השחיין עמי דדאון
צילום: הוועד הפראלימפי בישראל

השחיין הפראלימפי עמי דדאון: "תמיד שמח להרים את הדגל הכי גבוה שאפשר"

אלוף אירופה הטרי ושיאן העולם סיפר על ההישג בריאיון לכאן רשת ב: "תמיד שמח לתת קצת שמחה למי שעוקב אחריי" • על ההכנות למשחקים בטוקיו: "אנסה להתמודד עם הציפיות ואעשה מה שאני יכול"
ליאן וילדאו ואסתי פרז
19 במאי 2021
14:29

השחיין הפראלימפי עמי דדאון, שיאן העולם החדש ואלוף אירופה הטרי, סיפר היום (שלישי) בכאן רשת ב על ההישג באליפות הנערכת במדיירה שבפורטוגל. בריאיון לאסתי פרז וליאן וילדאו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר: "תמיד שמח להרים את הדגל הכי גבוה שאפשר, במיוחד בתקופות כאלה. חשוב לי לייצג את ישראל, זה אחד המנופים העיקריים שלי כבנאדם וכפטריוט ישראלי גאה. זה ישב לי בראש מהרגע שנחתנו פה ועד הרגע שהגעתי למקצה. תמיד שמח לתת קצת שמחה למי שעוקב אחריי".

האזינו לריאיון עם עמי דדאון

דדאון בן ה-20 סיפר על המגבלה שלו: "אני נכה CP QUAD (שיתוק מוחין), זו נכות בארבע גפיים. התחלתי לשחות באיל"ן חיפה בגיל שנה למטרות שיקומיות, ומשם התגלגתי, נחשפתי לספורט הפראלימפי ולאט לאט התקדמתי. כשהייתי נער התחלתי להתמיד בשחייה והמאמן שלי, יעקב בנינסון, צירף אותי לנבחרת הבוגרת כשחיין נבחרת ישראל".

דדאון סיפר על ההכנות למשחקים הפראלימפיים בטוקיו שייערכו בחודש אוגוסט, והציפייה למדליה: "אנסה להתמודד עם הציפיות ואעשה מה שאני יכול. אני יודע שאני צריך להתאמן, לשמור על עצמי במתח גבוה כדי להגיע לתוצאות מיטביות בטוקיו. לא אבוא שחצן, צריך לבוא רגוע, לא משנה מה עושים, צריך להתחיל כל יום מחדש כדי לייצג את ישראל בכבוד". 

את נבחרת ישראל מייצגים באליפות שמונה שחיינים ושחייניות מאיל"ן חיפה. הם זכו עד כה בשש מדליות - דדאון זכה בזהב וקבע שיא עולם במשחה ל-100 מטר חופשי ובמדליית כסף ב-150 מטר מעורב אישי. מארק מליאר זכה במדליית כסף ב-200 מטר מעורב אישי ובארד ב-400 מטר חופשי. אראל הלוי סיים עם מדליית כסף ב-400 מטר חופשי ואיאד שלבי במדליית ארד ב-100 מטר גב. לאליפות יצאה הנבחרת רק ברגע האחרון לאחר שנמצאה טיסה פרטית בזמן, זאת כאילוץ לאחר ביטולי טיסות בשל הקורונה והמצב הביטחוני.