, אנחנו קרובים להפסקת אש? מי אפשר להגיד שניצח בסבב הנוכחי? מה המטרה של המבצע, ומה תהיה תמונת הניצחון הרצויה בישראל שתחתום אותו?

< מה המטרה של המבצע והאם תהיה תמונת ניצחון?

"תמונות ניצחון בשנים האחרונות לא קיימות. זה נכון שאם מוחמד דיף יחוסל זו תמונת ניצחון תודעתית, אבל מעבר לזה לא צפויות פה תמונות ניצחון. כל צד יספר לאנשים שלו איך הוא תקף את הצד השני. המטרה של המבצע היא לא למוטט את חמאס, אלא לפגוע בו כמה שיותר. גם במבצעים האחרונים של צה"ל המטרות היו דומות – להכאיב לצד השני ולפגוע ביכולת שלו להילחם בישראל".

יש תמונה שתנצח את המלחמה בעזה? האזינו לעוד יום

< למה ישראל מסכימה להפסקת אש?

"ישראל תסכים מתישהו להפסקת אש כי יש גבול להישגים שצה"ל יכול לקטוף בסבב הזה. ניסינו לחסל את מוחמד דיף, זה לא הצליח. אפשר לתקוף עוד מנהרה, עוד בית, עוד חוליית שיגור – בסוף יש פה סיכון, ישראל נכנסת למרחב הטעויות: אם רקטה של חמאס תפגע בבית ותהרוג אנשים, הדרג המדיני עלול לקבל החלטות מתוך לחץ ציבורי ולא משיקולים מקצועיים".

< עד כמה גדול הלחץ על ישראל לסיים את המערכה?

"הלחץ לא כל כך גדול. המצב שלנו אחרי 10 ימי לחימה ביחס למבצעים קודמים הוא טוב, כי צה"ל פוגע באופן כירורגי בשטח הרצועה. נכון שיש שם קרוב ל-200 הרוגים, אבל ביחס למספר התקיפות של חיל האוויר באזור המספר הזה סביר. ההחלטה האסטרטגית של ישראל היא לפגוע כמה שפחות באזרחים כי זה שנותן את הלגיטימציה להילחם ברצועה".

קו עזה-קהיר-דובאי: מי בעדנו ומי נגדנו? | האזינו לעוד יום 

< למה צה"ל לא נכנס רגלית?

"זה יהיה סרט רע. אף אחד לא שמח להפעיל את השריר הזה. המחיר הוא אובדן חיי אדם – לוחמי צה"ל ברצועה – והתועלת לא ברורה. מה שיוצא מתמרון קרקעי הוא הכרעה, אבל כל עוד המטרה של ישראל היא לא להכריע את חמאס – אין טעם לסכן חיילים".

< למה ישראל לא משקיעה יותר בהסברה, האם זה קרב אבוד מראש?

"צריך לטפל בזה, ולא בתוך הסבב אלא בין מערכות. צריך לספר לעולם מי זה חמאס ואיך הוא רוצה להשמיד את ישראל, בתוך מלחמה זה יותר קשה. משרד החוץ והשגרירויות מאוד נחלשו בשנים האחרונות – וזה צריך להיות מטופל ברמת הממשלה. אי אפשר לצפות שדובר צה"ל יסביר את המערכה לכל העולם".

< כמה מחבלים באמת נהרגו במבצע להשמדת "המטרו" של חמאס?

"אין על זה עדיין תשובה כי חמאס מסתיר את זה. יש לו הרוגים מהקומנדו של חמאס מתחת לאדמה, שנהרגו כשישראל תקפה מנהרות התקפיות שאמורות להגיע ממש עד לגבול. מבצע "המטרו" פגע פגיעה אנושה בגדוד הצפוני של רצועת עזה, אך הוא נכשל בהונאה. המטרה הייתה לגרום לחמאס לחשוב שישראל נכנסת קרקעית ולגרום לכ-900 מחבלים להיכנס למנהרות – וזה לא קרה. נכנסו למנהרות כמה עשרות, עדיין לא ברור כמה. חמאס לא השתכנע מההונאה של צה"ל".

< האם לישראל יש אינטרס שחמאס ישלוט בעזה ולא מישהו אחר?

"כן, כי האופציה האחרת עלולה להיות אנרכיה של כל מיני ארגונים. זה נוח כשיש כתובת. ישראל מנהלת משאים ומתנים באופן עקיף מול חמאס. אם חמאס ייפול תהיה שם אנרכיה של דאעש ואל-קאעידה וכל מיני ארגונים". 

< יש הוכחות שהיו פעילי חמאס בבניין של הסוכנויות הזרות בעזה? למה ישראל לא מציגה הוכחות?

"יש הוכחות, וזה חומר מודיעיני שישראל הציגה אתמול לפנטגון. היה שם מודיעין טכנולוגי שמשבש תדרים. וזה לא היה חדר אחד שאפשר היה לירות לעברו טיל במקום להרוס את הבניין – את זה צה"ל יודע לעשות. צה"ל לא הציג את הדברים כי יש שם חומר מודיעיני".

< מהם נתיבי ההברחה העיקריים של חמאס?

"אחרי ההתנתקות הייתה הזנחה של שנים באזור. גבול עזה-מצרים היה פרוץ לגמרי והבריחו שם כמויות אדירות של אמצעי לחימה. לקח לא מעט זמן עד שהמצרים חסמו את הגבול. היום לעיתים רחוקות בעזה מבריחים מהים או מהאדמה, אבל הם מזמינים הרבה מחו"ל – כמו עלי אקספרס, היום אפשר למצוא הכל באינטרנט – הם מזמינים חומרים 'דו שימושים', שיכולים להשמש גם לתעשייה וגם ליצירת אמצעי לחימה. בשנים האחרונות ישראל מצליחה למנוע את העברת החומרים הדו-שימושיים כשהם עוד בדרך לעזה". 

עד מתי יימשך המבצע ברצועת עזה? מה ישראל וחמאס מבקשים להשיג? שאלות ותשובות עם ראש דסק הפלסטינים

מה חמאס רוצה? | האזינו לעוד יום